Про реформування органів місцевого самоврядування в Україні почали говорити давно, але конкретні заходи в цьому напрямі стартували після ухвалення Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Саме питання створення об’єднаної територіальної громади стало приводом для зустрічі сільських голів Дрижиної Греблі, Бутенок, Марківки, Золотарівки, місцевих активістів, депутатів районної та сільських рад, керівників підприємств, а також представників Жуківської сільської ради. Участь у зібранні взяли голова райдержадміністрації Таміла Шевченко та перший заступник голови РДА Жанна Шевцова.
— Територіальна реформа відбудеться: відповідний Закон прийнято. На сьогодні є шанс скористатись принципом добровільності. І його не треба втрачати, — зазначила керівник району.
Нагадаємо, що згідно з перспективним планом, у Кобеляцькому районі пропонувалось створення чотирьох громад з центром у Кобеляках, Біликах, Озерах, Дашківці. Але Бутенківська сільська рада довела, що є всі підстави стати центром об’єднаної територіальної громади (достатнє фінансове забезпечення, розвинена інфраструктура, зручне транспортне сполучення, у т.ч. є залізниця. Є можливості для розміщення закладів і установ, які надаватимуть адміністративні послуги).
На сьогодні Бутенківська сільська рада самодостатня громада, яка успішно вирішує соціальні питання. Бюджет сільської ради станом на 1 червня складає 3 мільйони 300 тис. грн. Фінансовий стан дозволяє вирішувати питання вуличного освітлення, ремонту доріг, виділення субвенцій на освіту, медицину. Прийнято програму щодо соціального захисту жителів, яку в 2015 році профінансовано в сумі 275 тис. грн. На оздоровлення дітей пільгових категорій виділено кошти в сумі більше 50 тис. грн. У планах — продовження питань благоустрою, будівництва, спортивного майданчика зі штучним покриттям та ін.
Поряд з цим, у частини сільських рад бюджет на 80 відсотків витрачається на утримання апарату сільської ради, а на розвиток громади коштів практично немає.
У випадку, якщо громада отримає статус об’єднаної, отримає ряд переваг. Серед них — додаткові надходження: податок на доходи фізичних осіб залишатиметься в громадах. Окрім того, об’єднані громади мають можливість бути учасником проектів, грантів та ін. А це знову ж таки — залучення додаткових коштів на вирішення місцевих проблем.
Перший заступник голови райдержадміністрації Жанна Шевцова детально проаналізувала фінансовий стан об’єднаних громад, утворених в області (їх 12). Бюджети значно зросли, як і сума коштів на одного жителя. П’ять об’єднаних громад працюють у Кременчуцькому районі, тож у бажаючих є можливість ознайомитись з їх досвідом роботи.