У п’ятницю до редакції «ЕХО» завітав народний депутат України Андрій Река.
Як відомо, Андрій Олександрович на дочасних парламентських виборах як кандидат-мажоритарник балотувався і переміг у виборчому окрузі №149, до складу якого входять Кобеляцький, Новосанжарський, Козельщинський, Карлівський, Машівський та Чутівський райони. До свого обрання народним депутатом Андрій Река обіймав посаду новосанжарського селищного голови. Член Політичної партії «Народний фронт». Одружений. Має трьох дітей. У Верховній раді України виконує обов’язки голови підкомітету з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності комітету ВР з державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
Потрібно зазначити, що у процесі підготовки до розмови ми переглянули офіційний сайт Верховної Ради, аби отримати достовірну інформацію про депутатську діяльність нашого співрозмовника.
Виявилось, що за два неповних місяці роботи у парламенті Андрій Олександрович ще жодного разу не виступав із трибуни, не подавав законопроектів і не вносив депутатських запитів. А ось у голосуванні участь брав практично завжди. Тобто, «прогульником» Реку назвати не можна. Як і надзвичайно активним депутатом.
Зайшовши в редакційний кабінет, Андрій Река привітався і запропонував одразу приступити до розмови. Перед цим він устиг похвалити депутатів Кобеляцької міської ради, сказавши: «Тільки що була в мене зустріч у міській раді. Сподобались ваші міські депутати, толкові».
Почали із запитань, які підготували співробітники редакції. Щоправда, Андрій Река зазначив: «Невже ви думаєте, що за один раз, після місяця роботи у Верховній Раді, ми зможемо всі запитання обговорити?»
Та не встигли ми розпочати розмову, як зателефонував Федір Фостенко. Він поставив одразу два запитання: «Коли буде знята з депутатів недоторканість? Коли почнуть працювати громадські приймальні народного депутата Андрія Реки?»
На що Андрій Олександрович відповів:
— Недоторканість буде знята обов’язково. Внесуть зміни до Конституції і приймуть відповідний закон. А якщо не приймуть, то не буде України. Я прожив багато років і завжди був доторканий. А щодо приймалень… Ми подали заявки. У мене — шість районів. Але поки що не дають приміщень. Та я й так двічі на місяць буватиму в Кобеляках і зустрічатимусь із людьми.
Головою Новосанжарської РДА буде Сергій Бульбаха
— Чим займається комітет, у якому Ви працюєте?
— У комітеті є три підкомітети. І ще кілька робочих груп. Депутат має статус і звання. Але грошей за це не отримує. Депутат отримує зарплату саме за роботу в комітеті. Ще перед початком роботи Верховної Ради до мене звернулись із запитанням з Секретаріату: «У якому комітеті Ви хочете працювати?» Я подав заявку на роботу саме в цьому. У нас там всі працювали у місцевому самоврядуванні. Ми збираємось у робочій групі, запрошуємо фахівців із Кабміну, розглядаємо питання, вносимо пропозиції, поправки.
— Судячи з інформації, розміщеної на сайті Верховної Ради, Ви ще не внесли жодного законопроекту. Чому?
— Так ще ж жодного нашого питання не розглядали. А щодо виступів, то я постійно виступаю на засіданнях робочих груп.
— Зрозуміло. Давайте почитаємо Коаліційну угоду. Тут написано, що протягом четвертого кварталу 2014‑го року має бути прийнятий Закон України «Про державну службу» у новій редакції. Він передбачатиме деполітизацію і професіоналізацію держслужби. Закон не прийнятий. Чому?
— Ще немає законопроекту.
— Так чому ж тоді не виконується Коаліційна угода?
— Ще не дійшли до цього. Готується законопроект. Дуже затяглася робота бюджетного комітету.
— Навіщо ж тоді було підписувати Коаліційну угоду?
— Я не підписував.
— Почекайте. Ви член партії «Народний фронт», яка є учасником владної коаліції, Ви несете відповідальність за виконання Коаліційної угоди так, як і всі Ваші однопартійці.
— Ви дуже придираєтесь.
— Я просто хочу дізнатись, чому не виконується Коаліційна угода.
— Усе виконається.
— В Угоді також написано, що голови облдержадміністрацій і райдержадміністрацій будуть призначатись із урахуванням думки громади. Голова облдержадміністрації призначений без публічного обговорення. Зараз ніхто не знає, хто буде головою Кобеляцької РДА.
— Ще ніхто не пропонував кандидатури.
— Між тим, голова ОДА Валерій Головко заявляв, що до початку лютого будуть призначені голови РДА.
— Немає ще першого лютого.
— Сім днів залишилося.
— От через тиждень і поговоримо. Валерій Головко сказав, його й запитаєте. Як Ви собі взагалі уявляєте думку громади?
— Ну, громада повинна хоча б знати кандидатів на посаду. Давайте зараз зателефонуємо у Нові Санжари селищному голові, подзвонимо кобеляцькому міському голові і запитаємо їх, чи вони знають, хто очолить РДА? Ніхто ж не знає.
