Минулого четверга у приміщенні Кобеляцького музею літератури та мистецтв відбувся вечір пам’яті, приурочений єдиному в Україні різьбяру по кістці, самобутньому художнику, граверу та нашому земляку Михайлу Черненку.
Сьомого серпня Михайлу Федотовичу мав би виповнитись 81 рік. Та, на жаль, уже вісім років його немає серед нас. На захід, приурочений його пам’яті, прийшли чимало гостей. Серед них — односельці Михайла Черненка та його друзі. Також можна було побачити представників освітянської галузі й громадських організацій. Та найбільш важливою гостею заходу була найстарша сестра майстра Марія Федотівна. На жаль, інші дві сестри за станом здоров’я не змогли приїхати на вечір пам’яті свого брата.
Директор музею і за сумісництвом ведуча заходу Тетяна Чешко на початку вечора одразу ж зазначила, що цього разу захід відбудеться «без офіціозу».
— У цьому залі ми збираємося вже не вперше, — каже вона. — Про Михайла Федотовича останній раз згадували в листопаді минулого року, у день роковин його смерті. Тому зараз немає сенсу переказувати біографію Черненка. Зараз хочеться просто ще раз згадати, якою талановитою була ця особистість. Тим більше, що сьогодні ми маємо унікальну можливість особисто переглянути оригінали малюнків нашого художника-земляка. Роботи не є фондом музею. Їх нам тимчасово надала жителька Кобеляк Олена Лашко.
А малюнків було чимало. Здебільшого вони зроблені олівцем та аквареллю. Серед них — пейзажі рідної художнику Бродщини та інших сіл Кобеляччини. Тетяна Чешко продемонструвала дуже багато робіт, намальованих майстром у Львові. Окремо художник створив цілу серію малюнків, присвячених Личаківському цвинтарю.
Захід пройшов у теплому родинному колі. Присутні згадували, яким був наш земляк. Говорили про його творчість.
Бродщинський сільський голова Наталія Довга зазначила, що Михайло Черненко у свій час був недостатньо визнаним і не отримав усіх нагород, на які заслуговував.
— Усі його роботи — це шедеври, — каже вона. — Пройдуть роки і, можливо, прийдешні покоління гідно оцінять талант Михайла Федотовича. Ми, у свою чергу, намагаємось шанувати пам’ять про нашого земляка. У школі створили музей, присвячений Михайлу Черненку та його творчості. Обіцяємо, що будемо продовжувати просвітницьку діяльність і надалі.
А найближчий друг майстра та ініціатор зустрічі Анатолій Сагайдачний запропонував добитись того, щоб Михайлу Черненку присвоїли звання «Почесний художник України».
— За його життя було організовано більше ста виставок. Це надзвичайно талановита людина, яка заслуговує на визнання не лише жителів Кобеляцького району, а й всієї України, — сказав він.