На проміжних виборах селищного голови Біликів перемогу з мінімальним відривом від Юрія Латиша здобула співробітниця свинокомплексу «Сільські традиції» Ірина Чорна.
За кілька днів до виборів автор цих рядків мав коротку, але змістовну розмову з одним із білицьких депутатів. Прізвище його називати не буду, тому що чоловік не уповноважував цього робити. Депутат зробив свій прогноз щодо результату виборів селищного голови. Він сказав (майже дослівно): «Існує велика ймовірність перемоги Ірини Чорної, представниці «Бєлгранкорму» або «Сільських традицій», як комплекс цей зветься. Ті кандидати, які їй і діяльності свинокомплексу опонують, розпорошать голоси виборців. А вона свої візьме. Дитячий майданчик, продукти в школи зіграють свою роль». Йому одразу було задане зустрічне запитання: «І як же Ірина Володимирівна буде працювати з опозиційно до неї налаштованим депутатським корпусом?» Відповідь була наступною: «Із депутатами проведуть роботу. І ті, хто були «проти», можуть стати «за».
У принципі, усе майже так і сталося. Згідно з попередніми результатами голосування, станом на ранок 27 жовтня на виборах білицького селищного голови перемогла саме Ірина Чорна. Вона із мінімальною перевагою у п’ять голосів випередила свого найближчого переслідувача Юрія Латиша. У Чорної — 486 голосів, у Латиша — 481. На третьому місці фінішувала секретар селищної ради Наталія Левонтівцева — 372 голоси.
«Соцопитуваня», скарги та міліція
Білицькі вибори, як і очікувалося, не обійшлися без невеличкого скандалу. Подія сталася в суботу 25 жовтня, у так званий «день тиші», коли агітація була вже заборонена.
Того дня у Біликах висадився своєрідний десант із молодих людей, ймовірно, студентів. Вони пішли по вулицях селища, заходили у двори біличан. І пропонували людям взяти участь у соціологічному опитуванні.
Частина біличан звернули увагу на зміст цього «соціологічного опитування». Із 13 запитань шість прямо стосувались претендента на посаду селищного голови Ірини Чорної. Наведемо, для прикладу, текст одного із запитань: «Ви знаєте, що Ірина Чорна ініціювала будівництво дитячого майданчика. Як Ви до цього ставитися?» Респонденти вирішили, що подібна постанова запитань є нічим іншим, як прихованою агітацією. Обурив людей і той факт, що згідно з поставленим завданням, опитування проводилось у «селищі Білики Новосанжарського району». Люди почали телефонувати у виборчу комісію та до інших учасників виборчих перегонів. Ті, у свою чергу, написали скарги в територіальну виборчу комісію. Її члени зібрались на екстрене засідання і прийняли рішення звернутися до правоохоронних органів. У Білики приїхали співробітники Кобеляцького райвідділу внутрішніх справ. Але вони обмежились перевіркою документів у людей, котрі проводили опитування. Із цього приводу Віталій Ємець, який керує райвідділом, сказав: «Документи у людей були. Ніяких агітаційних листівок чи інших подібних матеріалів ми не виявили. Тому підстав для застосування якихось інших способів впливу в міліції не було». Цікаво, що сама Ірина Чорна «відхрестилась» від соціологічного опитування. На запитання Остапа Храпка, голови виборчої комісії, вона відповіла, що знаходиться на робочому місці і ніяких опитувань не замовляла.
Вибори селищного голови не викликали в Біликах «буму» активності
Очікування щодо того, що біличани виявлять якусь особливу активність у день голосування 26 жовтня, не справдилися. Явка виборців у Біликах, як і вцілому по району, не була дуже високою. На виборчі дільниці прийшли лише 52 відсотки від кількості тих, хто мав взяти участь у виборах.
У неділю по обіді ми побували на двох виборчих дільницях. На дільниці №530/267, що знаходиться в приміщенні школи № 4, було тепло і спокійно. Голова ДВК Валентина Василенко розповіла: «Першими, як завжди, прийшли пенсіонери. Молодь вибори фактично проігнорувала. Перед початком голосування ми ввімкнули Гімн України. Була дуже зворушлива сцена. Одна з виборців, Тамара Гавриш, принесла на дільницю букет хризантем. Люди ведуть себе дуже спокійно. Ніхто навіть не пробує агітувати чи якимось іншим чином порушувати виборче законодавство». Спостерігач Альона Тюпка підтвердила: «Так, тут усе нормально. А традиція розпочинати голосування із виконання Державного Гімну України мене приємно вразила».
На виборчій дільниці № 530/268 у селищному Будинку культури було прохолодніше. Але — не багатолюдніше. Заступник голови ДВК Тетяна Костенко також констатувала низьку явку виборців. О 16-ій годині на дільниці проголосували лише 557 чоловік із 1514‑ти. Вона висловила сподівання, що до кінця голосування ситуація трішки покращиться:
— Ми сподіваємось, що прийдуть працівники цукрового заводу, яких раніше відпустять із роботи.
Чи буде в Біликах атракціон щедрості?
Так чи інакше, а вибори у Біликах відбулися. А це означає, що селищна рада отримала нового легітимного керівника. Ним стала Ірина Чорна. Ні для кого не є секретом, що головним «продюсером» Ірини Володимирівни є підприємство «Сільські традиції», на якому вона працювала. Тепер Чорній доведеться шукати спільну мову із секретарем селищної ради Наталією Левонтівцевою, яка їй опонувала на виборах, та частиною депутатського корпусу, із числа тих людей, котрі налаштовані проти діяльності «Сільських традицій». Звичайно, новий керівник може спробувати поміняти всіх у селищній раді. Адже їй опонував навіть водій. Але для цього потрібно отримати підтримку депутатів та ще й законодавство не порушити.
Найцікавіше у цій ситуації те, що навесні 2015‑го року біличани знову обиратимуть селищного голову. Адже чимало політичних сил, які прийшли у нову Верховну Раду, задекларували готовність провести дочасні вибори органів місцевого самоврядування. І навіть якщо вони «забудуть» про свої обіцянки, то вибори у 2015‑му році будуть, тільки вже восени. А це означає, що Ірині Чорній доведеться усіма силами закріплювати і підтверджувати свою перемогу. І цілком ймовірно, що біличан очікує небачений аукціон щедрості від благодійників. Читай — від «Сільських традицій».