Вхід | Реєстрація

«У голод нас врятували сухарі з Донбасу!»

«У голод нас врятували сухарі з Донбасу!»

Парасковія Бредун за своє довге життя пережила два голодомори, примусові роботи у Німеччині та війну. У розмові з журналістом «ЕХО» вона знову пригадує ті страшні роки.

У родині нас було тринадцятеро. І тоді ж нічого на дитину не давали, як зараз. Я народилася передостанньою — у 1925‑му. Із нашої великої сім’ї на початку війни шестеро пішли воювати на фронт, іще трьох евакуювали разом із заводом. Із війни повернулися не всі — Гриша і Галя загинули у боях, Олексій повернувся додому сильно контужений і через півроку помер…

Тепер жити можна. А нам як же хлібця хотілось! У 33‑ому голодували ми страшно. Пусті качани з кукурудзи мама пообдирає — там сама пилячка. Вона сіє, а ми пальчиком у ту пилячку хочемо тикнути, щоб поласувати… Ще ми йшли у болото — їли коріння з рогози. Чекали, доки акація зацвіте — і жували прямо із жучками. А потім такий голод настав, що люди людей їли… До нас прийшли з НКВД. Батькові руки заломили, а з хати винесли все — картоплю, квасолю, буряки. На горі було сушки багато — і ту усю забрали.

Врятував нас батько. Старших дітей повідправляв на Донбас. А нам з Мішею і мамі возив звідтіля сухарі. Так ми і вижили. А у селі багато людей від голоду померли…

 

Люди їли брукву і хліб з піском

У Німеччину нас везли у товарних вагонах. Напихали повні людей, всередині була солома, на якій ми спали. Води не було. Їли те, що взяли з дому. Пригадую, мама поклала мені у валізку трохи сала і домашні коржики. Із Шпортьків забрали багато хлопців та дівчат. Це був жовтень 1942‑го року. Мене привезли до міста Оберслінген, неподалік Штутгарта. Мені пощастило: я не потрапила на завод, на важкі роботи. Прийшов «покупець» — високий німець — обійшов усіх і сказав, вказуючи на мене: «Ця юна леді піде зі мною». Так я потрапила на роботу у їдальню, де ми готували їжу для німців.

Ми при цій їдальні хоч не голодували. А тим, хто працював на заводі, давали лише брукву та ще якийсь хліб, у якому борошна було мало, а багато було подрібненої остюкової тирси і траплявся пісок. На тиждень давали одну таку хлібину. Вона одразу черствіла і ставала твердою, як камінь. Але їли й такий, щоб не померти з голоду.

Німці ставилися до нас по-різному. Одні були хороші. Пригадую, ми йшли разом із дівчатами, а назустріч нам — старенька німкеня. Вона несла у кошику бутерброди. Нас було шестеро, а бутербродів усього два. То вона засмучено розвела руками: вибачте, більше немає.

Але часто нам і діставалося. Одного разу господиня, у якої ми жили, попрохала мене принести цвібак. Цвібак — це такі булочки. А я цього слова не знала і вирішила, що вона сказала цвібель — цибуля. Пішла у погріб, взяла кілька цибулин і принесла їй. Так вона як вдарила мене по щоці, цілий день був червоний слід. Сказала: «Руська дівчина хотіла з мене посміятися!»

 

Мій лист врятував нашу хату

З Німеччини я писала листи до мами, у Шпортьки. І один з таких листів врятував нашу хату. Коли німці відступали, то підпалювали усі будинки. Один ходив зі смолоскипом і підносив під стріху. Моя мама, побачивши, що він іде до нашої хати, вибігла надвір і показала йому мого листа: «Пан! Пан! Там! Там!» Показувала на німецькі літери на конверті, що я у них, у Німеччині. Він подивився, кивнув головою і не став палити хати.

Людей топили у штольні, але нас врятували американці. Коли наступали американці, нас перевели у табір. Бетонні стіни, собаки і колючий дріт під струмом. На вишках стояли кулемети. Як американці підступили ближче, людей почали вивозити у штольні. Раніше там ховалися від бомбьожок. А тепер туди набивали людей і… затоплювали їх. Чоловіків із нашого табору також вишикували у колону і повели до тієї штольні. Але довести не встигли, їх відбили американці. Я тоді вперше негрів побачила.

 

Коли повернулася, не впізнала рідного брата

Із Німеччини нас довезли до Бреста. Там усіх хлопців забрали у армію, а ми поїхали далі. Скільки днів добирались — не пам’ятаю. Голодували постійно. На одній зупинці побачили, що у якогось дядька росте молода картопля. Викопали усю і поїли. Він потім дуже сердився. Але коли йому пояснили, звідки ми їдемо, заспокоївся.

Пригадую, встала на станції у Санжарах, їсти хочеться, плачу. Тут підходе якийсь хлопець. Питає: «Ти Пашуня?» Кажу: «Так, а ти хто?» «Я брат твій, Міша». Він по мене із Шпортьків волами приїхав. Яблук привіз. І ми поїхали додому.

 

За два роки чоловік зробив відсталий колгосп передовим

З майбутнім чоловіком жили у сусідніх селах, а зустрілись — у Германії. Я була зі Шпортьків, а він сам — із Бредунів. І прізвище мав Бредун. Їх німці на роботи водили повз нашу їдальню. І одна дівчина мені каже: «А он хлопець із Бредунів». Там, у Німеччині, ми й познайомились. Одружилися у 47‑му, коли він з армії повернувся.

Мій чоловік працював головою колгоспу у Драбинівці. Коли його туди назначили, драбиняни дуже не хотіли його, а коли йшов відтіля — плакали за ним. Він на роботу о п’ятій ранку вставав і йшов на ферму дивитись, щоб коровам дали корму. За два роки колгосп вибився у передові, а Івану дали орден Праці.

З нашої великої сім’ї я одна залишилася. Мені 1‑го липня — вже 90 років. Поховала братів і сестер. І чоловіка вже немає. Із села — одна, із роду — одна. Але багатство у мене все ж таки є — двоє дітей, троє онуків, шестеро правнуків. Уже три роки, як я втратила зір, тому не можу всіх їх бачити. Але не втратила голос. І на мій день народження ми ще разом заспіваємо…


Автор: Володимир ПАРШЕВЛЮК, «ЕХО з регіону»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Нові Cанжари | Цікаве
1. шофер / 12 липня 2015, 23:07
Цього разу, завдяки цій статті, я завітав на ці сторінки не дарма.
Навіть хохми ніякої не захотілося. Останнім часом це рідкість.
Прочитавши такі розповіді, відчуваєш навіть що у якійсь мірі міняється твоє розташування цінностей.
Це вам не каракулі у блогах, та не піар для чиновництва.
2. Адекватник / 13 липня 2015, 11:57
Щось Паршевлюк не в своєму амплуа. Логічним було якби він написав, що треба було Донбас вистріляти, а ті сухарі відвезти назад. Це він мабуть дого вишукував таку бабусю, аби про голодмор написати і про війну. По його поняттям треба було б згадати що голодомор і війну організував Сталін. Чого це він про це не написав?
3. Нс777 / 15 липня 2015, 09:35
2.неАдекватник
«Щось Паршевлюк не в своєму амплуа. »

Зате ти в своем
2не.Адекватник
« Логічним було якби він написав, що треба було Донбас вистріляти, а ті сухарі відвезти назад. »

Це наверно ти свої желанія озвучив.Під такою статтьою і розвести такий срач,хоч шось для тебе святе существуе?
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
Читайте також
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації