У четвер 10 грудня в Кобеляцькому районному суді був винесений вирок Анатолію Няйку.
Нагадаємо, що 5 лютого цього року співробітники обласної прокуратури та Служби безпеки України затримали підгорянського сільського голову Анатолія Няйка. Йому інкримінували діяння, передбачені частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України «Одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище». Прес-служба СБУ повідомила, що чиновник отримав 4,5 тисячі доларів за виділення земель сільськогосподарського призначення.
Вирок Анатолію Няйку мали винесли о 14‑й годині. Та ще за дві години до початку судового засідання біля будівлі суду збираються підгоряни й інші жителі району, аби підтримати Анатолія Няйка. Вони розгорнули плакати з написами «Люстрація суддів», «Люстрація прокурора Полтавської області», «Відпустіть нашого сільського голову». Активісти вимагали від суддів прийняти рішення на користь обвинуваченого Няйка.
Сам Анатолій Няйко зазначав, що проти нього порушено сфабриковану справу, оскільки земля, якою користувався Пастухов, не відноситься до компетенції сільської ради. І на суді він виступав у якості свідка, а не потерпілого. Тобто, якщо немає потерпілого, значить Няйка незаконно судять. Та прокурор Ярослав Толмачов, який продовжив справу після свого колеги Кулика, не відступив у звинуваченнях від частини 3 статті 368, а й далі вимагає для обвинуваченого 8 років ув’язнення. При цьому Няйко заявляв, що Пастухов протягом тривалого часу не сплачував за користування землею. І, на його думку, наніс більших збитків державі. Мовляв, ще на допиті заступник держземагенства області пояснював правоохоронцям, що Няйко немає жодного відношення до землі, якою користувався Пастухов.
Няйку присудили шість років
Настала 14‑та година і більшість присутніх зайшли в зал суду. Вирок зачитала суддя Наталія Рожкова. Згідно судового рішення, обвинуваченого визнали винним за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України. Йому призначили покарання у вигляді позбавлення волі строком на 6 років з позбавленням права обіймати посади в органах місцевого самоврядування на строк 3 роки з конфіскацією всього належного йому майна без спеціальної конфіскації. Також Няйка позбавили сьомого рангу четвертої категорії посадової особи місцевого самоврядування. Запобіжний захід, до набрання вироком законної сили, був змінений із домашнього арешту на тримання під вартою. Строк покарання рахується з 10 грудня цього року.
Вирок ще був не повністю зачитаний, як із залу почали доноситись несхвальні репліки в сторону представниці Феміди. Люди знову розгорнули плакати.
Після винесення судового рішення, Наталія Рожкова поцікавилась, чи зрозумів його Анатолій Няйко. Той відповів:
— Вирок сфабрикований повністю. Ви не доказали мою вину, а зачитали те, що Вам дав Пастухов. Обвинувачення, які написав прокурор, Ви переписали у вирок.
На що суддя відповіла:
— Ви маєте право подати апеляцію.
Присутні почали вигукувати «Ганьба», «Судді куплені». Тим часом правоохоронці взяли Няйка під варту. Кайданок на нього не одягали.
Адвокат підсудного Анатолій Кононенко так прокоментував судове рішення:
— Я вважаю вирок необґрунтованим, поставленим із порушенням норм нотаріального і процесуального права. Звичайно, що ми не погоджуємось із таким судовим рішенням і будемо оскаржувати його в апеляційному порядку.
Усі на амбразуру!
Спершу прихильники Няйка, очолювані Миколою Антоновим, перекрили виїзд із подвір’я суду, щоб екс-сільського голову не перевезли в райвідділ. Для цього вони використали легковий автомобіль, який нібито перестав заводитись. Люди кричали, що Няйка неправомірно засудили. Потім Микола Антонов оголосив присутнім, що потрібно вимагати, аби екс-сільському голові змінили запобіжний захід на домашній арешт, доки апеляційний суд не перегляне його справу. Рішення Рожкової щодо тримання Няйка під вартою Антонов і ті, хто підтримував екс-сільського голову, вважали неправомірним.
Погаласувавши з годину біля приміщення суду, було вирішено блокувати дорогу Р-52 неподалік від повороту на Підгору. У такий спосіб люди прагнули привернути до себе увагу громадськості. Антонов кричав підгорянам, щоб ті їхали на Підгору, збирали все місцеве населення і починали ходити по переходу, перешкоджаючи рухові транспорту.
Отут належне потрібно віддати начальнику Кобеляцького відділу поліції Володимиру Федану та його підлеглим. Вони з першої до останньої хвилини знаходилися у епіцентрі цих подій: починаючи із зібрання перед судом і закінчуючи перекриттям дороги. Володимир Федан зумів переконати людей розблокувати подвір’я суду. Саме після його розмов була звільнена дорога для руху транспорту. До речі, перемовини відбувались спокійно, без жодних викриків чи лайки. Завдяки роботі працівників відділу поліції та даішників під час перекриття дороги ні пішоходи і водії, ні транспортні засоби не постраждали.
Цікаво, що частина людей, які блокували рух автотранспорту, навіть не знали причини, чому вони тут зібрались. Хоча більшість із присутніх запевняли, що блокуватимуть дорогу, доки Няйка не відпустять. Вони голосно кричали:
— Віддайте нам Толю!
Після більш ніж двохгодинного блокування, протестуючі домовились у телефонному режимі про зустріч із обласним прокурором і розійшлись по своїх домівках. Та пообіцяли, якщо вона не дасть позитивних результатів, то дорога знову буде перекрита.
Наступного дня група кобелячан, очолювана Миколою Антоновим, зустрілася з обласним прокурором Сергієм Поповим. Прокурор, вислухавши захисників Няйка, пообіцяв, що екс-сільський голова протягом десяти днів, доки буде подана апеляційна заява, перебуватиме у Кобеляцькому відділі поліції. І запевнив, що зробить усе можливе в межах своєї компетенції.