Жителів Кобеляк можна привітати: вони вже можуть відчути і на власті очі побачити перші результати роботи нової владної команди. Почну з хорошого. У Кобеляках стало чистіше, особливо біля контейнерів. У принципі, на цьому однозначний позитив і закінчується. Поки що. Результати боротьби зі сніговою стихією важко оцінити об’єктивно. Одні мешканці міста говорять, що влада це завдання провалила, інші стверджують, що з ним справилась. Та снігопади вже у минулому і в найближчі дев’ять місяців навряд чи повторяться.
Інший беззаперечний результат важко назвати однозначно позитивним. А він, цей результат, як підтвердила чергова сесія міськради, заключається в тому, що у місті з’явилася команда футболістів. І мова йде не про одинадцять спортсменів, котрі за гроші або заради власного задоволення буцають м’яча. Ні, команда під умовною назвою «футболісти» виникла в самій міській раді. Капітанствує там, як і годиться, міський голова. Він же, судячи з усього, є й власником клубу та виконує функції арбітра. До складу клубу входять трохи більше половини депутатського корпусу, котрі, зважаючи на результати їх голосування, призабули, що голова людині дається не лише для того, щоб футбольний м’яч буцати.
От ці «футболісти» з подачі свого, слава Богу, не беззмінного капітана взяли та й створили в Кобеляках футбольну команду. І виділили на її утримання 150 тисяч гривень. Це — для початку. Назвали це спортивно-масовими заходами. Паралельно профінансували суцільне обплиткування міста, встановлення лайт-бордів сумнівної естетичної цінності та видання книжок. На перший погляд — нічого поганого. Але то тільки на перший погляд. Адже в спортивному запалі «футболісти» практично забули про такі дрібниці, як ремонт доріг, освітлення вулиць, постійний процес реконструкції водопровідної мережі. Хоча їх капітан Олександр Олександрович не далі як на позаминулій сесії голосно заявляв, що як ділитимуть мільйон двісті, не забудуть і про дороги. Дали 340 тисяч. Із них 100 — на відфрезовку, яка невідомо чи буде. Не забули, і то добре. На водомережу та освітлення — нуль. На обплиткування — ще 548 тисяч. На відеоспостереження — 100 тисяч.
У принципі, утримання футбольної команди — справа хороша. Та лише у випадку, коли в місті всі інші проблеми вирішені і достатньо коштів. Але в Кобеляках ситуація трішки інша.
Для того, хто розуміється на бюджетоутворенні, ясно, що зараз Копелець та його «футболісти» «доїдають» фінансові крихти, що залишились ще з 2014-15 років. Держава просто вернула кошти, «заморожені» Держказначейством у ті часи. Та зараз ті гроші вже проїли. Частину — профутболять. І далі місту доведеться жити виключно за рахунок поточних надходжень. А вони, швидше за все, не збільшаться. Крім того, потрібно врахувати, що обов’язково «вилізе» проблема недофінансування «Водоканалу». Адже тариф не підвищили, грошей на дотацію не дали. Мало того, зароблені «Водоканалом» не заплатили. Натомість вирішення проблеми знову відтермінували в часі, оголосивши про проведення на підприємстві аудиту. Аудит — це добре, якщо він професійний. А ось тут є сумніви, що міськрадівські аудитори щось у цьому розуміють. Перше підтвердження цьому вже було на сесії. Замість серйозного аналізу втрат, витрат, резервів депутатам продемонстрували фільм про дерево, що росте на даху «Водоканалу». Крім того, заступник Копельця провів ревізію вмісту холодильника комунального підприємства. Це більше схоже на тюремний «шмон», ніж на аудит. А попереду ж — літо. Тож витрати води, отже, і фінансові, зростуть у рази. І якщо в місті почнуться проблеми з водопостачанням, то «футболістам» буде досить важко пояснити, чому розваги їх Капітана для них дорожчі, аніж вода.
Чому вжито слово «розваги». Та тому, що на сесії чітко прозвучало, що футбольна команда буде брати участь у обласних змаганнях і конкуруватиме з «Колосом». Тобто, спробують втерти носа районній команді. Нехай би і втирали, нехай би й мірявся Сан Санич із Віталієм Олексійовичем чи Валерієм Васильовичем. Але чому за бюджетні кошти? Якби міський клуб фінансувало фермерське господарство «Покрова», то не було б питань. Нехай би мірялися донесхочу.
Зараз же з підприємців збирають гроші на плитку, при цьому витрачаючи бюджет на футболістів, лайт-борди та відеокамери. Якось воно не зовсім логічно. Це — м’яко кажучи.
Звичайно, можна допустити, що Копелець, як цілий кандидат наук з держуправління, має геніальний план. І на виступи його команди приїжджатимуть туристи з усього світу й везтимуть у Кобеляки гроші. Ще б пак, у команді ж гравці рівня Мессі зберуться. Можливий і такий варіант, що місто продаватиме «зіркових» футболістів і заробить десятки мільйонів доларів.
Зараз же все це більше схоже на дешевий популізм. По дорогах, смітєзвалищу, водопостачанню — одні лиш обіцянки, не підкріплені чітким і зрозумілим планом дій. Натомість міська влада щедро роздає гроші на футбол, відео та книговидавництво.
Між тим, у історії немає жодного прикладу, коли популізм призводив до позитивних результатів. І рано чи пізно «футболістам» доведеться відповідати за свої дії, за своє голосування. І нехай потім не кажуть, що їх не попереджали.