Вхід | Реєстрація

Книги Чехова як сімейні реліквії полтавців

Книги Чехова як сімейні реліквії полтавців
Полтавець Євген Бондаренко береже, як найбільшу цінність, книгу, подаровану йому Марією Чеховою.
Одним із низки заходів, присвячених 150-річчю від дня народження класика світової літератури Антона Павловича Чехова став літературно-музичний вечір «Художник життя», який днями відбувся у Полтавській центральній міській бібліотеці. Ця зустріч шанувальників таланту видатного прозаїка й драматурга, організована спільно із співробітниками Полтавського літературно-меморіального музею ім. В. Г. Короленка, Полтавського літературного музею ім. І.П. Котляревського та Полтавським міським клубом «Книголюби» була особливою тим, що в ній узяв участь полтавець Євген Бондаренко — чоловік, який особисто знав сестру письменника, Марію Павлівну Чехову.
— Іще йшла Велика Вітчизняна війна, а Крим уже звільнили — у травні 1944 року, — почав розповідь Євген Бондаренко. — У Сімферополі колишній безпритульний майор Веркеєв організував двохрічне залізничне училище, в яке зібрав хлопчаків-підлітків: сиріт, напівсиріт і синів військових частин і кораблів. Мені пощастило — після закінчення училища за направленням я потрапив працювати на свою батьківщину, в місто Феодосію, в паровозне депо «Айвазовське». Влітку 1949 року мені запропонували «горящу» путівку в санаторій у Ялту. Я відмовлявся, оскільки жив у Феодосії, де також море, але врешті-решт мене умовили. В Ялті я знайшов музей Антона Павловича Чехова. З 1922 року його директором була сестра і друг письменника Марія Павлівна Чехова. Тоді, в 1949 році, їй було 86 років...
Марія Павлівна подарувала Євгену книгу свого брата з дарчим підписом. Ця книжка стала першою в особистій бібліотеці Бондаренка. «Люди купували машини, а ми купували книги», — згадує він.
Дочка його закінчила Харківський інститут культури — можливо, такий вибір професії вона зробила й тому, що в домі глибоко шанували літературу, і дуже високо ставили, зокрема, чеховський талант. Можливо, роль зіграла саме та книжечка, яку читала-перечитувала в дитинстві?
Марія Чехова, залишившись в окупованій німцями Ялті, щоб зберегти експонати, не дати розграбувати музей, проявила велику мужність. Їй багато допомагала й підтримувала подруга Олена Янова. Окупанти не зачепили чеховського будинку.
— А от у наш час, 1994 року, чеховський будинок-музей нагло пограбували, — журиться Євген Бондаренко, — були украдені безцінні реліквії, серед яких — сімейна ікона Чехова. Міністерство культури Криму обіцяло музею міліцейську охорону і ще дещо, але музей гине!
Розповів пан Євген, що після відвідин Ялти відомий англійський актор Майкл Пеннінгтон в одній із впливових лондонських газет опублікував статтю про те, в якому занехаяному стані перебуває сьогодні чеховський будинок.
— Публікація викликала у Великобританії широкий суспільний резонанс. Там була створена «Благодійна Ялтинська Чеховська компанія», яка розпочала збір коштів для реставрації Будинку Чехова. Невже нам треба ходити по світу з простягнутою рукою? Не соромно? — запитує Євген Бондаренко.
А має бути соромно. Антон Чехов для нас не просто видатний класик світової літератури, хоча й це значить дуже багато — він має українські корені, адже його бабуся по батьковій лінії була українкою. І народився Антон Павлович у Таганрозі — місті, яке до 1925 року входило до складу Української РСР, зокрема теперішньої Донецької області. На тій території й сьогодні проживає дуже багато українців.
Здивував учасників заходу і член бібліотечної ради центральної міської бібліотеки, член клубу «Книголюби» Вадим Скарга. Він приніс і показав книгу творів Антона Чехова видання 1903 року (ще за життя письменника). Видавець — «Макс», книзі 107 років. Пожовклий від часу том зберігається в особистій бібліотеці Вадима Андрійовича.

Автор: Наталія ЖОВНІР, www.poltava.pl.ua


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтава | Культура та освіта
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації