У передчутті Великодня кожна господиня хоче порадувати найсмачнішими стравами усю свою родину, яка збереться за святковим столом. Безперечно, його головною окрасою буде паска.
Кожна область нашої країни славиться своїм особливим рецептом цієї випічки. Тижневик «ЕХО» пропонує читачам спекти паску своїм рідним та близьким за новим рецептом.
Паска домашня святкова
Розмішуємо 100 грам борошна у 1 стакані молока. Для цього молоко потрібно нагріти до 70 градусів, вимкнути вогонь і повільно всипати борошно, безперервно помішуючи. Остудити до 30 градусів.
Опара: 1 стакан молока, 100 грам борошна, 20 грам дріжджів.
Дріжджі розчинити в теплому молоці, змішати з остиглою заваркою і залишити бродити на 1 годину.
Тісто: 800 грам борошна, 1 грам солі, 250 грам цукру, 200 грам вершкового масла, 10 жовтків, 3 білки, 25 грам коньяку, 1 чайна ложка шафранної настоянки (за бажанням), 100 грам родзинок, 25 грам цукатів (за бажанням), 1 столова ложка лимонної цедри (за бажанням), 1 столова ложка ванільного цукру.
Додаємо до опари 250 грам борошна, добре перемішуємо і залишаємо бродити на 1 годину.
Жовтки збиваємо до білого кольору з цукром і сіллю. Половину жовтків влити в опару, додати 250 грам борошна і дати підійти одну годину.
Долити решту жовтків, білки не збивати, додати 300 грам борошна, молоко (якщо треба) і місити тісто, доки не буде відставати від рук.
У готове тісто вмішати вершкове масло, коньяк, і прянощі. Залишити тісто киснути ще на одну годину.
Тісто обім’яти, вмішати в нього 2/3 родзинок і цукатів, дати тісту підійти впродовж 1 години.
Розділити тісто на частини, обім’яти, викласти у форми до половини, засипати зверху рештою родзинок і цукатами й дати піднятися на 2/3 форми.
Пекти при температурі 180 градусів протягом 45 хвилин. Після того, як паска охолоне, її глазурують.
Паска медова
Готуємо розчин: 200 грам дріжджів, 2 літри молока, 2 жмені цукру, трохи борошна. Вимішати і поставити в тепле місце, щоб піднялася.
Тим часом беремося за другу частину тіста: 1 кілограм цукру, 15 жовтків і 6 яєць збити. Додати 100 грам підігрітого меду, 200 грам розпарених родзинок, ванілін і замісити тісто. Коли почне відставати від рук, поставити в тепле місце й накрити рушником. Як підійде, випікати.
Паска ванільна
На півлітра молока: 2 склянки цукру, 150 грам вершкового маргарину, 150 грам рафінованої олії, борошно вищого ґатунку, 5 яєць, 0,5 чайної ложки солі, 100 грам дріжджів, 0,5 склянки промитих і підсушених родзинок, пакетик ванільного цукру.
Помадка: 1 білок і 1 склянку цукрової пудри добре збити міксером.
Молоко скип’ятити, остудити й у тепленькому розвести дріжджі. Додати просіяне борошно і замісити тісто до густоти сметани. Поставити опару в тепле місце на 30-50 хвилин. Потім додати збиті з цукром яйця, ванільний цукор, сіль, олію, розтоплений маргарин, борошно та родзинки. Замісити не туге тісто і поставити у тепле місце на 2-3 години.
Коли добре підійде, розкласти у форми, змащені маргарином. Дно форми застелити промасленим пергаментним папером, дати тісту вистоятися 40-50 хвилин. Змастити збитим яйцем. Спечені паски прикрасити помадкою.
Паска з цукатами
Сир — 1 кілограм, сметана — 150 грам, яйце куряче — 5 штук, масло вершкове — 150 грам, цукрова пудра — 250 грам, горіхи — 60 грам, ізюм — 100 грам, цукати (мікс) — 100 грам.
У протертий або збитий сир додаємо сметану (для паски треба брати сметану 30 % жирності). Окремо розтираємо масло з цукровою пудрою. Поступово, по одному, додаємо в розтерте масло яйця. Додаємо до сиру масу з маслом, ізюм та горіхи.
Форму для паски застилаємо марлею і щільно заповнюємо отриманою масою. Зверху кладемо щось важке і ставимо в холодильник на 12-15 годин, щоб в пасці не було води.
Викладаємо паску з пасочниці на плоске блюдо, обережно знімаємо форму. Прикрашаємо паску цукатами. У якості пасочниці можна використати новий горщик для квітів (у ньому є отвір, через який зайва рідина буде стікати).
Паска шоколадна
Сир — 500 грам, вершкове масло — 50 грам, сметана — 0,5 склянки, цукрова пудра — 50 грам, шоколад — 50 грам.
Спосіб приготування: шоколад натерти на дрібній тертці й змішати з цукровою пудрою. Сир протерти через сито або пропустити через м’ясорубку. Вершкове масло заздалегідь дістати з холодильника і залишити при кімнатній температурі, щоб стало м’яким. У протертий сир додати сметану й добре перемішати. Потім додати масло і ще раз добре перемішати. Додати в сирну масу тертий шоколад із цукровою пудрою і перемішати до отримання однорідної маси.
Змочену водою форму для паски або друшляк застелити марлею чи бавовняною серветкою й викласти сирну масу в пасочницю (іншу форму). Зверху прикрити марлею або серветкою, притиснути вантажем і залишити під ним на 12-24 години. Саму пасочницю необхідно поставити в тарілку, куди стікатиме зайва сироватка.
Готову паску обережно вийняти з форми, зняти марлю, викласти на блюдо і прикрасити цукатами або мармеладом.
Сирна паска (без випікання)
5 круто зварених яєць, 200 грам м’якого вершкового масла, 200 грам сметани, 1 склянка цукру та 1 кілограм перетертого на ситі свіжого жирного сиру.
Розітріть жовтки, вершкове масло, сметану, цукор та сир. Додайте ванільний цукор і півсклянки родзинок (чи цукатів). Вимішавши, викладіть у вологу марлю і помістіть у якусь форму під гніт, щоб стікала сироватка. Форму залиште на дві доби в холодному місці, потім обережно вийміть паску і зробіть зверху хрест із родзинок.
Раніше такі паски виготовляли у спеціальних розбірних дерев’яних формах, їх денце мало заглиблення у формі хреста, котрий відбивався на готовій пасці.
Час приготування — 20 хвилин.