Безумовно, саме негода, яка два дні вирувала у Кобеляцькому районі, стала топ-темою як для звичайних жителів регіону, так і для посадових осіб, у чиї обов’язки входить боротьба з її наслідками.
Для початку сухі цифри щодо масштабів негоди. Як свідчать дані районних метеорологів, цьогорічний снігопад не був рекордним, хоча потрапляє у визначення стихійного лиха. Так і в ніч із 17 на 18 січня за 12 годин випало 20 міліметрів спадів у вигляді снігу. Усього ж за дві доби «небесна канцелярія» розщедрилася на 54 міліметри опадів, при нормі 18. Але це не є рекордним показником. Так у 2012 році випало 53 міліметри, 2010‑му — 60, а у 2004‑му — аж 82. Середня висота снігового покриву в Кобеляках становить 30 сантиметрів, найбільша — 41.
Люди не загинули, але травмованих багато
Як відзначили всі без виключення керівники районних та міських служб, головним завданням для них у перші дні стихії було недопустити загибелі людей, котрі через власну необачність чи погодні умови могли потрапити в ситуації, котрі б несли загрозу їх життю. Дійсно, трагедій не сталося. Хоча кілька рибалок, уродженців Дніпропетровської області, змусили добряче понервувати співробітників поліції та служби з ліквідації надзвичайних ситуацій. Перший тривожний сигнал надійшов із Дніпродзержинського водосховища о 22:45 17 січня. Троє чоловіків рибалили на кризі. Один із них заблукав у заметілі. Інші пішли його шукати і теж втратили орієнтацію у просторі. На місце події прибули «еменесники» та працівники поліції. За допомогою сигнальних ракет вони вказали орієнтири рибалкам, а потім допомогли людям дістатися до берега.
О першій годині ночі стало відомо, що в біду потрапили ще двоє легковажних рибалок. Дорослі і досвідчені чоловіки, не дивлячись на штормове попередження, яке було оголошене заздалегідь, вирішили заночувати в наметі прямо на кризі. А потім зрозуміли, що можуть не протриматися до ранку і почали прохати про допомогу. Щоб врятувати рибалок, довелося викликати аж із Градизька аероглісер, котрий може пересуватися як по льоду, так і по воді. Лише за допомогою цієї сучасної техніки рибалок доставили на сушу. Один із них знаходився в передінфарктному стані. Медики надали йому допомогу.
А ось травмованих за останні десять днів було дуже багато. Лише в Кобеляцьку ЦРЛ за цей період із травмами різної тяжкості звернулися 44 людини, в основному — жителі райцентру. У більшості постраждалих медики констатували переломи кінцівок, шестеро людей зазнали черепно-мозкових травм. Одна жінка померла в лікарні. Щоправда, причиною смерті стала не травма.
Район «чистили» в основному аграрії
Одразу після початку снігопаду в районі почала працювати комісія з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. У Кобеляках також був створений оперативний штаб. Голова РДА Таміла Шевченко розповіла, що сільські дороги в основному чистила техніка сільгоспвиробників. Адже потужності Кобеляцького райавтодору вельми обмежені. «Райавтодорівцям» вистачало роботи і з розчищення дороги Дніпропетровськ-Решетилівка. Усього працювали 64 одиниці тракторів та машин. Ніхто з фермерів чи керівників агрофірм не відмовив. Хоча всі працювали на безоплатній основі. За це Таміла Шевченко висловила глибоку вдячність усім аграріям. Дорогу Дніпропетровськ-Решетилівка перекривали для руху транспорту лише в ніч з 17 на 18 січня. Щоправда, «корки» на виїзді з Кобеляк регулярно виникали і через два дні після закінчення снігопаду. Та вони були наслідком уже недисциплінованості самих учасників дорожнього руху. Крім того, керівництво району одразу прийняло рішення про призупинення навчання в школах до 20 січня. А через кілька годин в облдержадміністрації видали розпорядження про припинення навчання до 23 січня. Також у районі скасовані всі без виключення автобусні маршрути. Відновлення руху автобусів можливе не раніше 21 січня.
Таміла Шевченко також розповіла, що їй вдалося викликати на підмогу техніку з облавтодору. А в середу в Кобеляках почала працювати навіть роторна установка із Дніпропетровська. Звичайно ж, уся ця техніка залучена на роботи з розчищення дороги державного значення.
Найбільше скаржилися біличани і кобелячани
Скарги на неналежну роботу комунальних служб і влади надходили до редакції звідусіль. Щоправда, жителі невеличких сіл, таких як Просяниківка, Мідянівка чи Деменки, телефонуючи чи пишучи коментарі на редакційний сайт, в основному мали на меті повідомити про те, що не розчищена та чи інша ділянка дороги.
А ось мешканці райцентру та Біликів були більш вимогливі до дій влади в цій ситуації. Дехто вже вимагав «скальпи» Юрія Латиша та Олександра Копельця. Біличани розповідали, що до чотирьох земляків не доїхала машина швидкої допомоги. За словами жителів селища, ледве не зразковою була ділянка дороги лише в одному місці: на відрізку від повороту на Кобеляки (Поділ) і до Куст-Кущів включно. Там автодорогу чистила техніка фермера Петра Слокви. А один чоловік сказав:
— Передайте керівникам району, що в такий період потрібно першочергово чистити дороги до Біликів і Бутенок. Там залізничні станції. Автобуси не ходять, то люди хоча б на поїздах до Полтави та інших міст доберуться.
Кобелячани почали скаржитися на міську раду і комунальників ще після першого снігопаду. Люди розповідали про слизькі дороги і тротуари. Напевно, велика кількість травмованих є підтвердженням правомірності претензій. Крім того, у вівторок та ранком в середу багато жителів райцентру стверджували, що вулички та провулки, в яких вони живуть, не розчищали жодного разу.
Між тим, міський голова Олександр Копелець стверджує, що комунальники роблять усе можливе, щоб якнайшвидше розчистити міські дороги. А він сам навіть ночує у міськраді. Олександр Олександрович дозволив надрукувати на редакційному сайті «ЕХО» номер свого мобільного телефону, аби люди повідомляли про свої проблеми (050)630-86-12. За словами Копельця, у роботі задіяні вісім одиниць техніки. Крім комунальників, міські вулиці чистять трактори Олександра Бистрякова і сім’ї Татті.
Для того, щоб отримати максимально об’єктивну картину і оцінити дії влади, ми звернулися за коментарем до одного з колишніх посадовців міськради. Сергій Галушко сказав:
— У період снігопаду пред’являти претензії за те, що не всі вулиці розчищені, передчасно. Адже це дійсно було стихійне явище. Синоптики це підтверджують. Під час максимуму опадів одночасно почистити все просто неможливо. А ось якщо станом на середу, тобто, через два дні після снігопаду, провулки і вулички залишатимуться не розчищеними, тоді претензії до дій влади і комунальних служб будуть цілком обґрунтованими.
Та міський голова запевняє, що протягом середи намагатимуться почистити всі вулиці й провулки.
Бандити чистять сніг
Начальник Кобеляцького відділу поліції Володимир Федан повідомив, що практично весь особовий склад задіяний на забезпеченні дорожнього руху. На дорозі працюють не лише «даішники», а й дільничні інспектори. Їм доводиться й рух регулювати, й машини виштовхувати із заметів. Кількість злочинів за період форс-мажору не зросла, а зменшилась. Вочевидь, бандити теж сніг чистять.