Минуло кілька тижнів після виборів. Але в Кобеляках й до цього часу немає повноцінної влади.
25 жовтня у райцентрі, як і по всій Україні, пройшли вибори до місцевих рад. Міським головою був обраний екс-голова Кобеляцької РДА, а згодом керівник фермерського господарства Олександр Копелець. 6 листопада була проведена організаційна сесія міськради, на якій оголосили про повноваження нового очільника міста та депутатів. Тоді ж Олександр Копелець пообіцяв, що невдовзі повідомить про продовження сесії. Адже депутати мають ще обрати секретаря міськради та заступника міського голови. Без цих посадовців орган місцевого самоврядування не може повноцінно функціонувати. Нагадаємо, що попередні секретар міськради та заступник міського голови одразу після виборів подали у відставку.
Минали дні, а сесію все так і не скликали. Між тим, до редакції почали надходити повідомлення, що в будівлі міськради вже з’явилися люди, котрі негласно виконують повноваження секретаря та заступника міського голови. Вони зайняли чиновницькі кабінети і навіть почали роздавати доручення працівникам міської ради. Мова йде про Анатолія Кісіля, котрий розмістився в кабінеті заступника, та Юлію Телятник, яка розташувалася в кімнаті секретаря міськради. Більше того, у міській раді з’явилася людина, котра нібито має виконувати обов’язки секретаря виконкому. Це — Зоя Масич. До речі, такої посади в апараті міської ради донедавна взагалі не було. Її не запроваджували заради економії бюджетних коштів. Згадані люди є членами команди Олександра Копельця та його однопартійцями. Вони допомагали Олександру Олександровичу під час виборів, а Юлія Телятник була обрана депутатом міськради.
Та потрібно зауважити, що, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Статті 26, 42, 50, 51), для того, щоб вказані люди приступили до виконання обов’язків чиновників міськради, потрібно, аби відбулася сесія і за них проголосували депутати. Інакше те, що відбувається у міськраді, в кращому випадку можна назвати анархією: кожен бажаючий може прийти, сказати пароль «Я від Сан Санича» і зайняти кабінет на вибір.
Ми перевірили, чи відповідає дійсності інформація про «інновації» в міській раді. Для початку обдзвонили керівників фракцій у міськраді. Це було зроблено для того, щоб з’ясувати, чи зв’язувався із ними міський голова, чи повідомляв про орієнтовні терміни продовження сесії, чи узгоджував кандидатури майбутніх посадовців. Адже у Копельця в міській раді є лише три депутати-однопартійці. І йому неминуче доведеться домовлятися із представниками інших політичних сил, аби голосування в раді проходили швидко і результативно.
Таміла Шевченко (БПП «Солідарність»);
— Ми зустрічались із Олександром Олександровичем. Але я була в статусі голови РДА. Ніяких розмов зі мною, як із депутатом, про узгоджену позицію під час голосування за секретаря міськради та заступника міського голови не було.
Наталія Бородіна (Радикальна партія Олега Ляшка):
— Ні, Копелець мені не телефонував, ми не зустрічалися і ніяких сесійних питань не обговорювали.
Сергій Галушко («Батьківщина»):
— Нічого подібного не було.
Міняють штори та готують сесію
20 листопада. Будівля Кобеляцької міської ради. Пробуємо з’ясувати, чи відповідає дійсності інформація про «призначених» посадовців, яких мають обрати на сесії. У кабінеті, на якому висить табличка із надписом «Заступник міського голови», знаходиться Анатолій Кісіль. Він заявляє, що перебуває тут в якості стажера, ніяких розпоряджень не дає і документів не підписує. Щось розповідає про штори, які чи то приніс, чи забрав із кабінету. Усе це відбувається після усного розпорядження Олександра Копельця. Після розмови із журналістом Анатолій Кісіль покидає кабінет і займає місце в приймальні міського голови.
Юлія Телятник теж збирає якісь папки в кабінеті секретаря міськради і прямує на вихід. Вона говорить, що допомагає готувати матеріали на наступну сесію. У кабінеті перебуває як обраний депутат і ніяких документів не підписує.
Із Зоєю Масич поговорити на її «робочому місці» ми не встигли. У принципі, в тому, що згадані люди знаходяться в робочих кабінетах посадовців міськради, немає нічого аж надто незаконного. Насторожує те, що діють вони виключно після усних розпоряджень міського голови. Уявіть собі ситуацію, коли голова райради Володимир Кішінський і його заступник Оксана Гордійко ще до обрання прийшли в свої робочі кабінети і почали керувати. Як би це сприйняли депутати? А в міській раді щось подібне стає нормою.
Та й у цьому немає нічого трагічного. А ось у людей, яким новоспечені «посадовці» дійсно підписали якусь довідку чи інший документ, можуть виникнути проблеми. Якщо це, звичайно ж, було. Говорячи юридичною мовою, усі подібні документи вважаються нікчемними, вони не мають жодної сили. І громадяни можуть постраждати, оперуючи довідкою, підписаною людиною, що не має права цього робити.
Відбулася розмова і з головою Кобеляцької міської ради Олександром Копельцем. Він сказав, що ніяких стажерів у нього немає. Водночас визнав, що названі люди вивчають документи. Щодо дати майбутньої сесії, то Олександр Олександрович сказав, що вона відбудеться 25‑го або 26‑го листопада.
Більш детально про розмову з Олександром Копельцем можна дізнатися, переглянувши відеосюжет.