Гризуни з’явилися на тимчасовому звалищі, що на вулиці Червоноармійській. Поки що вони активізуються лише вночі.
Днями до редакції звернулася одна із жительок міста Кобеляки. Жінка розповіла: «Недавно ми разом із чоловіком вивозили домашній непотріб на вулицю Червоноармійську. І були шоковані та злякані величезною кількістю пацюків, які там розплодилися. Це ж небезпечно. Вони ж хвороби різні розносять».
У понеділок ми зайнялися перевіркою достовірності отриманої інформації. Перший візит на звалище був здійснений по обіді 27 жовтня. За півгодини, проведені на смітнику, жодного щура побачити нам так і не вдалося. Троє людей, які на звалищі розбирали та пакували картон і папір, розповіли, що теж не бачили цих тварин. Жінка, яка порпалася у відходах, сказала: «Ми тут тижня два робимо. Пацюків не бачили. Собаки бігають, це є».
Депутат міськради Роман Матюхов мешкає поблизу звалища. Він, у свою чергу, розповів: «Я є давнім і принциповим противником розміщення звалища у цьому місці. Воно створює для кобелячан дуже багато проблем. Щодо щурів… Не знаю, уперше від вас почув. У всякому випадку, в людські оселі вони поки що не лізуть».
А ось сторож Гена підтверджує появу щурів. Він стверджує: «Да, пацюки появились. Раніше їх тут майже не було. Щоб їх побачити, потрібно приходити, коли стемніє».
Стемніло. О 18:30 знову приїжджаємо на звалище. Людей тут, звичайно ж, немає. Не видно й собак. В’їзд на звалище перегороджений шлагбаумом. Уже за 2-3 десятки метрів від величезних кучугур зі сміттям чути характерний писк. Це — пацюки. Вони пищать, гризуть, шарудять у непотребі. Підійшовши ближче, у світлі ліхтарика помічаю самих гризунів. При наближенні людини вони розбігаються. Не можна стверджувати, що звалище «кишить» пацюками. Але вони там справді є.
Раніше щурів знищували тифом
Звичайно ж, знамениту лихоманку Ебола щурі не поширюють. Але й без неї вони є розповсюдниками багатьох дуже небезпечних для людей хвороб. Чума, сказ, енцефалітні інфекції, лептоспіроз, токсопарез, стрептобацилез, лямбліоз — усю цю гидоту несуть із собою гризуни. Перші чотири хвороби є смертельно небезпечними і для людей. Усі інші недуги не призводять до смерті, але важко і довго лікуються.
Ми повідомили про розповсюдження щурів на звалищі міську владу та санітарних лікарів.
Сергій Галушко, секретар міськради, з цього приводу сказав: «Ми вивчимо ситуацію. Так, дератизацію звалища проводити потрібно. Але для цього необхідні фахівці і методики. Я сам за освітою санітарний лікар, але зізнаюся, що не знаю, як боротися зі щурами на звалищах».
Валентина Семиног, головний державний санітарний лікар району, у свою чергу, повідомила: «По-перше, дякую за повідомлення. Проблема оприлюднена, будемо думати, як її вирішувати. Вона, ця проблема, справді серйозна. На жаль, нині силами району ми її не вирішимо. Раніше у санепідслужбі був великий спеціалізований відділ, який займався боротьбою із гризунами. Його вже немає. Це — раз. По-друге, борючись із гризунами, ми використовували методики роботи в закритих приміщеннях: фермах, ангарах, складах. А тут — відкрите звалище. Це — два. Але я обов’язково зв’яжусь із обласними інстанціями і буду консультуватись».
Як розповіла Валентина Семиног, раніше для знищення гризунів використовували таку отруту як фосфід цинку. А ще заражали їх одним із видів тифу. Від нього гинули виключно щурі та миші. Для домашніх тварин і людей цей тиф безпечний».
Про результати консультацій і способи знищення гризунів Валентина Семиног пообіцяла повідомити й редакцію.