Полтавці, які ухиляються від мобілізації, отримують умовні судимості строком 1-2 роки.
З початку АТО у квітні минулого року в Єдиному державному реєстрі судових рішень зафіксовано близько 30 вироків полтавських судів по справам ухилу від мобілізації. Більшість призовників, які потрапили на лаву підсудних, просто не бажали йти воювати. Втім, серед засуджених є і чоловіки, котрі вже встигли пройти військову службу в Збройних силах України в мирний час, а тепер потрапили під мобілізацію до АТО.
Найчастіше призовники ніяк не пояснювали суду свою відмову від військової служби. Але траплялося, коли чоловіки ухилялися від мобілізації із вагомих, на їх погляд, причин. Дехто виправдовувався тим, що не міг лишити без фінансового утримання неповнолітніх дітей. Хтось доглядав за родичами похилого віку. Інші посилалися на захворювання, з якими вони визнавались непридатними до військової служби в мирний час, але обмежено придатними у воєнний час. Нагадаємо, що в Україні воєнний стан офіційно не оголошено.
Кожен із тих, хто ухилився від призову, отримав покарання у вигляді умовної судимості строком від 1 до 2 років. Протягом цього часу засуджені мають періодично з’являтися для реєстрації у кримінально-виконавчу інспекцію та повідомляти про зміну місця проживання. Також вони не можуть без дозволу виїжджати за межі України. Якщо не порушувати цих правил, то за ґрати не посадять.
За словами працівника Полтавського обласного військового комісаріату капітана Ігоря Коваленко, знову призвати до мобілізації засуджених можуть лише за умови погашеної судимості.
Відтак, деякі призовники вирішили для себе, що краще два роки умовно, аніж їхати в зону АТО. З умовною судимістю вони можуть продовжувати нормально жити, адже влаштуватися на роботу з таким вироком цілком можливо.