Вхід | Реєстрація

«Східняки» в УПА

Уродженець Гадяччини – один із найуспішніших командирів в Українській Повстанській Армії.
Після присвоєння Провіднику ОУН Степану Андрійовичу Бандері Героя України з-поміж широких кіл української суспільності вкотре загострилася інспірована комуністами, регіоналами та Москвою жвава навколополітична дискусія щодо постатей та ролі організованого національно-визвольного руху в часі Другої світової війни, який діяв під егідою ОУН, УПА та УГВР.
З початком німецько-совєтської війни, коли голова Революційного Проводу ОУН Степан Бандера, був заарештований німцями, а створене зусиллями ОУН-Бандери (ОУН-б) 30 червня 1941 року Українське Державне Правління (УДП) на чолі із першим заступником Ст.Бандери Ярославом Стецьком, - було розв’язане окупантами у Львові, майже всі члени УДП – ув’язнені, - українські націоналісти з під стягу ОУН(б) через свої боївки продовжили свою боротьбу глибокому підпіллі. А вже 14 жовтня 1942 року, якраз в День Покрови, зорганізований Проводом ОУН(б) – один із перших відділів УПА відбув свій перший свій бій проти німців.
Московські посіпаки, прибічники комуністів та їхні поплентачі без перестану твердять, що УПА не була масовою іррегулярною підпільною армією (хоча налічувала десятки тисяч добре вишколених вояків), проти німців не воювала й була складена виключно з галичан чи волиняків.
Але це далеко й зовсім не так, оскільки значний відсоток в УПА становили уродженці наддніпрянських теренів.
Один із них – це чи не науспішніший командир відділу Української Повстанської Армії - Петро Миколенко-«Байда».
Хто ж він насправді такий? Яка його спіткала доля?
Достеменно відомо, що Петро Миколенко, (а правдиве його прізвище та ім»я - Савченко Микола Лаврінович, псевда – «Байда», «377»), народився 20 лютого 1921 року у с.Березова Лука Гадяцького району Полтавської області у селянській родині. Закінчив десятирічку та керамічний технікум у Миргороді. В РСЧА він отримав звання лейтенанта, під час відступу червоної армії залишився на Полтавщині. З кінцем 1943 року він зголосився до УПА в Карпатах, призначений командиром підрозділу ВО “Маківка” на Дрогобиччині, частини охорони Великого Збору УГВР у липні 1944 року. В серпні 1944-го очолив сотню “Східняки”, в якій служили колишні червоноармійці, уродженці центральних та східних областей України. 15 вересня 1944 року сотня «Байди» входить до Лемківського загону ВО “Сян”, після зміни лінії фронту – залишається в Лемківському курені, впродовж жовтня-листопада рейдує по Станиславівщині та Дрогобиччині. В поворотному рейді на Лемківщину його сотня зводить 17 листопада 1944 року завзятий оборонний бій в околиці с.Сторонна Дрогобицького району, сотня відбиває численні атаки ворога.
У січні 1945 року сотня переходить згідно наказу Головного Штабу УПА (головком УПА - Тарас Чупринка (Шухевич) на північно-східню Тернопільщину вже без Петра Миколенка, який тяжко захворів на запалення нирок. Однак, восени «Байда» був покликаний на посаду курінного ад’ютанта й підвищений до старшого булавного з датою старшинства від 1 січня 1946 року. У лютому 1946 р. «Байда» був призначений заступником командира 26-го (Лемківського) ТВ “Лемко” та командиром Перемиського куреня. Від весни цього року він діяв зі своїми сотнями на Перемищині й був підвищений у званні до хорунжого з датою старшинства від 22 січня 1946 року. В серпні 1947 року відділ УПА під керівництвом «Байди» успішно йде рейдом на Захід. А у 1948 році Петро Миколенко (Савченко) Старшинським Збором був обраний командиром частин, що рейдували на Захід, згодом призначений заступником шефа Місії УПА за кордоном, членом ЗП УГВР у 1948-1950 р.р. Підвищений ЗП УГВР до майора з датою старшинства від 1 липня 1949 року.
Микола Савченко (Петро Миколенко) емігрував до США у 1950 році, де закінчив студії механічного інженерства, працював за фахом. Був активним в УАПЦ, громадському житті, комбатантських організаціях. Петро Миколенко став одним із організаторів Об”єднання колишніх вояків УПА в США, обирався кілька разів його Головою. В 1973 році виявив себе з-поміж з ініціяторів створення торонтського Видавничого комітету “Літопис УПА”, став його засновником, членом та співробітником.
Помер легендарний командир УПА «Байда», уродженець Березової Луки Микола Лаврінович Савченко (Петро Миколенко), 1 січня 1979 року у Детройті (штат Мічіган, США).
Спростовуючи політичну маячню Москви та істерію українських комуністів, ми, полтавці, маємо лише гордитися, що невелике село Березова Лука на Гадяччині, дало світу й українському визвольному рухові не лише легендарного командира Чорних Запорожців Петра Гавриловича Дяченка, але й одного із найуспішніших командирів в УПА «Байду» - Миколу Лавріновича Савченка (Петра Миколенка).
Наразі Інститутом Українського Вільного Козацтва імені Антона Кущинського (Лохвиця) на основі люб»язно переданих проф. Петром Й. Потічним матеріялів з його архівів та краєзнавчних розвідок Інституту У.В.К. підготовлена до друку Збірка праць та матеріялів на пошану командира УПА «Байди»-Миколенка, яка, сподіваюсь, побачить світ вже цього року.

Автор: Олександр Панченко, директор Інституту У.В.К. ім.А..Кущинського, адвокат, м.Лохвиця, Полтавська область


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Гадяч | Цікаве
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації