Причина такої переорієнтації всім відома: катастрофічне падіння вітчизняної валюти. Через це городники, як аматори, так і професіонали, не в змозі купити насіння голландських та молдавських гібридів, котре подорожчало більше, аніж у два рази.
Кінець лютого — час, коли любителі вирощувати овочі самостійно поодинці та групами йдуть до спеціалізованих насіннєвих магазинів. Адже через кілька тижнів розпочнеться міні-посівна кампанія. Саме у березні можна висівати моркву та цибулю. А розпочинати вирощувати розсаду можна вже сьогодні.
У кобеляцьких магазинах, що продають насіння, покупці вже з’явилися. Ще не можна говорити про якийсь особливий ажіотаж, але продавці підтверджують, що кількість відвідувачів починає збільшуватись. Що кидається в очі — різко збіднілий асортимент насіння від іноземних виробників.
У магазині «Насіння», що в Кобеляках на площі Перемоги, із іноземних виробників представлені, у основному, гібриди японської фірми «Кітано». Щоправда, продавці запевняють, що насіння столових буряків від української фірми «Світязь» вироблене у Польщі та Чехії. Помідори «Комплімент» та «Ріо Гранде» — від італійських виробників. Деяке насіння продається ще по «старих» цінах. Так, наприклад, вартість ранньої капусти «Парел» становить 245 гривень за 2,5 тисячі штук. А ось «свіже» насіння цього гібриду в інших магазинах коштує 500-600 гривень.
У магазині «Вассма» асортимент імпортного насіння овочів значно ширший. Тут представлена продукція від «Сіменіс», «Бейо», «Рійк Цваан». Хоча власниця закладу Наталія Мунько підтверджує, що покупці, у основному, цікавляться українським насінням.
— Людей можна зрозуміти, — пояснює Мунько. — Так, чимало покупців знають, що голландське насіння краще за українське. Але воно з осені подорожчало у 2,5-3 рази. І це при тому, що й до цього дешевим не було. І тому люди беруть українське. Воно теж подорожчало. Але лише на 10-20 відсотків.
А ось посадкова картопля, за словами продавців, у порівнянні із минулим роком, узагалі не подорожчала. У «Вассмі» продають 11 сортів: від надранньої «Рив’єри» до середньоранніх «Невської», «Пікассо», «Рокко». Згідно із документами, уся картопля є елітою від «Сумисортнасіння».
У царичанських магазинах вибір насіння суттєво кращий, аніж у кобеляцьких. Особливо це стосується імпортних гібридів. Але продавець Людмила Степанівна теж говорить, що покупці «жахаються» від нових цін. Так, знаменитий гібрид пізньої капусти «Агресор» нині коштує 750 гривень за 2,5 тисячі штук. Поряд із ним продається інший гібрид пізньої капусти «Аммон». Його вартість — 330 гривень.
— Це минулорічна ціна, — пояснює продавець. — Але, думаю, що вона зміниться. Звичайно ж, лише в бік подорожчання.
Між тим городники, які співпрацюють з дрібнооптовими магазинами, прогнозують, що у 2015‑му році можна очікувати дефіциту овочів і, відповідно, зростання ціни на них. Адже бізнесмени, які спеціалізуються на продажу високоякісного насіння від провідних іноземних виробників, констатують катастрофічне падіння попиту на свою продукцію. У фермерів, котрі займаються овочівництвом, елементарно немає грошей. У попередні роки проблема безгрошів’я вирішувалась за допомогою товарних кредитів. Тобто, бізнесмени позичали аграріям насіння, добрива, засоби захисту рослин. Зараз зробити це неможливо. Адже ніхто в Україні не може спрогнозувати, який курс гривні до долара може бути до осені і яким буде рівень інфляції. А не маючи оборотних засобів, фермери різко скоротять площі під овочами.
Так що, судячи із розвитку ситуації, українцям ще не час відмовлятися від каторжної праці на присадибних ділянках.