Нещодавно активісти місцевого осередку МГО «Сокіл» проводили опитування серед новосанжарців та жителів району на актуальні в наш час теми. Розділившись на кілька груп, вони опитали 50 жителів селища. Респонденти були різного віку. Активісти задавали їм 10 зарані підготовлених питань. Відповіді були різні.
У першу чергу респонденти мали змогу оцінити культурний рівень сучасної молоді. На думку більшості, він є, як мінімум, незадовільним, а то й зовсім кепським. Таку позицію мають дві третини опитаних людей. Хоча деякі молоді люди вважають його гарним або більш-менш непоганим. Таких — третина.
Так чому ж більшість новосанжарців так низько оцінюють стан культурного розвитку молоді? Можливо, відповідь знайдеться у одному з наступних запитань: де, на думку респондентів, молодь проводить найбільше вільного часу? Лише 5 людей назвали стадіон чи спортзал; дехто вказав пляж. Та найбільше жителів селища вважають, що молодь проводить свій вільний час у кафе, барах, зокрема й у сумнозвісному «Престижі». І головне — з пивом чи іншими спиртними напоями. Невже лише бари та кафе найбільше впливають на культурний стан сучасної молоді? Невже молодь без пива чи вина не може організувати і гарно провести свій вільний час? Як виявляється — може. Окрім спортивних гуртків і секцій існують ще й молодіжні громадські організації. На жаль, про це знає лише половина опитаних респондентів. Більшість обізнаних людей позитивно оцінює діяльність ВМГО «Сокіл». Як показало наступне питання, для новосанжарців слово «націоналізм» тепер уже не несе в собі такого негативного змісту, як колись. Напевно, завдяки тому, що націоналісти власною кров’ю вибороли перемогу у Революції гідності, більшість пересічних людей позитивно оцінюють ідею нації. Проте, зовсім мало респондентів віднесли до відомих націоналістів Бандеру чи Шухевича. Можливо, досі діють наслідки комуністичної та проросійської пропаганди, котрі називали всіх націоналістів фашистами. Наступне питання мало в собі історичний зміст. Воно стосувалося значення УПА в історії нашого народу. Більше ніж третина респондентів узагалі нічого про це не знали. Близько третини знали, що вояки УПА боролися за вільну Україну. А для кількох опитаних вони досі лишаються фашистами. Можна зробити висновок, що громадянам необхідно більше уваги звертати на вивчення історії своєї Батьківщини. А от в питанні того, чи вважають новосанжарці героями Бандеру та Шухевича, результати набагато оптимістичніші: майже половина респондентів сказала своє «так». Не вважають третина опитаних, а решта не визначились.
Підбадьорює і той факт, що більшість жителів селища позитивно ставляться до молодіжних громадських організацій націоналістичного спрямування. Хоча деякі респонденти зауважили, що ті ще не повною мірою показали себе. А це означає, що все в наших руках. А от до політичних партій націоналістичного спрямування більшість жителів селища ставляться негативно. Передусім тому, що це політичні партії. І не важливо, якого вони спрямування. Для простих людей політика вже давно не асоціюється ні з чим позитивним.
Наостанок ми вирішили дізнатися у респондентів, чи впливають вони на громадське життя у Нових Санжарах і які важелі впливу на державу їм відомі. Більшість відповіли, що не є громадськими активістами. Дехто брав участь у зимових віче на підтримку Євромайдану, дехто займався прикрашанням селища, висаджуючи троянди, чи брав участь у благодійних акціях. А от про важелі впливу на державу відповіді були набагато цікавіші. Третина респондентів не знають, як вони можуть впливати. Декілька вважають, що вони ніяк не можуть впливати. Декілька назвали такі методи як страйки, мітинги чи Майдан. А третина вважають, що таким методом є повна люстрація всіх чиновників та посадовців. Деякі респонденти зауважили, що корупціонерів та брехунів у владі вже давно пора винищити.
— Ми, звісно, не прихильники фізичного винищення людей, корупціонери вони, чи ні, але якщо їх інакше не проженеш з влади, то що ж нам залишається робити? Брати вила в руки і гнати! — зауважив один з опитаних.
З усього цього можна зробити такий висновок: після багаторічного застою та деградації суспільства ми нарешті навчилися бачити недоліки та проблеми, котрі потрібно вирішувати. Ми вчимося відрізняти правду від кривди, героїв від злодіїв. Ми більше орієнтуємося у нашій історії та не віримо у нав’язану нам брехню. Ми очікуємо змін і самі теж готові змінюватися. Ми віримо у своє майбутнє та вміємо за нього боротися! Ми розуміємо, що краще раз злетіти соколом у небо, аніж вічно жити в ярмі!