У Кобеляцькому районі, як і у всій Україні, продовжуються заходи з виконання закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки».
Потрібно зауважити, що цей закон не зустрів однозначного схвалення як серед громадян України, так і серед європейських правників. Маються на увазі висновки Венеціанської комісії, яка попередила, що він не відповідає стандартам Європи і може призвести до порушення права на свободу висловлювання. На його виконання, до 21 лютого в Україні повинні зникнути всі назви і символи, пов’язані з комуністичною епохою. У нашій місцевості органи самоврядування мають прийняти рішення і демонтувати пам’ятники Володимиру Леніну та іншим компартійним та радянським діячам, а також перейменувати вулиці, названі на їх честь. Процес іде. Та далеко не завжди це відбувається без проблем і при однозначному схваленні місцевих громад.
У четвер 11 лютого пам’ятник Володимиру Леніну був демонтований у селі Озера. Сталося це між 9-ою та 10-ою годинами ранку. Демонтаж відбувся без ексцесів. Пам’ятник зняли з постаменту за допомогою підйомного крана, завантажили у кузов автомобіля і відвезли на господарське подвір’я одного з місцевих сільгосппідприємств.
Розповідає Наталія Синяговська, озірський сільський голова:
— Ще у травні ми провели опитування серед жителів села Озера. Більшість опитаних висловилися за збереження пам’ятника. Але закон потрібно виконувати. І ми це зробили, пояснивши людям необхідність подібного кроку. Під час демонтажу все пройшло спокійно. Пам’ятник не руйнували, а акуратно зняли. Техніку для цього надали місцеві підприємці-аграрії. Крім того, ми створили комісію з перейменування вулиць. Знову опитали людей. Думки громадян умовно можна розділити на три різні категорії. Одні були проти перейменування, другі — за, третім — байдуже. Депутати і члени виконкому обійшли всіх, заходили в кожен двір, враховували думку кожного. Питали, які нові назви для вулиць пропонують люди. Потім зібрали 9 лютого сесію і підвели підсумки. Було по 3-4 пропозиції від кожної вулиці. Рахували, яка пропозиція набрала більше голосів. А вже після цього депутати проголосували.
Озірські депутати вибрали нові назви, котрі не мають ніякого ідеологічного підтексту. Проспект Леніна (був у Озерах і такий) перейменували на Незалежності, вулицю 50‑річчя СРСР — на вулицю Нову (підтримали 99 % жителів), Комсомольська стала Степовою, Будьонного — Поштовою, Карла Маркса — Зеленою, Дзержинського — Лесі Українки, Воровського — Озерною, Ворошилова — Бузковою, Горького — Трояндовою.
Радянське перейменують у Полтаві?
Голова Кобеляцької РДА Таміла Шевченко повідомила редакцію, що в районі станом на 17 січня демонтовані всі пам’ятники радянським і компартійним діячам. Крім того, у більшості населених пунктів, котрі мали бути перейменовані, органи місцевого самоврядування прийняли відповідні рішення. Село Калініне буде називатися Білоконівкою, Котовське — Вітровою Балкою, Свердловське — Вишневим, Фрунзе — Мирним, Жовтневе — Панським. У основному цим населеним пунктам повернуті старі дореволюційні назви.
А ось із приводу сіл Чапаєве Червоноквітівської сільської ради та Радянське, яке є центром однойменної сільради, рішень немає. Не збираються перейменовувати і сільськогосподарський кооператив «Радянський».
Таміла Шевченко з цього приводу сказала:
— Ми провели роз’яснювальну роботу з усіма без винятку керівниками органів місцевого самоврядування та підприємств. Вони знають вимоги закону. Знають і про те, що за його порушення передбачена дуже сувора кримінальна відповідальність. Безумовно, я сподіваюсь, що кримінальних справ не буде. Та якщо керівники не хочуть приймати рішення самостійно, то за них це зроблять у облдержадміністрації.