У Нових Санжарах 14 січня депутатів зібрали на позачергову сесію, щоб прийняти зміни до бюджету. Тривало засідання… не більше десяти хвилин.
Про те, що депутатам доведеться збиратися для остаточного затвердження цифр бюджету, голова ради Геннадій Супрун попереджав на попередній сесії. Тому не можна сказати, що зібрання було неочікуваним. Єдиною виступаючою впродовж засідання була начальник фінансового управління РДА Людмила Горобець. Вона зачитала з трибуни уточнені цифри бюджету. Питань їй, традиційно, ніхто не задавав, виступити також ніхто із депутатів не захотів. Незабаром доведеться ностальгувати за тими часами, коли депутат Борис Федоренко на кожній сесії і з кожного питання виходив на трибуну. Утім, до ради нового скликання він не обирався, а більше ніхто з депутатів активністю не відзначається. Поки що?
Що іще сказати про сесію? Засідання тривало чи не менше часу, ніж звучала фонограма Гімну України на його початку та наприкінці. Так, депутат Оксана Борсук, яка запізнилася хвилин на п’ять, встигла зайти до зали засідань рівно на перших нотах славня, який закривав сесію.
Доки депутати залишали свої місця у залі, автор міркував над можливим форматом дистанційного проведення сесії. Адже, наприклад, із Нехворощі чи Маячки депутатам добиратися до Нових Санжар близько години. Потім стільки ж — у зворотній бік. І це лише для того, щоб десять хвилин посидіти у залі засідань і двічі підняти руку. Не надто ефективно, правда ж? Звичайно, є «Закон про місцеве самоврядування в Україні», статті регламенту і таке інше. Але ж і здоровий глузд ніхто не відміняв.
Пригадується, колишній голова РДА Сергій Шовкопляс закликав керівників організацій встановлювати на свої комп’ютери програму «Скайп», аби завжди можна було зв’язатися з ними по Інтернету. Щоправда, тоді глобальна мережа не була настільки поширеною в районі, деякі сільські ради чи установи користувалися мобільним Інтернетом, швидкість якого бажала кращого. Зараз технології мало не щодня рухаються вперед. Мало не у кожного тепер є доступ до всесвітньої мережі не лише в комп’ютері, але і в мобільному телефоні. То, може, час замислитись щодо проведення сесій, наприклад, у форматі відеоконференцій? Запровадив же чинний голова ОДА Валерій Головко апаратні наради, на які учасники не приїздять, а просто виходять на відеозв’язок.
Уявіть таку собі дистанційну сесію. О 10:00 починається сесія. Усі депутати виходять на зв’язок у форматі конференції, наприклад, по тому ж «Скайпу». Слухають формальний виступ когось із чиновників чи представників місцевого самоврядування. Голосують одноголосно «за». Іще питання. Одноголосно. Іще питання. Знову одноголосно. Усе. О 10:15 сесія закінчується. Усе те саме, що відбувається зараз, але депутат Тищенко залишається у Маячці, депутат Коломацький не їде 40 кілометрів із Нехворощі, а депутат Харченко приблизно стільки ж — із Богданівки. Нереально? Чому ж, цілком. Та ще й доволі практично. Звичайно ж, автор не закликає знехтувати принципами місцевого самоврядування. І подібний формат зовсім не підходить для рад, у яких немає сталої більшості, а кожне голосування не проходить «одноголосно». Та для нинішньої каденції Новосанжарської ради такий варіант був би цілком підходящим.