Кілька тижнів тому співробітники «ЕХО» під час «круглого столу», у ході якого обговорювалось питання боротьби з корупцією, попередили присутніх там посадовців про початок акції з символічною назвою «Стоп, хамло».
Мова йшла про те, аби виявляти і піддавати громадському осуду власників транспортних засобів, котрі, паркуючи свої автомобілі, порушують Правила дорожнього руху та елементарні вимоги ввічливості. Подібні акції вже досить давно проводяться у різних населених пунктах України. Там громадські активісти, виявивши автомобіль, залишений на тротуарі, автобусній зупинці або пішохідному переході, наклеюють на його лобове скло величезні наліпки з написами. Пишуть щось на зразок «Увага, хамло!» або «Паркуюсь, як москаль».
Ми вирішили простежити, як ведуть себе в цьому аспекті виконання вимог ввічливості та ПДР наші земляки. Увагу при цьому приділили лише двом місцям: пішохідному переходу на вулиці 1 Травня, що якраз навпроти автостанції, та пішохідному переходу на вулиці Касьяна, що поряд із входом у райдержадміністрацію. Чому звернули увагу саме на ці місця? Причин — дві. По-перша, тут завжди людно, а тому неправильно припарковані автомобілі дуже заважають руху пішоходів. По-друге, біля РДА, у основному, ставлять свої автівки чиновники та депутати. Тобто, люди, які апріорі мають бути прикладом для інших громадян у плані законослухняності.
Кілька днів ми фотографували автомобілі, припарковані з порушенням ПДР. Ситуація виявилась невтішною. Але реакція людей дає привід для оптимізму. Так, приміром, чиновники і депутати, угледівши, що їх автівки фотографують, реагували, у основному, адекватно. Лише Ганна Кабак, заступник голови Кобеляцької райради, зауважила: «А чому ви попередню владу не контролювали?». Усі інші без суперечок сідали у свої автомобілі і відганяли їх у місця, де зупинка і стоянка дозволені. А Василь Мирошнеченко, голова райради і колишній міліціонер, наголосив: «Правильно. Починати наводити порядок потрібно з себе».
Поряд із автостанцією автомобілі паркують, як правило, звичайні громадяни, без депутатських мандатів та чиновницьких портфелів. Але деякі з них Правила дорожнього руху порушують, як справжні «мажори». Так, один чоловік підігнав свою стареньку «копійку» прямо до сходинок на вході в автостанцію. Хіба що в самі двері не в’їхав. Щоправда, і в цьому випадку люди адекватно реагували на те, що їх транспортні засоби фотографують. Вони сідали у автомобілі і від’їжджали з пішохідного переходу.
До речі, зафіксовані журналістами порушення Правил дорожнього руху, згідно з частиною 1 статті 122 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, «тягнуть» на штраф від 255 до 340 гривень. Безумовно, нам не потрібна «кров» правопорушників у вигляді застосованих до них штрафних санкцій. Ми лише хочемо, аби водії поводили себе по-людськи, а не по-хамськи. Тому прохаємо земляків долучатись до акції «Стоп, хамло», фотографувати порушників, а знімки викладати у соцмережах. А ми зобов’язуємося нагородити найзатятіших «героїв» ваших фоторепортажів «почесним» званням «Хамло року».
До речі, якщо у ваші об’єктиви потраплять автівки співробітників «ЕХО», то і їх фотографуйте. Перед законом і громадським осудом рівні всі.