Подія, яка сталася у міському закладі для дошкільнят, ледве не призвела до звільнення його керівника.
На початку липня на офіційному сайті Кобеляцької міськради з'явилося повідомлення наступного змісту:
«Учора міський голова Олександр Ісип офіційно звернувся до начальника відділу освіти Кобеляцької РДА з вимогою проведення службового розслідування обставин відрахування дитини Лободи В., 2008 року народження, із дитячого садка №1 «Світлячок».
У його зверненні йдеться про те, що у Кобеляцькому дитячому садку №1 «Світлячок» виникла конфліктна ситуація, пов’язана з відрахуванням дитини Лободи В., 2008 р. н. Керівник закладу Хряпа Л. К. аргументувала своє рішення тим, що дитина закінчила курс виховання в дошкільному закладі. Проте мама вимагає залишити свою дитину в дитсадку ще на один навчально-виховний рік з огляду на те, що на цей момент дитині виповнилось лише 5 років і вона не готова йти до школи. Міський голова зазначив, що міськвиконком уже довів до відома завідуючій дитсадком Хряпі Л. К. свою позицію, вказавши на відсутність правових підстав для відрахування з дитячого садка дитини Лободи В. Незважаючи на це, конфліктна ситуація залишилася не вирішеною. Тому очільник міста просить невідкладно провести службове розслідування з цього приводу та дати оцінку діям керівника закладу Хряпи Л. К. Одночасно вніс пропозицію про притягнення Хряпи Л. К. до дисциплінарної відповідальності, включно до звільнення із займаної посади.
Додатково у своєму листі міський голова зазначив, що протягом останніх років істотно збільшилася кількість скарг із боку батьків дошкільнят на діяльність Хряпи Л. К., зокрема щодо формування черги дітей на прийом до дитсадка та стягнення грошових внесків із батьків. Так само є проблеми й у відносинах педагогічного колективу дитячого садка з його керівником.
Нагадаємо, що відповідно до законодавства про місцеве самоврядування, міський голова не має повноважень щодо одноосібного прийняття рішення про призначення на посаду чи звільнення керівника дошкільного навчального закладу. Це — у компетенції органу управління освітою («Міський голова ініціює службове розслідування діяльності керівника дитсадка Лілії Хряпи», 04.07.2014, сайт Кобеляцької міської ради).
Після оприлюднення цього звернення в дошкільному навчально-виховному закладі відбулась перевірка, ініційована міським головою Олександром Ісипом. Її провели працівники районного відділу освіти. На той момент дитина, навколо якої виник конфлікт, уже відвідувала дитсадок. Чиновники, у свою чергу, засвідчили, що не знайшли порушень у навчально-виховному процесі. Та конфліктна ситуація не вичерпалася.
Міський голова під час розмови з кореспондентом «ЕХО» дав зрозуміти, що налаштований рішуче. Ось що сказав Олександр Ісип: «Цей інцидент вийшов у публічну площину. До нього нічого подібного на розсуд громадськості не потрапляло. Та це не означає, що цей випадок є унікальним. До міської ради неодноразово надходили скарги щодо порушення в фінансово-господарській діяльності, які нібито допускає завідуюча дитсадком Лілія Хряпа. Люди висловлювали претензії і щодо стилю й методів її керівництва. Та всі заяви були або усними, або анонімними. І розглядати їх у правовому полі міськрада не мала змоги. Та ось надійшла офіційна письмова скарга від Дарії Лободи щодо неправомірного виключення її дитини з дитсадка. Як відомо, згідно із законодавством, до досягнення дитиною 6 (7) років виключити її з дошкільного закладу не можна. Але Лілія Костянтинівна це зробила. Ця епопея розпочалася ще у квітні поточного року. Я, як міський голова, протягом трьох місяців неодноразово звертався до завідуючої дитсадком із вимогою відновити законність. Результату не було. Аж доки конфлікт не досяг своєї кульмінації і я був вимушений поставити питання про звільнення цієї людини із займаної посади.
