Вхід | Реєстрація

Санітарні рубки допоможуть врятувати ліс

Санітарні рубки допоможуть врятувати ліс

У ДП «Новосанжарський лісгосп» відбувся виїзний науково‑практичний семінар щодо санітарного стану соснових насаджень. Проведення такого заходу спрямоване на роз’яснення широкому колу населення необхідності проведення санітарних рубок задля збереження лісу від масового всихання. Адже громадськість неоднозначно ставиться до лісогосподарських заходів, досить часто не розуміючи доцільності їх проведення.
До участі в семінарі запросили завідуючого лабораторією підвищення стійкості лісів, доцента, кандидата сільськогосподарських наук, старшого наукового співробітника УкрНДІЛГА Івана Усцького, сільських голів Зачепилівської, Руденківської сільских рад та Новосанжарської селищної ради, представників депутатського корпусу та громадських активістів, на території яких будуть проведені лісогосподарські заходи, аби розповісти про необхідність здійснення санітарних заходів у лісах, які пошкоджені кореневою губкою, що призводить до масового всихання дерев.
Для початку оглянули ушкоджені ділянки у сосновому лісі, що є рукотворним насадженням чистої соснової культури. Після рубки при відновленні тут будуть саджати сосну із домішкою дуба. Масове всихання сосни у районі викликало велику занепокоєність, а тому сільські голови та активісти зібралися оглянути об’єкти, які підлягають суцільній санітарній рубці, аби донести до громадськості необіхідність проведення такого заходу. Досить часто населення не розуміє, що такі заходи залишають чималі кошти на місцях за рахунок сплати податків у сільські ради і допомагають їм розвиватися. Слід розуміти, наголошують лісівники, що господарська діяльність включає в себе декілька видів. Окрім рубок головного користування, які проводяться за умов, коли стан дерев досяг віку зрілості, і запас, що вирубується, не перевищує річний приріст насаджень, застосовуються ще й рубки догляду за лісом та санітарні. Останні проводяться з метою оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню. При масовому пошкодженні насаджень, необхідно вжити термінових лісогосподарських заходів з локалізації заражень та ліквідації їх наслідків. Для вирішення цих завдань і залучили спеціалістів науки, які понад два місяці досліджували пошкодження кореневою губкою і зробили висновки, за якими слід провести суцільні санітані рубки, щоб недопустити поширення всихання дерев.
Іван Усцький ознайомив учасників семінару із науковими дослідженнями:
— Проведена робота засвідчила масове всихання монокультурних насаджень сосни, створених на землях, які раніше не були під лісом. Це переважно староорні землі, вигони, пустирі. Слід наголосити, що це проблема не лише цього району, а загальнодержавна та світова.
Фахівець також пояснив, що сосна в монокультурі досягає свого зрілого віку швидше. Зміна еколого-кліматичних та гідрологічних факторів, коли в посушливі роки змінюється рівень ґрунтових вод, а середня плюсова температура сягає рекордних рівнів, негативно впливає на соснові насадження. За таких умов у деревині відбуваються фізіологічні зміни. Процес адаптації довготривалий. Захисні властивості не справляються з наступом таких хвороб як коренева губка. Уся монокультура починає розпадатися і всихає. Особливо це стосується соснових насаджень. Шкідники відчувають послаблення захисних сил деревини і активізуються. Дерево  починає виділяти живицю, яка стерилізує ґрунт. Та організми, стійкі до смоленосної системи, залишаються. Саме вони сосну й їдять.  Нефахівець навіть не зрозуміє, що дерево пошкоджене. Але вже через рік, якщо його зрубати, то воно не матиме товарної цінності, бо всередині буде сухе і може піти лише на дрова.
— Єдиним шляхом вирішення проблеми є проведення суцільних санітарних рубок. Сосна вже висока, має товарний вигляд, але якщо вчасно ці заходи не провести, то втратимо багато цінної деревини. Рекомендуємо зменшувати вік деревини і збільшувати частоту рубок. Крім того, сосна дуже горюча, а наявність великої кількості сухостою та захаращеність збільшують ризик виникнення лісової пожежі, — наголосив науковець.
Перший заступник начальника Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства пояснив громаді, що останніми роками, проводили вибіркові санітарні рубки, прибираючи сухостій, але разом з тим зріджували насадження. Освітлення сприяє появі на ґрунті злакових, які не пропускають вологи. І ліс ще інтенсивніше починає всихати. Враховуючи такі фактори та рекомендації науковців, потрібно проводити суцільну рубку. Адже не має сенсу через кожні три-п’ять років прибирати сухостій. А тому краще одразу очистити ділянку і створити новий ліс, який уже за кілька десятків років буде захищати ґрунти від ерозії.
Враховуючи побачене під час семінару, учасники заходу погодилися з рекомендаційними висновками наукових установ щодо необхідності проведення санітарних рубок лісу. Сергій Головко, голова Руденківської сільської ради, зазначив:
— Це питання неодноразово розглядалося, ми не раз виїжджали у ліс. Дійсно, бачимо, що через усихання пропадає якісна деревина, пропадає добро, а разом з ним — надходження до місцевого бюджету. Я вважаю, що лісівники самі знають, що їм робити. Їхні дії правильні і раціональні. Потрібно щось робити, щоб наше лісове державне надбання не пропало.


Автор: Юрій УГОРЕЦЬ, «ЕХО з регіону


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Нові Cанжари | Суспільство
1. Коментар / 18 листопада 2014, 11:51
хороші у нас ліси, аби їх ще бидло всяке не підпалювало
2. Гість 1 / 19 листопада 2014, 12:01
1. Коментар
«хороші у нас ліси, аби їх ще бидло всяке не підпалювало»

...а потім не вирубувало.
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації