Про це зайвий раз засвідчив результат голосування депутатів Білицької селищної ради по питанню, пов’язаному із запланованою реконструкцією очисних споруд на свинокомплексі.
Позачергова сесія депутатів Білицької селищної ради відбулася у понеділок 4 липня. На розгляд обранців селищної громади було винесено лише три питання. А головне із них стосувалося діяльності комплексу «Сільські традиції», на якому утримують кілька десятків тисяч свиней.
Боротьба частини білицької громади з керівництвом підприємства за дотримання екологічних стандартів уже стала відомою всій Україні. Хто тільки про це не писав, які тільки комісії у Білики не приїжджали. А результату, який би задовольнив усіх, як не було, так і не має. Та й не могло бути за визначенням. Адже всі оті численні депутатські комісії, візити чиновників обласного рівня просто не могли вирішити питання по суті. Уже навіть звичайні жителі Біликів почали підсміюватися над «бурхливою» діяльністю посадовців різного рівня. Люди говорять:
— Чим більше приїжджає дядьків із мандатами, тим менше від того користі. А просто потрібно, щоб приїхали пару хлопчиків із обладнанням, зробили заміри вмісту шкідливих речовин у повітрі. І перерахували свиней, що на комплексі. Ніхто ж не знає, скільки їх там. А потім, якщо є порушення, виписали штраф на кілька мільйонів і дали час на усунення порушень. А потім знову приїхали. І оштрафували ще на більшу суму. А гроші із штрафу — у сільський бюджет. Аж доки свинарі або самі закриють підприємство, або порядок там наведуть.
Але так говорять люди. А чиновники кілька років поспіль лише імітують діяльність. Востаннє така імітація відбулася навесні поточного року. Тоді знову приїжджали депутати із області, біличани знову кричали, дехто навіть вимагав негайного закриття комплексу. Покричали і розійшлися та роз’їхались. Між тим, кризова ситуація лише загострювалась. Адже у Біликах як смерділо, так і смердить. А вірити обіцянкам представників влади та свинокомплексу перестали на лише пересічні біличани, а й місцеві депутати. Це й засвідчили результати голосування.
На розгляд депутатів винесли питання про розгляд заяви ТОВ «Сільські традиції» щодо намірів на розробку проекту реконструкції діючих очисних споруд та заміни системи очистки відходів. Адже керівництво комплексу пообіцяло, що до 15 жовтня поточного року на підприємстві проведуть серйозні роботи. Але щоб їх розпочати, потрібно провести певну процедуру.
Коли почали розглядати це питання, перед присутніми виступила голова депутатської екологічної комісії Інна Жук. Вона різко розкритикувала наміри керівництва комплексу. На думку депутата, яку розділяють чимало її колег, цією реконструкцією свинарі просто хочуть легалізувати вже існуючий стан справ. Адже вони задекларували впровадження потужностей з очистки 800 кубометів нечистот за добу. Діючі очисні розраховані на 300 кубів. Між тим, депутати думають, що оті заплановані 800 кубометрів комплекс уже давно продукує. Ніхто ж не знає реальної кількості свиней, що утримують на комплексі.
Позицію Жук підтримав і Олександр Бажан. Він заявив, що не побачив у новій системі очисних споруд механізму збору каналізаційного газу. А саме ця речовина, на думку Бажана, створює сморід і шкодить здоров’ю біличан.
Депутат обласної ради Сергій Жук та радник директора комплексу Володимир Марченко спробували пояснити біличанам, що в разі, якщо вони не підтримають запропонований проект, то повітря чистішим не стане. Але їх не слухали. Натомість відома своєю радикальною позицією Тетяна Кіщенко вчергове закликала негайно припинити роботу комплексу на території Біликів.
Кричали і говорили півтори години. Потім почали голосувати. Результати засвідчили, що депутати не прийняли відповідне рішення. Тобто, не підтримали заяву про наміри керівництва комплексу. «За» проголосували лише четверо депутатів, семеро були проти, дев’ять — утрималися.
Пояснити правові наслідки такого голосування по «гарячих» слідах не зміг ніхто із присутніх. У своєму коментарі після сесії Володимир Марченко визнав, що криза недовіри до комплексу є дуже серйозною. І сказав, що керівництво підприємства буде думати над тим, як повернути довіру біличан.