Отож, справедливість і законність нині відновлено: дитина Дарії Лободи відвідує садок. Але питання до завідуючої залишаються. Можна лише уявити, що переживають батьки дітей та працівники закладу, якщо навіть міському голові доводиться три місяці вирішувати елементарне питання. Тому, користуючись нагодою, публічно звертаюсь до кобелячан: у подібних ситуаціях я є вашим союзником. Про всі негаразди у дитсадках, наприклад, вимагання грошей за прийняття дитини, нецільове використання коштів, повідомляйте, будь ласка, міську владу. Я 17 років працюю міським головою і не допущу, щоб через довільне трактування вимог законодавства, нехлюйство чи хамство окремих посадовців страждав імідж міської влади. А найголовніше — відчували незручності і приниження кобелячани.
У описаній ситуації ще не все вирішено. Так, районний відділ освіти провів перевірку в дитсадку «Світлячок». Але, на мою думку, це відбулось занадто формально. Скажу більше, якби кадрові рішення щодо завідуючої приймав міський голова, то ця особа вже б на своїй посаді не працювала».
А ось Наталія Коваль, завідуюча відділом освіти, налаштована менш категорично. Вона пояснила: «До нас надійшло офіційне звернення міського голови щодо проведення перевірки в дошкільному навчально-виховному закладі «Світлячок». Була створена спеціальна комісія, до складу якої увійшли троє компетентних фахівців. Вони провели перевірку. Наголошую, перевірку в межах своєї компетенції. Тобто, вивчили стан навчально-виховної роботи. Претензій у цьому аспекті до Лілії Костянтинівни та її підлеглих немає. Крім того, дитина громадянки, яка поскаржилась у міськраду, зараз дитсадок відвідує. Отже, у нас немає законних підстав виносити догану Лілії Хряпі, тим більше — звільняти її із займаної посади. Щодо фінансово-господарської діяльності, то тут перевірку мають проводити інші органи. Якщо вони виявлять порушення, тоді й постане питання про дисциплінарне стягнення». Водночас Наталія Мифодіївна погодилась, що подібне подвійне підпорядкування завідуючих дитсадками є не зовсім нормальним. Адже фінансують заклади органи місцевого самоврядування, а кадрові питання вирішують відділи освіти.
Має свою версію того, що відбулося, і завідуюча «Світлячком» Лілія Хряпа: «Узагалі-то ця епопея розпочалася ще рік тому. Ми прийняли малюка в дитсадок, у групу, яку відвідували дітки, старші від нього за віком. Усе через те, що його вікова група була переповненою. Дитина успішно виховувалася в нас рік. І все було добре. Потім група випустилась, дітки пішли до школи. А цьому хлопчику 6 років виповнювалось лише в листопаді 2013 року. Тому мама вирішила, щоб він відвідував наш заклад ще рік. Але ж кількість дітей у групі не зменшилась. Вона залишилась переповненою вище всяких норм. Я запропонувала перевести дитину в інший дитсадок. Але мама не погодилась. Та й у іншому дитсадку група теж переповнена. Ось тут і почалося: скарги, дзвінки, розмови, письмові звернення, доповідні, зустрічі з міським головою, завідуючою відділом освіти, головою РДА. І тема одна: як прийняти в переповнену групу одного хлопчика.
Із іншого боку свої претензії мені висловлювали вихователі. Вони працюють із переповненими групами, навіть не отримуючи повної ставки. Люди незадоволені і їх можна зрозуміти. Але хлопчика ми таки прийняли. Відповідні висновки для себе я зробила. Тепер приймаю заяви від усіх батьків без винятку. Та попереджаю, що групи переповнені і зараховувати дітей до дитсадка ми будемо в порядку надходження заяв». На підтвердження своїх слів Лілія Хряпа продемонструвала кілька відомостей. Згідно з ними, у дві групи, які набиратимуться в 2014 році, уже подано 54 заяви. У 2015 буде створена лише одна група. А заяв — 34. Отже, повністю зняти напругу, яка виникає під час прийняття діток у міські дитячі садки, зможе лише відкриття нового навчально-виховного закладу.