Звалище на території райцентру без перебільшення можна назвати найбільш болючою і задавненою проблемою міста.
Темі сміттєзвалища, що розташоване на вулиці Червоноармійській у Кобеляках, були присвячені десятки публікацій лише в «ЕХО». Про цю проблему регулярно нагадував уже колишній міський депутат Роман Матюхов. Та вона залишається невирішеною.
Об’єкт, розташований на околиці Кобеляк, має назву майданчик для тимчасового розміщення твердих побутових відходів. Він з’явився в райцентрі у 2013‑му році після того, як колишнє міське звалище у Ганжівці перестало функціонувати. Тодішній міський голова Олександр Ісип запевняв, що тимчасовий майданчик діятиме два-три роки. Не можна сказати, що міська влада нічого не робила, щоб прибрати сміттєзвалище з Кобеляк. Дуже багато розмов точилось із приводу того, що біля Кременчука побудують переробний завод і всі відходи перевезуть туди. Коли стало зрозуміло, що ніякого заводу в найближчій перспективі будувати не будуть, почали шукати інші варіанти вирішення проблеми. Зокрема, говорили про можливе придбання величезного сміттєвоза. Автомобіль мав відвозити кобеляцьке сміття на сертифікований полігон у Зачепилівку Новосанжарського району. Машину так і не придбали. Опрацьовували варіант зі створенням полігону на північній околиці Кобеляк. Але його теж не втілили в життя. Говорили про близькість до газогону, що не дозволяє облаштовувати звалище. Та головною перепоною стала непоступливість кунівських депутатів. Справа в тому, що яр, у якому планували складувати відходи, в основному знаходиться на території Кунівської сільради. До речі, кобелячанам у відведенні землі під звалище відмовили ще й золотарівські, сухинівські, підгорянські, красненські та кіровські депутати. Останнім часом Олександр Ісип говорив про те, що місто має викупити земельну ділянку, на якій знаходяться залишки колишнього асфальтного заводу. Це — територія Сухинівської сільської ради. Згідно задуму, там мали облаштувати станцію для сортування сміття.
А Кунівка проти
Та Олександр Ісип уже не є міським головою Кобеляк. І вирішувати проблему повинен Олександр Копелець та новообрані депутати. Олександр Олександрович заявив, що знає про неї. На зустрічі з підприємцями він повідомив, що із групою фахівців виїжджав на околицю міста, що межує із Кунівською сільрадою. Вони оглянули територію і визнали її придатною для облаштування звалища. Але потрібно узгодити різні спірні моменти з фахівцями екологічної служби та сільрадою. Розповідаючи про все це, Копелець нагадав, що нібито колишній заступник міського голови Олександр Письмак пообіцяв стати на коліна разом із Олександром Ісипом у разі, коли проблему сміттєзвалища вдасться вирішити. Щоправда, Письмак, визнавши сам факт розмови на згадану тему, уточнив, що обіцяв уклонитися. Прозвучала на зібранні й ще одна пропозиція щодо вирішення проблеми. Її озвучив приватний підприємець Микола Бондаренко. Він запропонував повернутися до теми установки в місті термоутилізатора відходів. Про це ми вже розповідали в статті «Нам у Кобеляках ще другого Чорнобиля не вистачає!» або «Гроші не смердять». Та поки що варіант, запропонований Бондаренком, м’яко кажучи, не викликав ентузіазму і в нового міського голови.
А через кілька днів Олександр Копелець поїхав у Кунівку, де відбувалась сесія сільської ради. Та, як і очікувалось, не зміг одразу знайти порозуміння із місцевими депутатами. Кунівський сільський голова Віктор Варава по телефону підтвердив для «ЕХО», що його колега із Кобеляк приїжджав на сесію. Але до порядку денного питання про звалище навіть не вносили. Просто відбулась розмова Олександра Копельця із кунівськими депутатами. Ті досить категорично заявили, що не дадуть погодження на відведення землі під кобеляцьке звалище.
Запал уже тліє?
Між тим, у неділю надійшов черговий тривожний сигнал від кобелячан, які живуть поряд зі звалищем. Його звично подав Роман Матюхов. Він повідомив, що звалище загорілося. «Еменесники», які приїхали на виклик, вилили кілька тонн води, констатували зумисний підпал і поїхали. А сміття продовжувало горіти, не дивлячись на дощ, який йшов протягом усього дня. Повідомив Матюхов про подію і міського голову Олександра Копельця. А для «ЕХО» зробив заяву:
— На вашому сайті дехто із земляків закидає мені, що, судячись щодо звалища із міськрадою, я чи то «піарюсь» перед виборами, чи «копаю» під нового міського голову. Усіх, хто так думає, запрошую пожити кілька днів поряд із звалищем, понюхати його аромати, сходити ввечері та послухати, як пищать тисячі щурів, котрі є справжніми господарями на Червоноармійській. Сюди вночі вже й собаки бояться заходити. Ось тоді ви й зрозумієте, чи я «піарюсь».
Заради справедливості потрібно нагадати, що саме Роман Матюхов був і залишається практично єдиним жителем міста, котрий постійно і системно нагадує про «бомбу уповільненої дії», закладену під Кобеляками. Переглянувши архів газети, ми знайшли мінімум сім публікацій, у яких тоді ще депутат Матюхов згадує про цю проблему. Усі інші — мовчать. Воно й зрозуміло, вони живуть далеко від звалища.
От і цього разу не мовчить лише Матюхов. Та кобелячанам просто пощастило, що вітер у ці дні дме в бік Ганжівки та Підгори і фактично хмара отруйного диму не накриває місто. У разі наступного підпалу ситуація може бути іншою. І тоді вже кобелячани відчують всі «принади» диму зі звалища.
І останнє. У далекому 2006‑му році Роман Матюхов кілька разів нагадував на сесіях міської ради про небезпеку, яка чекає на комунальників. Мова йшла про те, що люди працюють у каналізаційних колодязях без захисних засобів, не дотримуючись елементарних вимог техніки безпеки. Його слухали, але висновків не робили. Закінчилось усе двома загиблими. Тьфу, тьфу, тьфу, хоча б не наврочити.
... Звалище горіло і в понеділок, і у вівторок, і в середу. Роман Матюхов заявив про надзвичайну ситуацію у понеділок під час чергової апаратної наради в РДА. Та це не дало жодного результату. Дзвонив він і міському голові Олександру Копельцю. А той, за словами Романа, відповів:
— Ви з Ісипом те звалище зробили. Ви й гасіть.
І лише у середу, після того як автор цих рядків ледве не з матюками розповів про подію голові РДА Тамілі Шевченко, влада почала реагувати. Буквально через півгодини на місці пожежі були чиновники РДА, міськради, «еменесники» і комунальники. Вони розробили хоча б якийсь план дій. Зокрема, звернулися до керівництва агрофірми «Добробут» із проханням про надання спецтехніки. Таміла Шевченко щогодини повідомляла редакцію про розвиток ситуації з гасінням пожежі, а посадовці міської ради дружно відмовились від коментарів.
Як висновок, ми бачимо класичну реакцію сучасної влади на звернення звичайних громадян. Прохання про допомогу Матюхова всі дружно проігнорували. І лише після втручання «чорноротих» журналістів почалися хоча б якісь адекватні дії.