Такий невтішний висновок озвучили на нараді в Полтавській облдержадміністрації щодо улаштування протифільтраційної завіси біля будівлі Полтавського краєзнавчого музею.
На думку більшості фахівців, причиною різкої руйнації музею стало будівництво неподалік пам’ятки архітектури адміністративного будинку.
Як відомо, будівництво було ініційоване міською владою. Розвідку ґрунтів, розробку проекту і безпосереднє само будівництво здійснило Державне підприємство «Український державний головний науково-дослідний та виробничий інститут інженерно-технічних та екологічних досліджень» (м. Харків). Представник інституту Анатолій Головков відкинув можливість того, що руйнація музею розпочалася внаслідок будівництва адмінбудівлі і припустив, що тріщини виникли під дією ґрунтових вод.
Фахівці з Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка запропонували проект завіси, яка б по периметру музею закрила його від ґрунтових вод. Харків’яни та міська влада Полтави проти цього і пропонують проект розвідки всього плато та будівництво 12 водозабірних скважин. Орієнтовна вартість проекту і робіт — 700 тисяч гривень.
Перший заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Яків Дігтяр зауважив на це, що проведення такої розвідки було обов’язковою умовою служби, яка дозволила будівництво адмінбудови. Але ця умова виконавцем будівництва була проігнорована.
Заступник голови облдержадміністрації Андрій Баранов, якій вів нараду, констатував, що позитивного результату учасники цього форуму не дійшли.
Можливо, нарада продовжиться вже в Києві. Полтавська ОДА планує подати офіційне звернення до Уряду та Генпрокуратури, а також до відповідної будівельної держструктури, яка б призупинила введення в експлуатацію «спірної» новобудови.
Детальніше про проблему — у наступних матеріалах видання.