25‑го квітня у Нових Санжарах провели громадські слухання з приводу співробітництва територіальних громад. Стосувалися вони проекту щодо придбання у Новосанжарську ЦРЛ нового рентгенапарату.
Санжари об’єднують зусилля із Нехворощею та Малою Перещепиною
Громадські слухання проходять у актовому залі селищного комунгоспу. Збираються на обговорення більше тридцяти людей — переважно депутати селищної ради, члени виконкому селищної ради та деякі громадські активісти. Перед початком слухань усі присутні реєструється та отримують паперові мандати для голосування.
Перед присутніми виступає селищний голова Інна Коба, яка коротко викладає зміст питання. Новосанжарська селищна рада хоче укласти договір про співробітництво територіальних громад із Нехворощанською та Малоперещепинською сільськими радами. Разом ці три ради намагатимуться перемогти у конкурсі проектів від Міністерства регіонального розвитку. Проект стосується придбання рентгенівського діагностичного комплексу з цифровою обробкою зображення. У разі перемоги у конкурсі Міністерство регіонального розвитку забезпечить надходження 90 відсотків від потрібної для придбання апарату суми, ще 10 відсотків профінансує районна рада.
Інна Коба зачитує присутнім проект договору співробітництва між трьома сільськими радами. І передає слово заступнику голови РДА Риті Вербі.
— Є три напрямки реалізації проектів. Перший — проекти, які втілюють об’єднані громади. Вони фінансуються стовідсотково. На жаль, на Новосанжарщині немає жодної об’єднаної громади, тому цей варіант не підходить. Друга можливість — проекти, передбачені у стратегії розвитку Полтавської області, але у 2015 році такі проекти жодного разу не вигравали. Третій варіант — це укласти угоду про співпрацю між громадами. Ми вирішили йти саме цим шляхом, — пояснює Рита Володимирівна.
Новий рентгенапарат покращить якість діагностики
— У нас зараз є два рентгенапарати. Один із них 1978 року, інший — 1984 року! Цю техніку ми весь час ремонтуємо, — розповідає головний лікар ЦРЛ Ольга Гиря. — Із застарілою апаратурою ми зараз не можемо проводити рентгеноскопію шлунку, шлункового та кишкового тракту. Новий апарат дасть можливість проводити обстеження більш детально і дозволить підвищити якість діагностики.
Вартість нового рентгенапарату — 2 мільйони 305 тисяч. Утім, за словами головного лікаря, він себе виправдає і дозволить економити. Зокрема — на придбанні плівки. Адже новий апарат дозволить зберігати знімки одразу в цифровому вигляді.
— Може спробувати придбати цей апарат власними силами? — цікавиться депутат селищної ради Світлана Левицька. — Звернемось у область — у нас є два депутати обласної ради, Лебедин — небідна людина. Щоб якось вже купити цей новий рентген.
На це Рита Верба відповідає, що у області районам якраз і рекомендують іти шляхом договорів між територіальними громадами.
Депутат районної ради Галина Курило цікавиться, чи не будуть послуги обстеження на новому рентгені надто дорогими?
— Якщо це буде цифровий апарат, то не треба буде купувати плівку, проявник. Яка буде вартість цих послуг? Це все буде безкоштовне! — пояснює головний лікар.
Ще Галина Курило цікавиться, чи в процесі реформування та децентралізації Новосанжарську ЦРЛ не приєднають потім до Кобеляцької? А відтак і заберуть дороговартісний апарат.
— Після реформи ми будемо відноситися до Полтави, а Кобеляки — до Кременчука. Але наша лікарня залишиться. У Полтаві буде лікарня інтенсивного лікування, а у нас — планового, — запевняє Ольга Гиря.
Також наприкінці обговорення до присутніх звертається лікар Новосанжарської ЦРЛ Григорій Табас, який безпосередньо працює із старим рентгенапаратом.
— Чоловіки зрозуміють: це — як купівля автомобіля.. Можна взяти новий і без проблем їздити роками, а можна купити машину, якій сорок років, і щодня її справляти. Оце останній випадок — це наш нинішній рентген. То щось відпало, то заклинило, то світить не так. Зараз вік нових технологій. У кожного є комп’ютер, самі розумієте. Раніше, щоб отримати знімок, потрібно було два дні, а людина його одержувала на третій. А зараз людина тільки встигне вийти із процедурної, де роблять цифровий знімок, а ми вже бачимо на моніторі результат: є патологія чи немає, — розповідає лікар.
Після годинного обговорення учасникам пропонують проголосувати. Усі присутні підіймають картки «за». Тепер черга за підписанням договору та успішною участю у проекті. Одразу уточнимо, що проект буде реалізований (в разі успішного проходження конкурсу) у 2017 році.