25‑го березня на місці, де рік тому проводили народне віче, знову зібралися новосанжарці. Цього разу — щоб узяти участь у презентації пам’ятника загиблим героям Майдану.
Птах із сотнею пір’їн
Нагадаємо, що місце встановлення майбутнього пам’ятника одразу після розстрілу Небесної Сотні визначив тодішній селищний голова Андрій Река. Кілька тижнів у Нових Санжарах стояли скриньки збору коштів на пам’ятник Небесній Сотні. Пізніше на обраному місці з’явився фундамент і будівництво зупинилося. Багато розмов ходило про те, яким буде пам’ятник загиблим героям. Учасники Майдану пропонували встановити на п’єдесталі щит, палицю та каску, із якими учасники Революції Гідності не розлучалися під час активних подій у центрі столиці. Зрештою, у свій останній бій герої Небесної Сотні ішли переважно із простими дерев’яними палицями та щитами.
Пізніше новосанжарські художники намалювали кілька ескізів майбутнього пам’ятника. На якому зупинилися — не було відомо. До самого дня відкриття у Нових Санжарах ніхто не уявляв, яким же буде пам’ятник Небесній Сотні. Точно було відомо, що вже 25‑го березня його урочисто відкриють, а за годину до відкриття пам’ятника у Нових Санжарах закладуть парк Борців за свободу та незалежність України. Про це повідомив тепер уже народний депутат України Андрій Река.
До відкриття пам’ятного знаку неподалік фундаменту пам’ятника розташовувались два позолочені леви, які незрозуміло чому з’явилися тут ще влітку минулого року. Який стосунок ці, безумовно, благородні тварини мали до подій на Майдані та розстрілу Небесної Сотні — незрозуміло. Відомо було лише, що такі ж скульптури прикрашали вхід до Парку Перемоги. Появу левів там, де стоятиме пам’ятник Небесній Сотні, більшість новосанжарських активістів сприйняли негативно. Та рівно за день до відкриття пам’ятника левів прибрали. Їх поставили на імпровізованій літній сцені неподалік будинку РДА, де щороку виступають колективи на 9 Травня та інші свята.
На відкриття пам’ятника прийшли близько сотні новосанжарців, а також приїхали голови райдержадміністрацій та губернатор Полтавської області Валерій Головко, запрошені Андрієм Рекою. Почалося відкриття із освячення пам’ятника священиками на чолі з єпископом Полтавським і Кременчуцьким Федором.
Після освячення з пам’ятного знаку зняли покривало і перед новосанжарцями постав пам’ятник Небесній Сотні. Він складається з високих, понад людський зріст, металевих язиків вогню, серед яких лежать стилізовані обгорілі основи шин. А темний металевий птах немов би вилітає з вогню.
— Це птах, який поніс душі Небесної Сотні. Якщо порахувати, то на ньому рівно сто пір’їн, — пояснив новосанжарцям Андрій Река. Також він зауважив, що кілька цікавих пропозицій щодо вигляду майбутнього пам’ятника вирішили об’єднати в одну.
Губернатор Полтавської області Валерій Головко у своїй промові на відкритті зауважив, що через рік після Майдану держава ще не втілила у життя всіх тих змін, яких вимагали люди. Проте підкреслив, що країна змінюється, йде правильним шляхом. І цей процес є невідворотним.
Яценюк пообіцяв гроші об’єднаним громадам
Саме про напрямок розвитку країни і, зокрема, Полтавської області, активісти «Новосанжарської самооборони Майдану» та інші активні новосанжарці після відкриття пам’ятника говорили з Валерієм Головком. Передусім запитували про адміністративно-територіальну реформу. Люди головним чином нарікали на те, що інформації про переваги такого реформування немає не тільки на рівні сільських рад, але й державних адміністрацій. Валерій Головко тут-таки на місці дав доручення голові Новосанжарської РДА Сергію Бульбасі провести у районі відповідні наради, аби дати відповіді на гострі питання. А питань цих назбиралося чимало. Головне із них — чому замість обіцяної децентралізації (читай: передачі на місця грошей і повноважень – авт.) сільським радам влаштовують звичайне укрупнення. Відповідаючи на це питання, Валерій Головко запевнив, що кошти сільським радам таки дадуть, але… вже після об’єднання.
— Я говорив по телефону із прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Він запевнив, що фінансування під об’єднані громади обов’язково буде! — зауважив губернатор.
Також заспокоїв Валерій Головко і тих, хто непокоївся, що у селах, де зникнуть сільські ради (а, відповідно, — і депутати — авт.), нікому стане захищати місцеві громади.
— У них же будуть старости. Вони зможуть впливати на рішення, які прийматиме об’єднана громада! — запевнив губернатор.
Як з’ясувалося у розмові із Валерієм Головком, Полтавщина є мало не пілотною областю у проведенні адміністративно-територіальної реформи.
— Ще ніде в Україні цей процес не пішов, ми перші, хто його розпочинає, — зізнався губернатор.