Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій повідомив, що пересічним громадянам не варто розраховувати на бомбосховища у разі загрози бомбардувань, а необхідно привести до ладу власні підвали
У Полтавській області система цивільного захисту знаходиться в режимі підвищеної готовності. Ми вирішили дізнатися, яка робота проводиться у цьому напрямку та як і де рятуватися пересічним полтавцям у разі сигналу тривоги. З цього приводу ми поспілкувалися із начальником управління з питань надзвичайних ситуацій Віктором Стеблянком.
Нас цікавив стан та кількість бомбосховищ у Полтаві. Але начальник Управління повідомив, у разі виникнення загрози, полтавці не зможуть в них знайти прихисток, оскільки вони слугуватимуть укриттям лише для працівників заводів, підприємств, під якими вони знаходяться. Ми поцікавилися кількістю таких укриттів. Цю інформацію нам не надали, пославшися на те, що вона є внутрішньою інформацією.— Підприємства будуть працювати і в особливий період. Під час нього вас на територію ніхто не пустить. Пересічний громадянин прийде і скаже: «Я хочу тут сховатися», але ніхто його туди не пустить, навіть якщо він буде лежати під воротами помирати, його все одно ніхто не пустить, оскільки підприємство набагато важливіше, там переховуються лише працівники, — зазначив Віктор Стеблянко.
Звичайним полтавцям залишаються лише підвали.
— Ми націлюємо людей на те, щоб вони в першу чергу навели порядок у власних підвалах. Місцева влада має вжити заходів, якщо, наприклад, підвал підтоплений.
— А хто перевіряє підвали?
— Створені спеціальні комісії, які цим займаються.
— Чи є статистика, скільки підвалів у Полтаві підтоплені, не придатні для укриття?
— Цифри постійно змінюються. Остання вказівка була Валерія Анатолійовича (авт.: голова Полтавської ОДА) Олександру Федоровичу Мамаю, конкретно завдання поставив навести порядок у підвалах.
— А може виникнути така ситуація, що бомбосховища будуть порожніми, а люди, які біля нього живуть і могли б заховатися, не матимуть укриття?
— Я розумію, що у нас є сховища, які не придатні. Ну як не придатні, звичайно, переховуватися там можна, але там не наведений порядок. Наприклад, завод ГРЛ, підприємство банкрут, сховище там слабе, в занедбаному стані. Але ж поруч із ГРЛ ніхто і не живе. У нас є декілька сховищ, які ми хочемо з обліку зняти, оскільки, власники банкрути, в них немає коштів його відновити. А друге питання, що його й сенсу немає відновлювати, з точки зору цивільного захисту, оскільки немає людей, які б там переховувалися, там немає житлової забудови, ніхто туди не побіжить.
— На утримання бомбосховищ з бюджету ж кожного року виділяються кошти?
— Сховища бувають приватної власності, є комунальної власності і державної. Сховищ комунальної власності обласної ради у нас всього... Мало, мало. Ну, менше десяти. Вони всі утримуються в належному стані і їхня інвентаризація проведена.
— Скільки на утримання іде коштів?
— Кошти на їх утримання не виділяються. Кошти виділяються тим підприємством, яке там розташоване.
— 2 лютого під час апаратної наради Олег Євгенович Пругло, заступник голови Полтавської ОДА повідомив, що на кожному під’їзді мають висіти пам’ятки із інформацією, як діяти у випадку надзвичайної ситуації, прохання перевірити придатність підвалу для укриття. Скільки таких оголошень розвісили і де саме?
— Ми ще не встигли виконати цю вказівку. Я думаю, що зробимо, нікуди ж не дінемося, якщо вказівка є.
— Громадські організації пропонували Вам розміщувати інформацію на їхніх сторінках у соцмережах, обіцяли сприяти у її поширенні. Ви почали співпрацю?
— Так, активно співпрацюємо. Разом із управлінням освіти зараз плануємо провести диктанти на тему цивільного захисту. І дитині цікаво, і батьки щось послухають.