19 січня православні християни відзначають свято Водохреще. У цей день люди освячують воду та купаються в ополонці, щоб вилікуватися від недуг.
Хрещення Господнє кілька років поспіль масово відзначають у Світлогірському. Проходить це дійство на базі відпочинку «Берег». І збираються сюди на свято Водохреща не лише місцеві жителі, а й гості з району та сусідніх областей.
О 10‑ій годині священик піднімається на поміст, що обладнаний на водосховищі, і починає богослужіння. Потім освячує воду і пропонує бажаючим зануритись три рази з головою, хрестячись і вимовляючи молитву.
Як пояснила місцева прихожанка Світлана, обряд полягає в тому, що християни готові піти за Ісусом, приймаючи хрещення і віру:
— Занурюватись у холодну воду — добровільне рішення, а не обов’язок. Достатньо причаститись у цей день, що і буде доказом любові до Сина Божого. Згідно з народними переказами, коли священик опускає у воду хрест, нечиста сила вистрибує з ополонки.
Після освячення Дніпра церковний служитель разом із помічниками переходять до кола людей. Тут вони освячують воду, яку віряни понесуть по своїх домівках. А в цей час бажаючі скупатись у ополонці, вирубаній у формі хреста, один за одним займають чергу. Занурившись у крижану воду, купальщики переходять у басейн із теплою водою, який розташований неподалік.
Доки батюшка освячував воду та вітав прихожан зі святом, ми поспілкувалися з Дмитром Олексійовичем, жителем Дніпропетровської області:
— Уже два роки поспіль приїздимо всією сім’єю на свято у Світлогірське. Одного разу нас сюди запросили родичі порибалити. А потім згадали, що у них на Водохреще проходить дуже цікаве дійство. Тож ми вирішили подивитись на це і взяти участь. І нам дуже сподобалось. По-перше, на базі є всі умови для купання в таке велике свято, а по-друге, тут для відвідувачів готують прекрасні страви на вогні, якими не кожен кухар може похвалитись.
Також чоловік розповів, що, освятивши воду, намагається кожен сімейний обід починати з неї:
— Коли приїздимо додому, то обов’язково окроплюємо всі кутки в будинку свяченою водою. Вживаю її регулярно, щоб підтримувати своє здоров’я і самопочуття.
Один із купальщиків, який представився Андрієм, розповів, що вже більше двадцяти років підтримує традицію купання на Водохреще:
— Ще в школі дід привів мене на Хрещення до річки. Мені так понравилось окунатися, що я відтоді ніколи не пропускаю це свято. Моя дружина тоже регулярно ходить зі мною купатись. Тільки вона повністю не занирюється, бо дуже боїться холоду. Підійде до ополонки, умиється і все. А цей год як побачила басейн, мовчки розділась і пірнула в ополонку. Тепер у теплій воді відігрівається. А взагалі, сьогодні дуже тепла погода, як для Хрещення. Я, бувало, в такі морози пірнав, шо другі не хотіли і роздіватись. Кстаті, ні разу не заболів після купання.
Занурившись у ополонку і досхочу накупавшись у басейні, гості дійства могли поласувати смачною кашею та зігрітись гарячим чаєм. Відвідувачі з задоволенням частувались цими стравами та хвалили поварів за вміння готувати.
Дійство було проведене на високому рівні. Та трішки різало слух, що для гостей звучали пісні духовного змісту, у яких неодноразово оспівували «великую Россию».