5‑го лютого на нараді директорів шкіл говорили про 20‑відсоткову доплату та загальний стан освіти у Новосанжарському районі.
Де знайти 1,5 мільйони?
Починається нарада із виступу начальника відділу освіти Олександра Кульчинського. Він одразу, як кажуть, «бере бика за роги» і повідомляє директорам, що із врахуванням коштів, які виділила держава на освіту, на заробітну платню не вистачає 1,5 мільйони гривень. Також Олександр Володимирович підкреслює, що районна влада від освітян не відвертається. Адже із районного бюджету виділяють співфінансування у 1 мільйон 200 тисяч гривень на придбання двох шкільних автобусів та 1 мільйон 500 тисяч — на оплату енергоносіїв.
— Але на заробітну платню все одно не вистачає. Ми будемо звертатися до сільських рад, щоб вони допомогли, але ж ми розуміємо, що 1,5 мільйони — це непідйомна сума для них! — констатує начальник відділу.
Аби виступ був конкретнішим, Олександр Кульчинський називає цифри по кожній школі окремо. У більшості не вистачає по 200–300 тисяч. І лише кілька закладів, які по формульному розрахунку перебувають «у плюсах». Це — школи Малої Перещепини, Нехворощі та Лелюхівки. «Найбагатшою» виявляється Руденківська школа, у якої — +1 мільйон 557 тисяч.
Загалом по галузі не вистачає 3 мільйони 996 тисяч гривень. Половина цієї суми — заробітна платня педагогів. Розуміючи, що додаткових коштів отримати немає звідки, освітянам пропонують поговорити про економію зарплатного фонду. А саме…
— Про 20 відсотків! — підказує начальнику хтось із директорів.
Президент — «за», голова РДА — «проти»?
Мова справді досить очікувано заходить про 20‑відсоткову доплату за престижність роботи працівників галузі освіти. Олександр Кульчинський повідомляє, що вже підписав наказ про виплату цієї доплати у розмірі 15‑ти відсотків. І пропонує теж саме зробити директорам шкіл. Оскільки про істотні зміни умов праці роботодавець має попередити за два місяці, то 15 відсотків почнуть платити з квітня. Усі 1,5 мільйони таким чином зекономити не вдасться, адже 5 відсотків складуть близько 76 тисяч щомісяця. Проте і така пропозиція начальника викликає хвилю обурення серед директорів. Найбільш емоційним та колоритним стає виступ директора Руденківської школи Андрія Дігтяря.
— А чого до нас не прийшли керівники району? (Олександр Кульчинський відповідає, що голови РДА та районної ради перебувають на нараді. — Авт.) Ми б у них запитали, чого район у п’ятірці кращих, а зарплата директора школи — на рівні старшого сторожа у агрофірмі? (Оскільки керівників у залі немає, питання Дігтяря залишається риторичним. Директори у залі невесело сміються. — Авт.) — Хай пояснять моїм учителям, чому при 1,5 мільйонах лишку на школу вони повинні писати заяви за власний рахунок?! Ви знаєте, мої погоджуються на скорочення на 5 відсотків, але за однієї умови: ніяких поїздок на змагання, олімпіади, конкурси!
На кожен перерахований пункт директори інших шкіл кивають головами на знак згоди. А запальний спіч Андрія Дігтяря продовжується.
— Чого в нас освіта — як дєвка по визову? Під вибори позвали, заплатили і забули!
Висловлюють своє обурення і директори інших шкіл.
— Нехай наші районні чиновники покажуть свої заробітні плати! — пропонує директор Соколовобалківської школи Світлана Земляна. — Якщо чиновники повідмовлялися від доплат, тоді так само зробимо і ми!
— Давайте усі говорити! А то більшість директорів мовчить, а стосується це всіх! — додає Катерина Вергун, директор Малоперещепинської школи.
Потім слово бере директор Новосанжарського БДЮТу Тамара Кусайко і зачитує слова президента України Петра Порошенка про підняття престижності освіти.
— Виходить, президент пропонує підняти престижність, а голова РДА — зняти?!
Варто зауважити, що обурення директорів не розповсюджується на начальника відділу освіти, а стосується влади як у країні загалом, так і в районі зокрема. Олександр Кульчинський, вислухавши всіх, зауважує, що ситуацію з нестачею коштів могла б вирішити освітня реформа у межах району. Зокрема, зазначає, що пониження деяких шкіл на ступінь приблизно дає необхідні 1,5 мільйони. Проте оптимізація можлива лише після закінчення навчального року. І на це потрібна добра воля представників влади.
Наприкінці наради директори таки погоджуються написати накази про зменшення доплати. А для захисту інтересів освітян голосують за створення громадської організації «Освіта Новосанжарщини». Її головою одноголосно обирають Світлану Земляну. Також директори домовляються перед сесією районної ради зустрітися з керівниками району і донести до них свої зауваження щодо стану фінансування освіти.