Понеділок, 25 січня. Десята година ранку. На шкільних подвір’ях міських шкіл пусто. Чергові вчителі і техпрацівники сумно зітхають: «Такого, як в цьому році ще не було. Канікули за канікулами».
Приблизно в цей же час на околиці міста, біля так званої Палькової гори прямо по заледенілій вулиці катаються на санчатах діти шкільного віку. «Не холодно?», — запитую.
— Ні. Класно!
— Задоволені тим, що в школу не йти?
— Да, класно, гуляємо!
Райдержадміністрація.
Завідуюча відділом освіти Наталія Коваль виходить із кабінету голови РДА.
— Наталіє Мефодіївно, чому відмінено навчання в школах?
— Відповідне рішення прийняте в зв’язку із сильними морозами. Згідно із правилами, при 20‑градусних морозах в школу не йдуть учні молодших класів. При 24 градусах — всі школярі. Сьогодні ми телефонували в Канави — там градусники фіксують 27 градусів нижче нуля, в Радянському — мінус 25. в Кобеляках зафіксований 24‑градусний мороз. В деяких школах в приміщеннях всього 13 градусів тепла. Тому й було прийняте відповідне рішення».
Через кілька хвилин з кабінету виходить голова РДА Олег Решетило. Він говорить: «Загалом ситуація в районі нормальна. Обморожених немає. Все ж, про всяк випадок, ми відмінили заняття в школах. Думаю, цей карантин довго не триватиме. Єдина проблема — це те, що Держказначейство не пропускає платежі. Ми думали на випадок форс-мажорних ситуацій придбати дві міні-електростанції. Але не можемо цього зробити, бо гроші не проходять».
На відміну від шкіл, міські дитсадки роботу не припиняли. Міський голова Олександр Ісип з цього приводу сказав: «Є специфіка дитячих садочків. До них батьки доводять дітей особисто або привозять. А в школу діти йдуть самостійно. І тут є небезпека обмороження».
— В дитсадочку тепло?
— В «Світлячку» — +26. А до Любові Михайлівни Старостіної зараз передзвоню.
Телефонує. Кілька хвилин говорить, а потім повідомляє: «Діток в садочку мало. В деяких групах прохолодно і тому малюків звели разом, розмістили в тепліших приміщеннях. Там температура +20–22».
Заступник головного державного санітарного лікаря Валентина Семиног підтверджує, що є відповідні правила, згідно із якими при температурі –25 навчання в школах відміняється. І додає: «Хоча педагогів шкода, забагато в цьому році карантинів».
Прямо біля санепідстанції проводимо невеличке експрес-опитування серед кобелячан на тему морозяного карантину. Із 10 опитаних — вісім з ним незгодні. Наводимо деякі відповіді:
— Може й треба вводити, холодно ж. Але отой, перший, осінній, був зайвим.
— Я обурена до глибини душі. В мене дитина у восьмий клас ходить, здоровий дядько. Нехай би йшов і вчився. Таке враження, що те навчання нікому не потрібне. Ніхто й доганяти програму не збирається. Чи її «розтягли» на 12 років, щоб постійні канікули влаштовувати?
Між тим, кобеляцька метеостанція у понеділок зафіксувала температуру –22 градуси за Цельсієм. У неділю було — –25. У 2006 році, коли теж відміняли навчання в школах, градусники фіксували 27 градусів морозу. Це було 23 січня. А найнижча температура за часи спостереження фіксувалась у 1950 році — –31,4.
В 2009 –10‑му навчальному році, через різного роду карантини школярі не навчалися 29 днів. Це при тому, що на протязі навчального року, вони відвідують школу 190 днів.