Під час зборів громадськості, які проходили 15 липня, білицький селищний голова заявив, що підтримує пропозицію закрити комплекс по вирощуванню свиней, розташований на території Біликів. Присутні на зібранні біличани, після цього влаштували Латишу справжню овацію.
15 липня у Біликах мало відбутися виїзне засідання екологічної комісії Полтавської обласної ради. Про це було відомо ще минулого тижня. Та в останній день по селищу та району почала поширюватися інформація про те, що обласні депутати у Білики не приїдуть. Щоб дізнатися про розвиток ситуації, працівникам «ЕХО» довелося телефонувати до місцевих активістів. Адже селищний голова Юрій Латиш, на дзвінки не відповідав. Біличани, яким ми телефонували, у більшості своїй е могли дати однозначної відповіді. Одні говорили, що засідання комісії із невідомих причин не відбудеться, інші стверджували, що депутати-обласники таки приїдуть у селище. Зрештою Тетяна Кіщенко до якої ми теж дзвонили, повідомила:
— Горжій ( голова комісії з екології та раціонального природокористування облради Ігор Горжій – редакція) виїхав. Щось буде, приїжджайте.
Засідання комісії відбулося в приміщенні селищного Будинку культури. Зал був заповнений приблизно на половину. Можливо далася взнаки неймовірна спека, а можливо – чутки про те, що депутати не приїдуть, але на зібрання прийшло менше біличан аніж зазвичай).
Ігор Горжій одразу повідомив, що повноцінне засідання обласної комісії цього дня не відбудеться. Адже із восьми депутатів до Біликів приїхали лише троє. Через відсутність кворуму прийняти будь-яка рішення було неможливо. Горжій зазначив:
— Та все ж, знаючи, що біличани нас чекають, ми приїхали, щоб ще раз обмінятися думками і послухати громаду.
Після цього депутата облради, запропонував висловитися білицькому селищному голові Юрію Латишу. Виступ Латиша був коротким, але досить насиченим. Юрій Петрович розповів, що зібрання білицької громади на яких обговорювалась тема роботи комплексу «Сільські традиції» почали відбуватися ще із 2011 року. І тривають і по сьогоднішній день. Селищний голова сказав, що кілька років тому був прихильником того, щоб комплекс працював при умові вирішення всіх проблем пов’язаних із загрозою довкіллю. Але, як відзначив Латиш у 2016 році він змінив свою точку зору через те, що керівництво комплексу систематично не виконує обіцянок щодо проведення робіт по реконструкції очисних споруд. Не виконали керівники підприємства і обіцянку п будівництву водогону у мікрорайоні Поділ. Натомість селищна рада отримала штраф у розмірі 130 тисяч гривень за нібито допущені порушення при поданні декларації про початок робіт. Селищний голова резюмував:
— Так комплекс сплачує до нашого бюджету 1 мільйон 100 тисяч гривень. Але ці гроші не варті здоров’я біличан. Якось обійдемося тими коштами, що є. Тому я виступаю за закриття комплексу. Після цих слів, присутні влаштували промовцю справжню овацію.
Потім виступали Інна Жук, як голова тимчасової комісії із екології селищної ради, громадський активіст Олександр Бажан та інші промовці. В принципі нічого нового вони не сказали. Жук зачитала частину висновку відомого полтавського еколога, професора Юрія Голика про те, що заплановані роботи по реконструкції очисних споруд, не вирішать проблеми із смородом, що йде із комплексу.
А ось Тетяна Кіщенко сказала про дещо інше. Вона заявила:
— Ми бачимо, що людей на зібрання прийшло менше, аніж завжди. Скажу чесно, я вже й сама не вірю у результативність отаких зібрань. Учергове поговоримо і розійдемося. Ви ж бачите, що депутати облради навіть не захотіли приїжджати у Білики.
Ігор Горжій парирував:
— А я скажу чому їхати не хочуть. Бо ніхто не хоче займатися «вонючими» питаннями.
А селищний голова його підтримав:
— Депутати, хоча й не всі таки приїхали із поваги до біличан. А повноцінне засідання комісії відбудеться у вівторок 19 липня.
Що ж, можливо, у вівторок депутати облради приймуть якесь чергове рішення. Але це буде лише рішення комісії. І ніхто не знає, як воно вплине на стан довкілля і подальшу долю комплексу.