Потрібно згадати, що Українська Гетьманська держава за роки свого існування мала 17 гетьманів — носіїв ідеї незалежної самостійної Української держави, втіленню якої вони присвятили все своє життя.
Батурин був столицею, резиденцією чотирьох гетьманів — Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича, Івана Мазепи, Кирила Розумовського. Розташований на річці Сейм, найвищий розквіт зазнав за часів Мазепи, адже Іван Степанович був високоосвіченою людиною і за 21 рік свого гетьманування перетворив Батурин на столицю європейського зразка. Місто стало торгівельним, військово‑політичним, церковним та культурним центром.
Новосанжарці оглянули відбудовану Цитадель — історичний центр Батуринської фортеці, Гетьманський палац, Гетьманську скарбницю, церкву Воскресіння Господнього.
В підземному приміщенні церкви поховані останки батуринців, які прийняли смерть в 1708 році під час знищення міста-фортеці російськими військами на чолі з Меншиковим. В батуринській різні загинули понад 14 тисяч людей різного віку і статі — захисники і жителі, адже нападники не пощадили навіть жінок і дітей.
Відвідали Музей археології, що знаходиться в приміщенні Воскресенської церковнопарафіяльної школи.
Цікаві експозиції розміщено в палаці гетьмана Кирила Розумовського, в Музеї Генерального судді Лівобережної України Василя Кочубея, в Музеї бджільництва імені Петра Прокоповича.
Всі роботи по відродженню історії та пам’яток Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» проходять під патронатом Президента України Віктора Ющенка.
Побували також на батьківщині останнього отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського в селі Пустовійтівка на околиці міста Ромни.
Учасники поїздки, яка запам’ятається їм назавжди, прийшли до спільної думки — батькам, учителям варто зробити все можливе, аби наші новосанжарські діти теж відвідали Національний заповідник «Гетьманська столиця». Радили б здійснити екскурсії до початку оздоровчого періоду, адже здебільшого школярі проводять відпочинок в оздоровчих таборах або разом з рідними на Півдні. Вартість поїздки-екскурсії до Батурина — 70–80 гривень.
Відомо — краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Тим більше, коли хочемо знати і зберігати власну історію, відчувати себе не просто населенням, а українською нацією.