— Усі в Санжарах знають, хто буде головою РДА. Бульбаха Сергій Володимирович.
— А у Кобеляках?
— Не знаю.
— А хто в Санжарах обговорював кандидатуру Бульбахи?
— Усі обговорювали. А хто у свій час кандидатуру Паршевлюка обговорював?
— Тоді ж не було Коаліційної угоди. Тобто, можна зробити висновок, що Коаліційна угода не виконується.
— Усе виконується.
— Ну добре, давайте перейдемо до Вашої передвиборчої програми. Забезпечити мир. Як Ви забезпечуєте мир?
— Я кожного дня забезпечую мир своїми діями.
— Якими діями?
— Ну ви ще мені пальці в двері вставте.
— Я хочу почути про конкретні дії. У нас не шоу Шустера. Ми хочемо конкретних відповідей.
— Забезпечую хоча б тим, що з Вами говорю і Вас переконую, щоб Ви не були агресивним. Їду до людей, роз’яснюю їм, як потрібно себе вести.
— Добре. Перейдемо до іншої теми. Скільки буде районів у області і скільки громад?
— Районів не знаю, ще не вирішували. А громад у кожному регіоні буде по-різному. Крім цього, ще ж добровільні об’єднання. От був я у Машівці, люди бачать одну громаду. У Кобеляках люди називають три громади.
— Але в Коаліційній угоді записано, що один із принципів створення громади — тридцять хвилин для прибуття «швидкої допомоги» до кожного населеного пункту в цій громаді. У Машівці що, «швидка» за півгодини доїде до кожного села?
— Можливо.
— Ну, у Кобеляках точно не доїде.
— Ну, у вас три громади й буде.
— У Вашій програмі ще записано: підвищення пенсій до рівня прожиткового мінімуму. Коли це буде?
— Буде. Коли буде працювати економіка і додаватиметься внутрішній валовий продукт, будуть гроші в бюджеті. До кінця 2015‑го року буде.
— Є ще пункт про будівництво й ремонт доріг у селищі Нові Санжари і пункт про лобіювання інтересів промпідприємств селища.
— А де вони там? (напевно, малися на увазі промпідприємства — автор)
— Це ж Ваша програма.
— Я називаю так підприємства великого і малого бізнесу, які виробляють продукцію. У нас є дві організації, які прекрасно працюють. А ремонт доріг почнеться, коли наступить весна. У якому об’ємі? Скільки буде коштів.
— Я так зрозумів, що виступів і запитів від Вас не було через брак часу.
— Не було ще напрацьованого матеріалу. Я ж не клоун, щоб просто бігати до мікрофона. На зібраннях робочих груп постійно виступаю. Там усе й вирішується. Фракція у нас постійно збирається, там вирішуємо, за який закон голосуватимемо. Бувають неузгодження. От так, скажімо, було із законопроектом про акціонерні товариства.
— А, пам’ятаю, це коли тих, хто не голосував, назвали «друзями Коломойського».
— Це Ляшко так назвав. Він взагалі не має права ходити по тому залу.
Щодо аспірину, то я нічого не знаю
Редакційні запитання закінчились. Андрію Реці було запропоновано відповісти на ті, що задали інтернет-користувачі. Він заявив, що не бачив цих питань, адже не мав часу зайти на редакційний сайт. Під час розмови Андрій Олександрович відмовився давати відповіді на питання, поставлені в некоректній формі, або ті, що на мають конкретики. Та розпочали ми з питань, заданих по телефону.
Олександра Данко, мешканка Кобеляк, задавала питання про можливість того, що посаду голови РДА займе Олександр Копелець. Река відповів: «Це не до мене, це — до губернатора. У Кобеляках обговорюється півтора десятка кандидатур. І висловлюються люди про всіх по-різному. Я б на місці Головка призначив найдосвідченішого. А взагалі, це буде найпроклятіша людина, бо на ній закінчиться район».
Подзвонив Валерій Целоусов:
— Чому у всьому світі бензин дешевшає через здешевлення нафти, а у нас, в Україні, дорожчає?
— Тому що дорожчає долар, усе прив’язують до нього.
Сергій Петренко, житель Кобеляк:
— Чи будуть за бюджетні кошти ремонтувати дороги? Чи фермерам готуватися робити це самотужки?
— Нехай читає бюджет. Стільки держава виділить, на стільки й відремонтують. Усі будуть брати участь, бо цьогорічний бюджет — це бюджет виживання.
Жінка, яка не представилась:
— У нас для населення постачають український газ. У 2011‑му році писали, що його вартість 69 доларів за тисячу кубів. Зараз заявили, що вже 319. Чому так відбувається?
— Це ви так думаєте, що будуть ціну для населення підвищувати. І я так думаю. Але держава надасть вам субвенцію. А підвищать, щоб бідні не платили за багатих.
