Кінець солодкого життя
За даними Антимонопольного комітету України, роздрібні ціни на цукор зросли в Україні з початку року у середньому на 30 відсотків.
За коментарем «Полтавщина» звернулася до заступника голови Полтавської облдержадміністрації з питань агропромислового виробництва Володимира Андрієнка, який наголосив, що він відповідає тільки за виробництво, а з цим у минулому році все було гаразд.
— Аграрії Полтавщини у 2009 році значно збільшили площу посівів цукрового буряку, — зазначив Володимир Андрієнко. — Область отримала 330 тисяч тонн цукру — це третина від загального виробництва по Україні. Але директорат цукрових заводів — це лише адміністратори, які відповідають за сферу виробництва. Питанням збуту опікуються приватні власники заводів. Вони ж встановлюють і закупівельну ціну. Чому всі цукрозаводи стали приватними, а держава втратила над ними контроль — питання вже риторичне. Я повторю те, що із виробництвом цукру в області все було добре.
Щоб розібратися із тим, хто саме диктує ціну на ринку області, і чому саме таку, довелося зателефонувати начальнику управління споживчого ринку Полтавської ОДА Михайлові Бугрію, який, не дочекавшись нашого запитання, зреагував на телефонний дзвінок швидко: «Я готовий відповідати. Звідки знаю, про що запитувати будете? Так усі ЗМІ до мене звертаються із єдиним запитанням — це зростання цін. Якщо вас турбує виключно цукор, то давайте по цукру».
— Михайле Івановичу, чому при великому врожаї цукрового буряку, який отримали у минулому році аграрії області, маємо таку ціну?
— У бідній Україні, як і у багатій Європі, дорожчає все. Ціна на цукор, передусім, залежить від його собівартості. Але ефективність вітчизняного виробництва вкрай низька. Це і застарілі технології, і великі енерговитрати, а також залежність від курсу гривні. Однак скажу головне — значна частина у формуванні ціни належить не реалізаторам, а виробникам. Саме заводи встановлюють відпускну ціну не менше, ніж 8 гривень за кілограм. І впливати на них наше управління не може, вони приватники, — сказав Михайло Бугрій.
Однак держава, в особі Антимонопольного комітету України (АМКУ), все-таки зацікавилась таким стрімким і суттєвим підвищенням цін на цукор. Про це заявив виконувач обов’язків голови комітету Олександр Мельниченко. Він повідомив, що рішення порушити справу прийнято за результатами наради з керівниками регіональних відділень АМКУ щодо ситуації на соціально важливих ринках держави. В. о. голови комітету зазначив, що, за попередніми даними, роздрібні ціни на цукор зросли в Україні у середньому на 30 відсотків. Оскільки таке значне подорожчання цукру може містити ознаки порушення законодавства про конкуренцію з боку учасників ринку, комітет розпочав розгляд справи.
Як відомо, завдяки оперативному втручанню Антимонопольного комітету, влітку 2009 року була досягнута стабілізація ринку цукру. Так, суб’єкти господарювання, виконуючи вимоги АМКУ, знизили ціни на цукор в 21 області. Вимоги комітету щодо приведення цін до економічно обґрунтованого рівня охопили 150 оптових торговців, 139 торговельних мереж та 5 виробників цукру.
За рік до того у подібній ситуації Вищий господарський суд України прийняв рішення, яким відмовив у задоволенні касаційних скарг ТОВ «Українська продовольча компанія», ТОВ «Агропродінвест», ТОВ «Цукровий союз», ТОВ «Гала-Трейд», ТОВ «Фірма «Астарта-Київ», ТОВ ТД «АПО «Цукровик Полтавщини» та ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини», підтвердивши правомірність застосування комітетом санкцій. Верховний суд України залишив це рішення без змін.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Фінанси
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном