1‑го грудня у містечку згадували події Революції Гідності. Її учасники та активісти вперше на загал продемонстрували фото та відео, зняті ними під час зимового протистояння.
Про зимовий Майдан зняті десятки фільмів, сотні або й тисячі відео роликів, а лік фотографіям, напевно, іде на десятки та сотні тисяч. У подіях Революції Гідності так чи інакше брали участь понад мільйон наших співвітчизників. Але це все — у масштабах країни. А яким був Майдан для новосанжарців? Яким вони побачили його 1‑го грудня, 11‑го грудня, 18‑го лютого? Якою була для них революція зсередини?
Власними спогадами, а також фото- та відеоматеріалами новосанжарські учасники революції гідності вирішили поділитися у річницю початку великого Майдану, 1‑го грудня. Захід називався «Майдан. Рік потому» і проходив у стінах читального залу районної бібліотеки. Самих майданівців зібралося небагато, менше десятка. Проте вдячними глядачами виступили учні 11-х класів Новосанжарського НВК.
Вони з цікавістю дивилися знімки з мільйонного віче на Майдані 1‑го грудня 2013‑го. Нудьгували і шепотілися, коли показували речі для них не надто цікаві: намети мітингувальників чи чергу за чаєм. Але притихали і зосереджувалися, коли бачили на знімках шеренги «Беркута» і революційні барикади.
Кожна підбірка фото та відео стосувалася якоїсь знакової події Майдану. 1 грудня, день початку великого спротиву. Мільйонне віче, перші барикади, ялинка Януковича, яку невдовзі прикрасять прапорами. Потім — 11 грудня, перша спроба розгону Майдану. Наступ «Беркута», зруйновані барикади, жовті будівельні каски протестувальників.
— Парадокс українців полягає у тому, що в будь-якій країні світу при наступі спецназу люди тікають, а у нас — навпаки, гуртуються. 11‑го грудня на початок штурму на майдані було 3-4 тисячі людей. Але за кілька годин їх чисельність зросла у кілька разів. Люди продовжували підходити. Протестувальники стали стіною і втримали «Беркут». Майдан вистояв, — коментує один із організаторів заходу фотографії, які демонструють за допомогою проектора.
Інший знаковий етап революції — події на Грушевського. Вогнехреще 19 січня і бої впродовж наступного тижня. Фото і відео з цих подій учні дивились особливо уважно. Це вже були не танці під Руслану і не радісні пісні на Майдані. Це була справжня війна, яка народжувала героїв і змінювала людей.
— Один із найбільший уроків Майдану — урок самоорганізації. Люди чи не вперше продемонстрували, що готові робити усе самостійно, без допомоги держави чи якихось керівних органів, — відзначила ведуча заходу бібліотекар Тамара Паттієва. — Ця самоорганізація на Майдані допомагала у найважчі моменти. Потрібно було оборонятися на Майдані — люди робили барикади по периметру. Потрібно було захищатися від наступу «Беркута» на Грушевського — люди возили автомобільні скати, носили бруківку чи записувалися у медичну службу і допомагали пораненим.
Волонтерство вперше народилося на Майдані. А потім розійшлося усією країною і стало життєво необхідним після початку війни на Сході. Тому зовсім не дивно, що у Нових Санжарах волонтерами стали саме активісти Майдану Юлія Солодка та Ігор Нещадим.
Ще один, чи не найважчий, період Майдану — події 18-19‑го лютого. Сутички із «Беркутом» та «тітушками» у Маріїнському парку, наступ на Майдан, спалення Будинку профспілок, палаючі барикади. У ці важкі дні у Києві також були новосанжарці. Відступали разом із сотнями Самооборони та рятували побратимів Юлія Солодка та Георгій Сьомін, обороняв Майдан вночі разом із афганською сотнею Віктор Гулько. Їх всіх ведуча заходу згадала окремо, як і присутніх учасників Революції Гідності: Геннадія Супруна, Руслана Корнієнка, Ігоря Нещадима, Володимира Кривоноса, Анатолія Крав’яна.
Лише заключний період Революції Гідності, 20 лютого із розстрілом Небесної сотні, школярам вирішили не демонструвати.
— Із цього приводу ми проведемо окремі заходи у січні та лютому і згадаємо усіх загиблих на Майдані, — пояснили організатори.
Закінчити зустріч вирішили своєрідним часовим містком. На екрані за допомогою проектора показали відео, зняте 1‑го грудня 2013 року. На ньому сотні тисяч українців на Майдані разом заспівали Гімн України. Зачувши перші ноти українського славня, учні та інші глядачі підвелися і приєдналися до виконання. Так вони і заспівали разом: мільйон українців на Майдані Незалежності 1 грудня 2013‑го та п’ятдесят українців у центрі Нових Санжар 1‑го грудня 2014‑го.