29 квітня на сьомій сесії обласної ради депутати затвердили Програму розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року.
2 червня Програму презентували керівникам сільгосппідприємств, фермерських господарств, приватним землевласникам та членам особистих селянських господарств Кобеляцького району. Її суть розкрила Світлана Андрієнко, керівник Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби. Тижневик «ЕХО», у свою чергу, знайомить читачів із цим документом.
Програма має на меті підтримку зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для зростання доходів індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу. Для цього визначені пріоритетні напрями її дії.
По-перше, Програма спрямована на підвищення конкурентноздатності малого і середнього аграрного бізнесу (галузі тваринництва і рослинництва). Тобто, за співфінансування обласного бюджету з місцевими виділятимуться кошти для відшкодування витрат сімейним фермам, особистим селянським господарствам (ОСГ) з вирощування ВРХ, які пов’язані з селекційно-племінною роботою, для придбанням обладнання та реконструкції тваринницьких ферм. Завдяки фінансовій підтримці держави, особисті селянські господарства при збереженні та нарощенні поголів’я матимуть можливість трансформуватись або у фермерські господарства сімейного типу, або зареєструвати власне підприємництво, що в підсумку забезпечить створення нових робочих місць, підвищення рівня зайнятості населення, покращення умов праці селян.
Програмою передбачене стовідсоткове відшкодування вартості витрат на проведення штучного осіменіння маточного поголів’я ВРХ в сімейних фермах та ОСГ, які утримують від 3 до 20 корів. На період дії Програми планується освоїти 7,5 мільйона гривень. ОСГ та сімейним фермам, які утримують від 6 до 20 корів, відшкодовуватиметься 50 відсотків вартості доїльного обладнання, обладнання для переробки, зберігання молока. Відшкодування відбуватиметься при умові співфінансування: 25 відсотків місцевий бюджет та 25 обласний, із поступовим зменшенням частки останнього до 10 відсотків. Усього до 2020 року на ці заходи передбачено 5 мільйонів. До 30 відсотків витрачених коштів буде повернено власникам тваринницьких ферм, які в цьому році завершили їх реконструкцію. 15 відсотків витрат фінансує місцевий бюджет та 15 обласний, із поступовим зменшенням частки останнього до п’яти. На період дії Програми планується виділити 16 мільйонів гривень.
Очікується, що завдяки фінансовій допомозі, відбудеться зростання чисельності поголів’я в індивідуальному секторі та його подальше нарощення до 68 тисяч голів. Покращаться генетичні якості тварин. Виробництво молока в господарствах населення збільшиться до 405,4 тисячі тонн. Розрахункова загальна потреба в коштах складає 28,5 мільйона гривень, у тому числі з обласного бюджету — 14,63, з місцевих — 13,87.
По-друге, Програма передбачає розвиток бджільництва. Пасічникам-початківцям, випускникам ліцензованих навчальних закладів області відшкодують 30 відсотків вартості матеріалів та обладнання для облаштування першої пасіки (вулики нові, медогонки), але не більше 10 тисяч гривень на одну особу. Це відбудеться при умові співфінансування з місцевими бюджетами: 15 відсотків на 15, із поступовим зменшенням частки обласного до 5. На період дії Програми заплановано освоїти 3 мільйони гривень.
Особистим селянським господарствам, фізичним особам-підприємцям, приватним підприємствам, селянським фермерським господарствам при закупівлі племінного матеріалу у сертифікованих господарствах та створенні племінних пасік буде відшкодовано 50 відсотків його вартості, але не більше ніж 5 тисяч гривень на одну пасіку. 25 відсотків відшкодовуються з місцевого бюджету та 25 із обласного. Із 2016 до 2020 року на цю галузь виділять 2,25 мільйона гривень.
Планується, що завдяки фінансовій підтримці, відбудеться подальший розвиток бджільництва, збільшаться обсяги виробництва і реалізації меду, пилка, воску, прополісу. Зокрема, племінне стадо збільшиться мінімум на 5000 бджолосімей, обсяг виробництва меду планується наростити до 6000 тонн.
Розрахункова загальна потреба в коштах складає 5,25 мільйона гривень: обласний бюджет — 1,845, місцеві — 3,405.
По-третє, особлива увага приділяється розвитку рослинництва. Згідно Програми, компенсація витрачених коштів на закладання нових насаджень плодово‑ягідних культур, передбачена особистим селянським господарствам, селянським фермерським господарствам, фізичним особам-підприємцям та загальноосвітнім, спеціалізованим і дошкільним закладам, будинкам-інтернатам, медичним та соціальним закладам області. За рахунок відшкодувань, планується збільшити обсяги виробництва плодово‑ягідної продукції, вирішити проблему зайнятості сільського населення та стимулювати підприємництво.
Передбачена компенсація в розмірі 30 відсотків вартості затрат на посадку плодово‑ягідних насаджень на площі не більше 2 гектарів у розмірах: за 1 гектар яблуневого або грушевого саду — не більше 40 тисяч, за 1 гектар кісточкових — не більше 15 тисяч, за 1 гектар ягідника (малина, смородина, аґрус, ожина) — не більше 20 тисяч.
Пріоритетне право надається суб’єктам господарювання, які придбали посадковий матеріал плодово‑ягідних культур у атестованих господарств Полтавської області, внесених до Державного реєстру виробників насіння і садівного матеріалу. Максимальний розмір площі, що підпадає під дію програми, — до 2 гектарів. Це обумовлено необхідністю задіяти земельні ділянки, які виділені для ведення особистого селянського господарства, у тому числі і для учасників АТО.
Стовідсотково компенсуватимуться витрати, понесені при закладенні саду та ягідників на ділянках, що знаходяться у використанні загальноосвітніх, спеціалізованих та дошкільних закладів, будинків‑інтернатів, медичних та соціальних закладів області. Для закладів, що знаходяться на балансі органів місцевого самоврядування, компенсація надається в межах норм, передбачених попередніми пунктами Програми, за умови співфінансування з місцевих бюджетів або інших джерел в обсязі не менше 50 відсотків.
За час дії Програми заплановано збільшити валове виробництво плодів і ягід та довести обсяг виробництва плодово‑ягідної продукції до 140 тисяч тонн на рік, створити тисячу додаткових робочих місць, забезпечити населення області власною плодово‑ягідною продукцією у відповідності до медичних норм, покращити якість виробленої продукції.
Потреба в коштах складає 4,8 мільйона гривень: обласний бюджет — 4,05, місцевий — 0,75.
Також Програмою передбачена фінансова підтримка органічного землеробства та виробництва органічних продуктів харчування, сільськогосподарської дорадчої діяльності й обслуговуючої кооперації. Із цими напрямками ми познайомимо читачів у наступному номері. Більш детально з текстом Програми та Порядком використання коштів можна ознайомитись на редакційному сайті.
Найближчим часом кореспонденти «ЕХО» побувають у тваринницькому кооперативі, який два роки функціонує в Козельщинському районі, та розкажуть про його роботу.