— А як податок на нерухомість платити? У мене хата зруйнована і сарай згорів. А сільський голова каже, що буду й за це платити.
— Не переживайте. Якщо й нарахують вам, то це буде зовсім небагато. Переживайте, щоб війна закінчилась і вам пенсії збільшили.
Запитання від користувача «Дєд-логопед» звучало наступним чином:
— Андрію Олександровичу, наскільки я уважно слідкую за публікаціями в «ЕХО», та відповіді на запитання, поставлене вам редактором, від вас так і не прозвучало. Цитую. «Будь ласка, прозвітуйте публічно про ваші витрати на виборчу кампанію, вказавши й джерела наповнення відповідного фонду. Крім того, нагадую, що аспірин від Вашого друга і однопартійця Головка отримали не всі кобеляцькі пенсіонери. А є ще й Білики, Бутенки, Сухинівка і так далі».
— Щодо аспірину, то я нічого не знаю. Адреси фонду не знаю. Витрат у мене не було. Джерела наповнення — партійні. За все платила партія. Я їздив на транспорті дітей, заправляв його сам.
Запитання від користувача «Просто Вася»:
— Шановний Андрій Олександрович, можете сказати, які із законів Ви ініціювали за час роботи у ВР чи хоча б у розробці якого брали участь?
— Закон про регіональний розвиток. Ми будемо ним цілий місяць займатися.
«Справедливий»:
— Народний, поясніть, після виборів майже всі кандидати подякували виборцям за віддані їм голоси. А Вам на це грошей не виділили? Бо жодних звернень чи пропозицій після 20-х чисел жовтня від Вас ми не чули. Чи Ви вже забули, жителів якого виборчого округу представляєте?
— Де вони подякували? У ЗМІ? А я об’їжджаю і при зустрічах дякую.
«Чувачок»:
— Чи є достовірною інформація про те, що син Реки в недалекому майбутньому стане очільником УМВС у Полтавській області? І чи лобіює нардеп інтереси Олександра Копельця як претендента на посаду голови РДА?
— Розказую. Я мрію, щоб один мій син зайняв посаду на рівні міністра, а другий — на рівні Президента. Я їх для цього виховував.
— Так стане син начальником обласного управління?
— Це, давайте, я вас спитаю. Син отримав звання полковника, зараз працює у Миргороді. А працював у Севастополі. Але, не вагаючись, переїхав із Криму сюди.
Користувач під ніком «Не вірю» задав питання щодо боротьби з корупцією в органах державної влади. Воно стосувалось видачі ліцензій на водокористування. За словами користувача, чиновники департаменту екології за продовження терміну дії ліцензії вимагають Із користувачів по 15 тисяч гривень. А в разі неотримання дозвільного документа погрожують штрафами у кілька тисяч гривень.
Користувач «Не вірю» запитував у нардепа, коли будуть відмінені подібні корупційні, на його думку, вимоги.
— Нехай цей чоловік, який питає, до мене звернеться, напише заяву і я займуся цим. А щодо відміни дозволів та ліцензій, їх 23 роки вводили, одразу все не вдасться відмінити. Крім того, вони, ліцензії, є у всьому світі. Інша справа, що їх потрібно отримувати так, щоб не бачити чиновника. І це робиться. Ви міняйте свій погляд на світ. Ви занадто законсервовані отією старою радянською системою.
— Можливо. Але назвіть хоча б одну галузь економіки, де можна отримати дозвільний документ, не контактуючи з чиновником.
— Є ж єдине дозвільне вікно. Крім того, скажу про себе, що ми в Нових Санжарах ніколи нікому не платили. Але, щоб узяти таку ліцензію, потрібен рік. Голову мурижитимуть.
Лунає дзвінок. Говорить Олександр Андрейко. Він повідомив, що звернувся у реєстраційну службу облдержадміністрації з метою відкрити свою газету. І зіткнувся з вимогою мати таку собі «пов’язану особу». Андрейко сказав:
— Я вважаю, що подібна вимога порушує як мої права, так і принцип свободи слова. Як це так, що за мою газету має ще хтось із моїх родичів чи знайомих нести відповідальність?»
— Вони ж Вам не остаточно відмовили? Ну, добавте те, що вони вимагають.
— Як це так? Щоб родичі за мене відповідали? Це сталінська норма. Я прохаю і вимагаю, щоб Ви звернулись у Міністерство юстиції з ініціативою про скасування цієї норми.
— Добре, я продиктую вам номер свого мобільного (диктує номер).
Після цього Андрію Реці були задані питання щодо прізвищ людей, котрі можуть зайняти посади голів Чутівської та Карлівської РДА. При цьому називалось прізвище Замула як майбутнього голови Карлівської РДА. На посаду в Чутовому нібито претендує син Андрія Реки Роман.
Конкретної відповіді ми не почули. Після цього до редакції зателефонував керівник громадської організації «Свідома ініціативна Кобеляччина» Юрій Срібний. Він ще довго обговорював із Рекою проблеми фінансування розчищення річки Кобелячок.