Після неймовірної спеки над Україною запанували холодні повітряні маси. І погода стала ледве не осінньою.
Такі погодні зміни дали можливість трішки перепочити від спеки та задухи. А дощі, які пройшли над більшою частиною Кобеляцького та інших районів, сприяли росту соняшника, кукурудзи, картоплі та інших культур. Водночас ночі стали дуже холодними. Температура опускається ледве не до +10. А це сприяє розвитку низки хвороб, котрі можуть пошкодити, а то й повністю знищити деякі теплолюбиві рослини. Особливо потерпають від холоду помідори, огірки та баштанні культури. І фактично єдиною можливістю врятувати їх від фітофторозу та переноспорозу є застосування хімічних засобів захисту рослин.
Наталія Мулько, місцевий підприємець, протягом кількох десятиліть продає на кобеляцькому ринку засоби захисту рослин. Вона розповідає: «Люди вже звернули увагу на те, які дорогі в цьому році огірки. Вони або не в’яжуться, або взагалі жовтіють і засихають. Бо — хворіють. Я дзвонила у Київ, до одного із наших земляків, який є науковцем і діючим агрономом. Він сказав, що потрібно обробити огірки препаратом «Превікур». Можна під корінь розчин підливати, можна й по листю побризкати. Деякі люди вже це зробили. І кажуть, що огірки ожили».
Наталія та її колеги стверджують, що їм постійно доводиться консультуватись із агрономами й читати довідкову літературу. Жінка заявляє: «Наука ж уперед іде. Уже й гербіциди для окремих видів соняшника є».
Хоча ті ж продавці підтверджують, що в результаті цілого ряду причин «сильнішими» стали й хвороби та шкідники, котрі загрожують посівам. Особливо це стосується колорадського жука. Як і в минулому році деякі городники змушені по 5-6 разів «бризкати» свою картоплю. А жук з’являється знову і знову.
Підприємці пояснюють це «звикання» жука до традиційних «старих» препаратів на основі імідаклоприду («Актара», «Анти жук», «Престиж» та інші). Наталія Мулько рекомендує «Енжіо». Каже: «Тут дві діючі речовини. Препарат убиває і жуків, і блішок, і попелиць».
Ми поцікавились, як борються з жуками городники-професіонали. Городник Василь розповів: «Я свою картоплю обробив перед посадкою «сенгентівським» «Селект Топом». Виробник пише, що він «держе» захист усе літо. Поскільки в мене картопля рання, то я «селектив» її без фанатизму. Із обприскувача обробив бульби в сітках. Через місяць на картоплі з’явився жук. У мене залишився в каністрі «Енжіо». Я «жахнув» жука ним. Дав трішки більше норми. І ось пройшло вже три тижні. За цей період дощі були, а на картоплі ні старих жуків, ні кладки яєць немає».
Сергій Петренко, фермер із Шенгурів, теж вирощує картоплю. До того ж елітну, привезену з-за кордону. Він розповідає: «Я «еліту» перед посадкою «скупав» у розчині «Селект-Топ». Жука не було і немає. «Броня» діє трішки гірше, десь через місяць-півтора жук з’явився. А «Престиж» мене розчарував. Як і «Марш» із «Актарою».
Після холодних ночей картопля і томати практично неминуче хворітимуть на фітофтороз. І вже до початку місяця можуть буквально «згоріти». І продавці, і професіонали рекомендують обробляти рослини фунгіцидами, аби вони не захворіли. Перевірений десятиліттями «Радоміл Голд». Професіонали рекомендують ще й ізраїльський «Шир лан». Але його у дрібній розфасовці немає. А літр «Шир лану» (на три гектари) коштує 1500 гривень.
Наталія Мулько розповіла й про інші препарати: «Дуже рекомендують «Танос» на помідори. А якщо хочете зберегти свої кавуни і дині, побризкайте їх сумішшю «Торпаза» з «Ридомілом». Знаю, що люди бояться «хімії». Тоді можна додати в розчин «Мегафон», «Максікроп» та інші суперсучасні засоби. Вони виводять нітрати, яди. А обробіть томати «Максікроп-Зав’язь» і побачите, скільки помідорчиків нав’яжеться».
Безумовно, існують й інші засоби боротьби з хворобами рослин. У тому числі й ті, які вважаються екологічно чистими. Редакція із задоволенням опублікує поради людей, котрі є любителями органічного землеробства. Аби лише вони до нас звернулися.