У вівторок розпочалася позачергова сесія Білицької селищної ради. За три години депутати змогли прийняти лише два рішення. А тому вирішили не закривати сесію і продовжити роботу в середу.
Не боячись помилитись, можна стверджувати, що протягом останніх двох років «найгарячіші» депутатські зібрання проходять саме в Біликах. Саме там найбільше і найголосніше кричать, саме там найчастіше звучать сенсаційні заяви та лунають найсерйозніші обвинувачення. Це й не дивно. Адже саме в Біликах є свинокомплекс. Підприємство з відгодівлі свиней, котре раніше звалося «Бєлгранкорм», а нині іменується «Сільські традиції», із самого початку своєї роботи регулярно опиняється в епіцентрі різних скандалів. Місцеві депутати і громадські активісти постійно пред’являють керівництву підприємства претензії щодо недотримання екологічних норм, а селищна рада через суд вимагає заплатити в бюджет 17 мільйонів гривень.
На позачерговій сесії селищної ради, яка відбулась 28 липня, кілька питань порядку денного були пов’язані з діяльністю «Сільських традицій». Тому можна було очікувати, що в Біликах знову буде «гаряче» і цікаво. У принципі, очікування справдилися. Знову лунали гучні обіцянки і не менш гучні обвинувачення. Нову і цікаву інформацію оприлюднили присутні на сесії голова Кобеляцької РДА Таміла Шевченко та депутат Полтавської обласної ради Анатолій Шкарбан.
Третім питанням порядку денного і першим «каменем спотикання» стало підписання додаткової угоди між селищною радою та свинокомплексом щодо проведення водогону в мікрорайоні Поділ. Представник комплексу Роман Калатур пояснив необхідність підписання цього документу потребою розпочати фінансування бурових та інших робіт. Мовляв, підписана ще взимку Публічна угода не дає можливості платити гроші підприємству, котре «вестиме» воду на Поділ. Більшість депутатів із недовірою сприйняли цю пропозицію. Вони остерігалися, що додаткова угода стане приводом для подальшого шантажу з боку «Сільських традицій». Тільки-но депутати спробують пред’явити претензії щодо екологічної ситуації у Біликах, як комплекс припинить роботи з прокладання водогону. Тетяна Кіщенко взагалі запропонувала:
— Забирайте своїх свиней на Лучки, як обіцяли. Там степ, людей немає. А біличан травити не потрібно. Не потрібно нам і водогону вашого, самі проведемо. Краще віддайте 17 мільйонів.
Критикували керівництво комплексу і Олександр Бажан, і Олег Бакаєнко. А ось Лідія Чернига та Сергій Ус, погоджуючись із тим, що екологічні проблеми вирішуються не так швидко, як цього хотілося б, пропонували підписати угоду, аби забезпечити подолян якісною питною водою. Не витримав і емоційно виступив навіть зазвичай мовчазний Сергій Жук. Він звернувся до противників підписання додаткової угоди:
— Не хочете голосувати? То збирайте на Подолі сходку, а я приїду і розкажу людям, хто не хоче, щоб у них була вода!
Депутат облради Анатолій Шкарбан у своєму виступі нагадав присутнім, що попереджав про майбутні серйозні проблеми з екологією ще перед початком роботи комплексу. Він сказав:
— Тоді мені білицькі депутати говорили, що в мене робота є, а в селищі немає. Ну от тепер і маємо проблему. Так, цей комплекс набрид уже всім, у тому числі і голові ОДА та депутатам облради. Якщо ви сьогодні проголосуєте за те, щоб відкликати тимчасовий дозвіл на спецводокористування для свинарника, я завтра ж внесу це на розгляд обласних депутатів.
І це питання таки винесли на голосування. Але воно не набрало необхідної кількості голосів, щоб рішення було прийняте.
Голова РДА Таміла Шевченко попрохала депутатів проголосувати за затвердження плану дій із перевірки діяльності «Сільських традицій». А перед тим поінформувала, що власник комплексу Олександр Орлов під час розмови із заступником голови Полтавської ОДА Романом Товстим погодився до середини жовтня заплатити в білицький бюджет 3 мільйони гривень та у серпні провести відеоконференцію із Білицькою громадою. Також адміністрація підприємства погодилася на перерахунок поголів’я свиней. Почувши це, хтось із місця пожартував: «Скрізь голоси перераховують, а в Біликах — свиней».
Та депутати не змогли проголосувати і за це. Оголосили перерву. А після неї вирішили в середу продовжити роботу сесії і зібрати якомога більше депутатів. Аби було кому голосувати.