За даними Державної служби статистики України поширеність куріння у Полтавській області у 2014 році складала 25,4%, тобто в області налічувалося 314,3 тисяч курців. Цей показник є вищим за середню поширеність куріння в Україні, яка у 2014 році склала 20,9% і зменшилася на 2% у порівнянні із даним показником 2013 року (21,3%). Фахівці у сфері громадського здоров’я виступають з новою законодавчою ініціативою, метою якої є подальше збереження здорової тенденції зменшення поширеності куріння в Україні.
Експерти в галузі контролю над тютюном та народні депутати пропонують заборонити виготовлення та продаж тютюнових виробів з використанням будь-яких смакових добавок, а також змінити зовнішній вигляд пачки згідно з європейськими нормами. Нововведення пропонуються законопроектом №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», зареєстрованого 13 травня 2015 р., та який підтримало Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ).
Згідно законопроекту такі інгредієнти, як: цукор, ментол, кориця, ваніль, какао, шоколад і т.д. більше не мають з’являтися у домішках до тютюну. Фахівці з громадського здоров’я аргументують цей крок тим, що, у домішках криються додаткові фактори ризику для здоров’я людей. Так, наприклад, цукор і шоколад за інформацією ВООЗ при горінні виділяють токсичні речовини, солі органічних кислот приглушують смак гіркоти нікотину, а анестезуюча дія ментолу полегшує більш глибоке вдихання тютюнового диму, що підвищує ризик важких респіраторних захворювань.
«Наразі близько 600 інгредієнтів застосовуються при виготовленні тютюнової продукції. Небезпека полягає у прихованій від споживачів сигарет токсичності інгредієнтів та їхніх сполук під час згорання та сприяння посиленню залежності. Курці можуть не мати уявлення про те, які речовини, окрім нікотину та тютюну, можуть міститись у сигареті», – говорить Андрій Скіпальський, експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, ГО «Життя».
Також помітною новацією стане зміна зовнішнього вигляду пачок сигарет: графічні зображення з медичними попередженнями розміщуватимуться з обох сторін пачки у верхній її частині та займатимуть 65% її площі (зараз 50%). Крім того, графічні попередження замінять на нові, більш дієві, що містяться у бібліотеці медичних попереджень ЄС. Зникне і надпис, який говорить про кількість смол і нікотину у сигаретах. «Курця обманюють цією інформацією. Багаторічні дослідження ВООЗ доводять, що всі сигарети однаково шкідливі, а ця інформація є маніпулятивною», – підкреслює пан Скіпальський.
До інших змін, які прописані у законопроекті відносяться врегулювання виробництва та продажу електронних сигарет та курильних сумішей. Щодо останніх, то дослідження показують, що вміст нікотину та інших хімічних речовин в електронних сигаретах може широко варіюватися, і у споживача немає можливості визначити, яку саме кількість нікотину він отримає при використанні конкретного виробу, а також що він взагалі вдихає.
«У всьому цивілізованому світі борються з курінням, усвідомлюючи, що сигарета – це, по суті, легалізований наркотик, який вбиває деколи швидше, ніж інші види отрути. У Європі ви рідко зустрінете людину з сигаретою в зубах. Швидше він закурить у відведеному місці. В Бутані вас чекає штраф за куріння – 10 середніх зарплат. І тільки ми живемо «в джунглях», де курити – це справа звички, а часом мало і не гордості. Більше того, куріння практично заохочує держава, дозволяючи глобальні продажі сигарет і їхню непряму рекламу. Держава має бути заснована на здоровій нації, не вбивати людей, а створювати їм умови для того, щоб бути здоровими та щасливими і пишатися своєю країною», – говорить Ольга Богомолець, Народний депутат України, голова Комітету ВР з питань охорони здоров'я.
Такі нововведення дозволять підтримати тенденцію зменшення поширеності куріння в Україні, зокрема серед молоді. У листі від МОЗ України, який отримав Комітет ВР з питань охорони здоров’я на підтримку законопроекту, зазначено, що за даними Державної служби статистики, протягом 2008-2014 років поширеність куріння скоротилася з 25,6% до 20,9%, тобто на 4,7 відсоткових пункти, або на 18 %.