До редакції за допомогою звернулась родичка військовослужбовця, який проходить службу в зоні проведення антитерористичної операції.
Жінка стверджує: «Із засобів масової інформації я дізналась про те, що мобілізовані солдати мають право на пільги та одноразову грошову допомогу від держави. Після чого за роз’ясненням направилась до міської ради. Проте там мені порадили звернутись до райдержадміністрації, де також не змогли допомогти».
Зрештою жінка попрохала кореспондентів тижневика «ЕХО» надати якісь роз’яснення з приводу питання, яке її цікавить.
Повну інформацію нам змогли надати в Кобеляцькому районному управлінні праці та соціального захисту населення. Начальник управління Зоя Петренко повідомила, що право на отримання пільг від держави мають лише військові, яким присвоєно статус учасника бойових дій. Це врегульовано законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема державою передбачено цілу низку пільг: безкоштовне забезпечення ліками, безоплатне зубопротезування, забезпечення санаторно-курортним лікуванням. Також — 75‑відсоткова знижка плати за комунальні послуги, безкоштовний проїзд всіма видами міського транспорту та багато чого іншого. Хоча наразі у районі ще жодному військовослужбовцю, який брав участь у антитерористичній операції на сході України, не присвоєно статус учасника бойових дій.
— Цей процес відбувається дуже повільно, — каже Зоя Іванівна. — Спершу відповідні документи мають прийти з військової частини, де проходив службу боєць. Та військові частини блокують цей процес. Уже за наявності необхідних довідок документи для отримання статусу учасника бойових дій направляються до Києва на міжвідомчу комісію, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. Цією комісією і приймається рішення про присвоєння статусу по кожному військовослужбовцю окремо.
Далі ми цікавимось, яку ж допомогу від держави може отримати військовослужбовець, який проходить службу в зоні АТО, і який поки що, не отримав статусу учасника бойових дій. Зоя Іванівна сказала, що насамперед він має право на отримання одноразової допомоги з обласного бюджету. У разі поранення — до 15 тисяч гривень на лікування, а 25 тисяч виплачується родині військовослужбовця в разі його смерті. Ще за рішенням комісії може виплачуватися певна сума індивідуально для кожної сім’ї в разі скрутного матеріального становища. Наразі цією допомогою скористалися близько 15 військовослужбовців. Ще близько десяти тільки подали документи і чекають на її отримання. Співробітники управління праці і соцзахисту надають допомогу у зборі документів, необхідних на розгляд комісії.
— Ця допомога наразі найактуальніша, — каже Зоя Петренко. — Після збору і направлення необхідного пакету документів вона надходить із області досить оперативно.
Також матеріальну допомогу військовому або його родині може надавати сільська рада, у якій ті проживають.
— Знаю, для прикладу, що у Василівській сільраді в разі звернення родині військового виплачують до 1 тисячі гривень для вирішення соціально-побутових проблем. І це — не поодинокий випадок у районі, — каже начальник районного управління праці і соцзахисту.
Далі вона повідомила, що родини військовослужбовців також мають право на призначення субсидії. І з метою забезпечення належного рівня соціального захисту сімей військових житлова субсидія призначається без врахування зареєстрованих осіб, які фактично не проживають у будинку. Інакше кажучи, при нарахуванні субсидії військовослужбовця, який перебуває у зоні АТО, не враховують у перелік осіб, зареєстрованих у будинку. Також не рахують і його доходи. Відповідно, родина має більші шанси на оформлення субсидії.
Ще малозабезпечені родини солдатів мають право на призначення державної соціальної допомоги. Вона є щомісячною і виплачується протягом півроку. Її розмір залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Це може бути і 1250 гривень, і 300. За словами Зої Іванівни, наразі за оформленням цієї допомоги до управління праці і соціального захисту населення звернулись близько десяти сімей. Та призначили її поки що лише одній родині.
Насамкінець за інформацією ми звернулись до співробітників Кобеляцького районного військового комісаріату. Вони повідомили, що родини військовослужбовців, які загинули в зоні АТО, мають право на отримання одноразової виплати від держави в розмірі 609 тисяч гривень. І ця виплата йде по лінії Міністерства оборони безпосередньо на рахунки сімей загиблих бійців. Одна з родин нашого земляка-військовослужбовця цю виплату вже отримала. Ще по одній сім’ї наразі завершують збирати необхідний пакет документів для отримання такої допомоги.