За лічені місяці Україні вдалося вирішити основні проблемні «газові» питання
Ще рік тому ми тотально залежали від РФ: обсяги споживання російського газу становили майже сто відсотків. А зараз Україна купує 67 % газу з Європейського Союзу.
Уряду вдалося домогтися зниження ціни на російський газ з 500$ до майже 300$ за тисячу кубометрів.
Лише у лютому цього року країна зекономила приблизно 100 мільйонів доларів США за рахунок закупівлі газу на європейських ринках. Вони не пішли до «Газпрому», а пішли на оборону нашої країни від російської агресії.
Таким чином українська влада почала реформу з себе і нарешті навчилася заощаджувати і економити. Тепер маємо навчитися заощаджувати і ми, прості громадяни.
Що маємо зараз? Українське населення споживає у домашніх плитах і колонках стільки газу, як все населення Польщі, вся теплоенергетика Польщі і вся промисловість Польщі разом узяті. Нагадаємо, що ВВП нашої «сусідки» утричі вище за українське.
Водночас, рядові поляки платять за тисячу кубометрів газу 580$, а українці в десять разів менше – близько 58$.
Ринкова ціна встановлена не лише у Польщі, а у всіх сусідніх з нами країнах – Болгарії, Угорщині, Чехії, Молдові та інших.
Система державного зниження ціни на газ для населення в Україні показала свою кричущу неефективність. Держбюджет був змушений сплачувати «Нафтогазу» мільярдні кошти, щоб покрити дефіцит компанії. Ні про який розвиток галузі навіть мови не йшло.
У результаті такого штучного заниження ціни протягом 23 років держава має велетенські борги. «Нафтогаз» майже банкрут, який тримається на плаву за рахунок держави.
Таку систему треба міняти якнайшвидше, щоб не було запізно
З квітня буде впроваджена зрозуміла і правильна реформа: в Україні поступово встановлять ринкові ціни на газ, держава перестане сплачувати мільярди «Нафтогазу», а буде давати їх безпосередньо малозабезпеченим громадянам у вигляді субсидій.
Міжнародний досвід демонструє, що при встановленні ринкової ціни споживачу стане значно вигідніше економити і скорочувати марні втрати.
Закінчились часи коли можна було ввімкнути конфорки і дешево та швидко нагрівати приміщення. Тепер значно дешевше буде заклеїти вікна, щоб тепло не виходило через щілини. Поступово ставити лічильники, щоб сплачувати лише за використаний енергоносій.
Для заможних громадян, які не підпадають під субсидії, при утепленні теплотрас і будинків квитанція може і не змінитися, якщо об'єм споживання значно зменшиться.
Аналіз експертів «Нафтогазу» показує, що відміна регулювання цін на газ буде необхідним поштовхом для зростання видобутку газу в Україні на 50 % протягом п'яти років.
За цей же термін буде скорочено споживання газу на 30 %. Якщо громадяни навчаться економити енергоресурс, Україні більше не потрібно буде імпортувати газ взагалі.
«Просто уявіть собі, що це рішення було б прийнято ще п’ять років тому і у нас би зараз не було таких проблем з бюджетом та курсом гривні», – наголошує Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.
Щоб ваш сімейний гаманець не надто відчував поступову зміну тарифів...
...з одного боку треба економити енергоресурс, а з іншого — не соромитися оформляти субсидію.
Одночасно зі зміною тарифів Уряд в чотири рази збільшує кількість людей, яким буде надана допомога. Водночас, система надання субсидій значно спрощується.
Раніше у документах, необхідних для отримання субсидії, був опитувальник із 90 запитань. За новою системою, кількість запитань буде скорочена до 15.
«Наша філософія — спрощена система, безконтактність, довіра одне до одного», — пояснює Голова Уряду Арсеній Яценюк.
До 15 квітня разом із квитанціями на вашу поштову скриньку надійде один аркуш паперу: з одного боку — заява на отримання субсидії, з іншого — форма декларації. Після заповнення аркуш треба відправити назад в соціальні служби, які матимуть можливість їх опрацювати і всім, кому це потрібно, призначити субсидію.