Кобеляцькі комунальники просто поміняли таблички з назвою вулиць на фасадах будівель.
Нині в Україні точиться дискусія навколо законів про декомунізацію. Втілення їх у життя, як відомо, передбачає зміну назв вулиць, а то й цілих населених пунктів. Учасники дискусії, особливо завсідники різних інтернет-форумів та коментатори на інформаційних сайтах, жваво дискутують з цього приводу. Зазвичай рівень дискусії зводиться до емоційних пасажів типу «Сам дурак!». Збором фактажу, аналізом, порівнянням цифр ніхто себе не утруднює. Одним із аргументів, яким користуються противники перейменування вулиць, є висока вартість таких заходів, нові незручності для державних та інших установ, пов’язані із заміною печаток і штампів, а також паспортні проблеми у громадян. Мовляв, усім доведеться швиденько змінювати паспорти, водійські посвідчення, правоустановчі документи на нерухомість та ще з десяток документів. А це — дорого і марудно. Розрахунком вартості відповідних витрат, наведенням цифр і фактів, за звичкою, ніхто не переймається.
Саме тому працівники «ЕХО» вирішили самостійно перевірити, із якими ж проблемами доведеться зіткнутися жителям перейменованих вулиць. І скільки цей процес коштуватиме для бюджету. Одразу виникла несподівана проблема. Як виявилось, представники органів місцевого самоврядування у всіх населених пунктах, де ми збирали інформацію, не надто поспішають ліквідовувати назви вулиць та населених пунктів, котрі пов’язані з комуністичною ідеологією. Неофіційно чиновники зізнаються, що вважають це питання не найзлободеннішим. За їх словами, гроші, які нарешті з’явилися у бюджетах місцевих рад, краще витратити на ремонт доріг та освітлення вулиць. Також виборні особи не приховують, що не прагнуть дратувати населення, особливо людей похилого віку, за кілька місяців до виборів. І така ситуація — по всій Полтавській області.
Тому з’ясувати, скільки на сьогоднішній день коштує перейменування, не вдалося. За відсутності самого процесу перейменування. Тому довелось користуватися даними кількарічної давності. Адже жителі Кобеляк та й інші читачі «ЕХО» пам’ятають, що у 2010 році міська рада прийняла рішення про перейменування вулиці Леніна. Її переназвали на честь видатного земляка, легендарного лікаря Миколи Касьяна.
У 2015‑му в Кобеляках з’явився провулок Юрія Сітяєва
Про вартість зміни назви вулиці та інші нюанси, пов’язані з цим, розповів секретар міськради Сергій Галушко. Він сказав:
— Вартість самого процесу не є високою. Ми у свій час закупили 40 табличок і встановили їх на будівлях. Це обійшлося міському бюджету десь у 1500 гривень. От і всі витрати. Зараз вони зросли у зв’язку із загальною інфляцією. Але різниця не є принциповою.
Крім того, як відомо, на колишній вулиці Леніна у Кобеляках розташовані адміністративні будівлі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Тут і райдержадміністрація, і міська рада і прокуратура. Та ще й кілька десятків приватних будинків. Та, за словами Сергія Галушка, ні в посадовців, ні в звичайних громадян не було серйозних проблем після зміни назви вулиці. Галушко пояснив:
— У кожного штампу і печатки є свій термін використання. І вони замінюються автоматично. Три роки після перейменування у міської ради був штамп із назвою вулиці Леніна. Після закінчення терміну експлуатації його поміняли. І на ній була вже вулиця Касьяна. От і все, ніяких додаткових витрат.
Жителям Кобеляк теж не довелося в авральному порядку вносити зміни у свої паспорти, водійські посвідчення та техдокументацію на нерухомість. У техталонах назву вулиці міняли лише під час перереєстрації автомобіля чи мотоцикла на іншого власника. У бюро техінвентаризації на документах просто ставили штамп про перейменування. Робилося це безкоштовно і лише в разі внесення змін у документи.
Сергій Галушко нагадав:
— У 2015 році ми перейменували один із міських провулків на честь загиблого в АТО Юрія Сітяєва. І теж ніяких проблем ні в кого немає.
Хоча посадовець визнав, що процес перейменування завдає певного клопоту. Але не є завданням неймовірної тяжкості.