Минулого тижня в Кобеляцькому районі побувала експедиція харківських науковців.
Очолював групу фахівців із університету імені Каразіна знаний в Україні та світі спеціаліст із п’явок Андрій Утецький. Андрій Юрійович вважається серед своїх колег особистістю по-справжньому видатною. Уже кілька десятиліть він вивчає п’явок у всьому світі: від Арктики до Антарктиди. А ось влітку 2014-ого року вирішив приїхати в Кобеляцький район.
— Узагалі-то я більше спеціалізуюся на морських п’явках. Прісноводних вивчає мій брат Сергій. Але він зараз проходить службу в зоні антитерористичної операції, — зазначив фахівець.
Андрій Утецький і двоє його колег прибули в Кобеляцький район не випадково. Вони поставили перед собою завдання вивчити види п’явок, котрі живуть у Сумській та Полтавській областях. Колеги порекомендували науковцям відвідати регіональний парк «Нижньоворсклянський». Дирекція закладу досить гостинно зустріла харків’ян, надавши їм базу для проживання. У якості гіда виступив місцевий науковець Микола Журавель, який живе у Світлогірському.
Харків’яни пробули у «Нижньоворсклян–ському» лише день. Але й за цей короткий період зуміли виявити в одній із невеличких водойм унікальну п’явку Фадєєва. Тварина до цього була знайдена лише в Харківській області та Польщі. П’явка Фадєєва занесена до Червоної книги України. І харківські біологи повідомили адміністрацію «Нижньоворсклянського» про те, що на території парку живе унікальний представник фауни. Поблизу водойми, де знайдена рідкісна п’явка, буде встановлений спеціальний інформаційний плакат. Розповідаючи про результати роботи експедиції, Андрій Утецький зазначив: «Я взагалі дуже люблю Ворсклу. Але в її пониззі на території Кобеляцького району побував вперше. І я, і колеги буквально закохалися в цю місцевість. Ми обов’язково приїдемо в Кобеляцький район вдруге. Плануємо провести тут ще й наукові дослідження. У тому числі, фото- та відеозйомку.
До слова, харківська школа герудології, тобто, науки про п’явок, є однією із найстаріших і найавторитетніших на території колишнього СРСР. А вивчення цих тварин має не лише прикладну цінність (п’явки використовуються в медицині — редакція), а й допомагають зрозуміти процес виникнення та розвитку всієї екосистеми планети Земля.