У вівторок представники білицької громади влаштували пікет поряд із підприємством, що займається відгодівлею свиней.
Це вже була друга за ліком акція громадського протесту. Її учасники, як і раніше, вимагають, щоб підприємство із відгодівлі свиней, що розташоване прямо на території селища, припинило свою діяльність.
Як відомо, активна фаза протистояння виробничників і білицької громади триває вже близько восьми місяців. За цей час відбулося кілька сходок біличан, пройшли сесії селищної та районної рад. У Білики приїжджали кілька комісій із облдержадміністрації та різних контролюючих служб. Більше того: дирекція холдингу «Бєлгранкорм» оголосила про припинення діяльності в Україні. А кілька днів тому з будівлі свинокомплексу зняли й вивіску «Ясні Зорі». Та, за словами біличан, нестерпний сморід у селищі залишився. Селяни звернулися до суду. Як було прогнозовано ними самими, їх вимоги відхилили. Тоді депутати селищної ради звернулися з офіційним запитом у державний інститут імені Марзєєва з проханням роз’яснити вимоги щодо забезпечення екобезпеки при будівництві об’єктів типу свинокомплексу.
Водночас, не сподіваючись на українське правосуддя та оперативне реагування органів державної виконавчої влади, біличани вирішили розпочати пікетування комплексу.
Перша протестна акція відбулася 2 липня. Проведення другої призначили на 14 липня. Того дня до свинокомплексу зійшлися близько п’яти десятків біличан. У основному це були депутати селищної ради та громадські активісти. «Район» представляв депутат райради, біличанин Олександр Бажан. Він же озвучив для ЗМІ перелік претензій до керівництва підприємства. Бажан розповів: «У нас залишаються три головні вимоги. Перша — терміново встановити на всіх приміщеннях, де утримуються свині, спеціальні фільтри. Але це не головна вимога. Адже при нинішньому стані речей фільтри не вбережуть біличан від смороду. Вимога друга. Об’єкт, на нашу думку, повинен бути обладнаний вакуумною каналізацією, повністю ізольованою від атмосфери. Те, що є зараз, — це вчорашній день. Бізнесмени просто зекономили на витратах, пов’язаних із забезпеченням екобезпеки. Третє, і головне. Власники комплексу повинні різко зменшити поголів’я свиней. Їх тут має бути 6 тисяч. І аж ніяк не 50, згідно з офіційною інформацією. Між тим, працівники комплексу розповідають і про 70. До речі, фахівці з інституту Марзєєва, даючи дозволи та роз’яснення, теж мали на увазі, що в «Ясних Зорях» утримуватимуть тисячі, а не десятки тисяч свиней.
До розмови одразу підключились Віктор Киричко та Олег Бакаєнко. Перший зазначив: «Витрати на екобезпеку мали бути найбільшими. А вони на цьому мільйонів 60 зекономили». Олег Бакаєнко додав: «А я всім нагадую обіцянку директора комплексу Михайлюка. Навесні він кричав: «Дайте нам три місяці і ми наведемо порядок. І що ми маємо? Протести тривають уже сім місяців. За цей час вони закрили лагуни для збору нечистот плівкою. Оце і все? А дно вкрите бетонними плитами, через які нечистоти потрапляють у ґрунт! А гній, який без будь-якої обробки вивозять на поля!»
Громадська активістка Лідія Чернича, у свою чергу, зауважила: «А я прошу звернути увагу ще на ось такі нюанси. Подивіться, вони вже навіть вивіску «Ясні Зорі» зняли. Тепер зовсім не зрозуміло, що це за об’єкт, хто його власник. Ми зупинили вантажівку, запитали у водія, чи є в нього маршрутний лист. Виявилось, що немає. До чого я веду? Об’єкт невідомо чий. Скільки на ньому свиней — невідомо. Зерно та інша продукція перевозиться без документів. Створюється враження, що це якесь підпільне виробництво. А як вони податки платять? Ніхто ж не знає, скільки продукції реалізовується в реальності, а не на папері».
Підсумок підвів колишній селищний голова Юрій Латиш: «А все через те, що при відкритті комплексу було порушене чинне законодавство. Громадські слухання були? Ні! А я впевнений, що біличани не дали б свого дозволу на свинокомплекс. Селищна рада, точніше депутати, теж ніяких дозволів не давали. Усе вирішувалось кулуарно, за участю лише власника, колишніх голів ОДА і РДА. Громаду не питали, тож звідси й проблеми».
За словами пікетувальників, до цього часу не вирішене й питання про перерахування коштів до селищного бюджету. Керівництво комплексу нібито обіцяє заплатити 2,5 мільйона гривень. Активісти вимагають 17. Більше того: на території підприємства споруджують величезну зерносушарку. І за неї платити теж не збираються.
Інтереси комплексу в розмові з пікетувальниками представляв Сергій Линник. Це неабияк обурило біличан. Адже вони прагнули розмови з директором Ігорем Михайлюком. Сергій Линник був налаштований оптимістично. Він стверджував: «Ми всі проблеми вирішимо. Поголів’я зменшимо і реконструкцію очисних споруд проведемо. Громадян ми про все поінформуємо».
Та в будь-якому випадку багато питань щодо діяльності чи то «Бєлгранкорму», чи «Ясних Зорь», чи Бог його знає якого підприємства залишаються. І більше їх — до українських чиновників, ніж до самих бізнесменів. Підприємців, у першу чергу, хвилює що? Правильно, прибуток. А от чиновники мали б опікуватись дотриманням законодавства та безпекою своїх співгромадян. От, скажімо, фахівці з інституту Марзєєва у свій час дозволили зменшення санітарної зони до 450 метрів. І при цьому нібито мали на увазі, що через комплекс за рік «пройдуть» 12 тисяч свиней. Але ж вони, по теорії, мали б зважувати, що власник комплексу збудував 30 великих приміщень для утримання тварин. І логічно припустити, що по 20–50 свиней бізнесмени в таких будівлях тримати не будуть.
Сергій Линник говорить, що на комплексі запроваджені нові європейські технології охорони довкілля. Припустимо. Але ж норми в Україні діють ще радянські. А для «європейських» навіть відповідних документів немає. То як будували? Як дозволи давали? Знову ж, гній на поля. У Європі жоден селянин відходи зі своєї ферми самостійно не вивезе і не внесе. Потрібні дозволи, перевірки, сертифікати. А хто перевіряє гній із свинокомплексу? І за якою методикою? Цілком можливо, що ні технології переробок, ні навіть методик в Україні немає. А «Бєлгранкорм» і сотні подібних підприємств є.
…Пікетування пройшло відносно спокійно. У всякому випадку, присутні поряд із біличанами працівники міліції порушень громадського порядку не зафіксували. Був, щоправда, один цікавий інцидент. Під час мітингу до шлагбаума, який відділяв пікетувальників від території комплексу, підійшов чоловік і почав відеозйомку. Тоді від гурту відділився один із біличан. Він наблизився до оператора і також почав фільмувати його на свій мобільний телефон. Люди сміялися: «Викладай усе це в Інтернет. Спілберг відпочиватиме».
Наступне пікетування відбудеться в суботу 19 липня. Воно розпочнеться о 8‑ій годині. Лідія Чернига запропонувала, аби люди одягли медичні маски. За її словами, це має привернути увагу всіх автомобілістів, які проїжджатимуть мимо, і стати гарною картинкою для ЗМІ. Учасники акції протесту заявили, що продовжуватимуть пікетування до виконання всіх своїх вимог.