25‑го січня на нараді у райдержадміністрації сільським головам Новосанжарщини розповіли про співробітництво громад.
На початку зустрічі голова Центру сприяння розвитку співробітництва територіальних громад В’ячеслав Толкованов, звертаючись до сільських голів, наголосив, що експерти приїхали до Нових Санжар не для того, щоб говорити про об’єднання територіальних громад. Вони прибули, щоб поділитися досвідом міжмуніципального співробітництва.
— Одним із ініціаторів проведення цієї зустрічі був Андрій Река, який прохав нас донести до сільських голів переваги такої співпраці. На жаль, він через підготовку до сесії Верховної ради не зміг взяти участь у зустрічі, проте наші експерти готові надати вам усю потрібну інформацію.
Експертів дійсно зібралося чимало. Були на зустрічі представники Полтавської облдержадміністрації та обласної ради, швейцарсько-українського проекту з розвитку місцевого самоврядування (DESPRO), Проекту Німецького Товариства Міжнародного Співробітництва (GIZ) «Реформа управління на сході України». В’ячеслав Толкованов під час свого виступу наголосив, що Полтавщина є лідером України з впровадження співробітництва громад. Таких проектів у нашій області розроблено вже 15. Громади спільно утримують комунальні підприємства, збирають та вивозять сміття, фінансують заклади соціальної сфери тощо.
Про німецький досвід міжмуніципальної співпраці говорив доктор Штефан Дрегер, експерт проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва «Реформа управління на сході України». Він, зокрема, зауважив, що і в Німеччині, як зараз відбувається в Україні, у свій час причиною зростання популярності міжмуніципального співробітництва стало зменшення числа населення сільських населених пунктів. Громади вже не могли самостійно реалізувати якісь проекти, тому охоче об’єднували зусилля, щоб спільно вирішувати проблеми.
Голова райдержадміністрації Сергій Бульбаха запевнив гостей, що цього року Новосанжарські громади подадуть на розгляд не один, а кілька проектів ММС. Як розповів голова РДА у розмові з журналістом «ЕХО», першими такими проектами для новосанжарських громад можуть стати спільне збирання та часткове сортування сміття та спільне утримання місцевої пожежної частини у Лелюхівці.
Варто зауважити, що впродовж усієї зустрічі експерти говорили про міжмуніципальне співробітництво як про можливість співпраці громад, а не як про крок до майбутнього їх об’єднання. Поки що?