Питання земельних відносин на Полтавщині, природно, стало головною темою під час засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, яка відбулася 17 травня. В чергове очільники районних рад зібрались, щоб почути відповіді на болючі проблеми - і в чергове не отримали очікуваного. Керівник обласного управління Держгеокадастру Вадим Чувпило не удостоїв зібрання присутністю, і на запитання учасників засідання відповідав "постійний публічний експерт", спеціаліст відділу управління Олександр Шило.
"Тим часом проблем у галузі накопичилось чимало, і навряд чи їх можна було б вирішити лише діалогом з рядовими фахівцями", - обурюються учасники зібрання.
- Мабуть загальнообласна проблема - розорювання луків, яка має характер тотальної пошесті. Незрозуміло, на яких правах у Держгеокадастрі дають право агрохолдингам безконтрольно плюндрувати пасовища. Та районні ради сьогодні відсторонені від контролю за цим процесом - до нас приходять лише за грошовою оцінкою землі, та ще й з таким гонором, як наче ми взагалі безправні. І я переконаний - така ситуація у всій області, - звернув увагу зібрання голова Зіньківської районної ради Сергій Нерозя.
Цим нарікання учасників засідання не закінчились. Голова Решетилівської районної ради Іван Писаренко запитав - як може бути, що розміщення земельних ділянок у кадастровому плані не збігається з об'єктивною реальністю, і розбіжності, подекуди, 100-120 метрів? І як у такому безладі можна виділяти ділянки для учасників АТО, яких, інколи, просто "заганяють у болота"?
- Проблеми закінчаться, щойно запрацює нова система земельного кадастру України. Сьогодні вона заповнена лише на 15%, і старі дані про ділянки, подекуди, не відповідають дійсності. Тому органам місцевого самоврядування потрібно особливу увагу приділити саме наданню даних до системи та їх перевірки, - відповідає на запитання фахівець ГУ Держгеокадастру Олександр Шило.
Питання ж у наданні прав оренди вирішаться з ухваленням нового закону, який передає право розпоряджатись земельними ділянками органам місцевого самоврядування, який пройшов перше читання у Верховній Раді 19 квітня. "Та далеко не все залежить від законів", - звернув увагу голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.
- Сьогодні загострення у суспільстві саме через це питання. На всіх моїх особистих прийомах у районах громадяни нарікають саме на безлад у земельних відносинах. Тому закликаю керівників Держгеокадастру - припиніть гратися з настроями людей, бо це може закінчитись бідою. Ми нарікаємо на закони? А що заважає керівництву управління Держгеокадастру спілкуватись з людьми, пояснювати їм проблеми? Упевнений - це зняло б зайву напругу, - сказав голова обласної ради.
"І саме створення Асоціації органів місцевого самоврядування Полтавщини, яке погодили під час засідання, стане допомогою у вирішенні багатьох проблем, у тому числі і земельних", - порішили учасники зібрання.
- З 23 лютого 29 самоврядних та представницьких органів Полтавщини на своїх сесіях ухвалили рішення приєднатись до Асоціації. Під час найближчої сесії обласної ради ми визначимо участь у цьому об'єднанні головного представницького органу області. І першою ж резолюцією Асоціації, яку ми направимо до відповідних органів, буде вимога усунути усі перешкоди у вирішенні земельних проблем, - зазначив Олександр Біленький.