12 липня у вівторок у Китайгороді відбулося громадське обговорення питання добровільного об’єднання громад. А у п’ятницю відбулася сесія сільської ради, де депутати прийняли рішення всупереч думці громади.
«Дайте нам попробувати самим. А до Царичанки успінемо…»
Громадські слухання розпочалися о 16:00 і тривали понад три години. На сходку прийшло більше сотні людей. У залі сільського клубу були зайняті усі місця, багато людей ще й стояли. Головував на зібранні Григорій Давиденко, секретарем була Тетяна Мотріченко. Крім місцевих мешканців, на громадські обговорення були запрошені голова райдержадміністрації Сергій Турський, голова райради Світлана Горбачова, начальник фінансового управління РДА Ірина Смоляга, завідувач сектором економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації Олена Євтушенко, селищний голова Геннадій Сумський та Рудківський і Цибульківський сільські голови Михайло Векленко та Сергій Новицький, місцеві депутати, декілька представників із вище зазначених громад.
Усім присутнім і запрошеним надавалася можливість виступити та висловити свою думку. Обговорення проходило доволі емоційно та бурхливо. Від виступаючих лунали вирази від «якщо ми не знаємо, як поступати, то поступимо по закону», «важко щось спланувати наперед», «у Києві даже не можуть рішить, які це громади будуть», «у Рудці і Цибульківці вистачить коштів лише на утримання свого апарату», «давайте цифри послухаємо, а тоді будемо рішати», «після об’єднання хто буде робити» до фраз «я поміняв мнєніє: хотів до Царичанки, а тепер — ні», «дайте нам попробувати стати самостійними, а до Царичанки успінемо», «чим менше людей, тим краще працюється». Зрештою, питання об’єднання з Царичанкою поставили на голосування. На момент голосування певна кількість громадян, очевидно, не витримавши напруження, залишила приміщення. На момент голосування у залі було 70 чоловік. Більшість присутніх не підтримали добровільне об’єднання з Царичанською територіальною громадою. За об’єднання Китайгорода із громадою Рудки і Цибульківки віддали свої голоси 60 чоловік, проти — 6, а 4 утрималися. Інші, які були зареєстровані у списку, але не голосували, 19 чоловік, згідно закону вважаються як утрималися. І тому, наприкінці громадських обговорень переважна більшість присутніх ухвалила рішення звернутися до сесії сільської ради з пропозицією врахувати думку громади, як це трактує закон про добровільне об’єднання громад, а також рекомендувала депутатам на сесії ініціювати об’єднання територіальних громад Китайгорода, Рудки і Цибульківки з центром у селі Китайгоорд.
Депутати не пішли проти думки громади
15 липня у п’ятницю о 16:00 відбулася 15-а позачергова сесія Китайгородської сільської ради, на якій депутати повинні були винести відповідне рішення: приєднуватися до Царичанки чи йти власним курсом. Сесія тривала майже півтори години. Окрім 13 сільських депутатів у залі налічувалося близько 40 чоловік, які побажали бути присутніми на відкритому сесійному заході. Перед тим як почати сесію, секретар сільської ради Ірина Рижко надала слово працівнику поліції Олександру Філяровському. Олександр Володимирович порушив питання стихійної торгівлі, а точніше, проблемам ринку, який функціонує в районі Китайгородського мосту. За повідомленням правоохоронця, на ринку виникає багато конфліктних ситуацій, з якими поліціянтам доводиться постійно стикатися. Для багатьох із тих, хто реалізує свої товари, ринок став єдиним джерелом існування. Тому необхідно узаконити цей стихійний ринок, щоб у подальшому не виникало порушень закону. Така пропозиція викликала схвалення у присутніх. Вони згодились виконувати усі вимоги та вирішили узгодити це питання на наступних місцевих сесіях.
Після цього виступив благочинний Царичанського округу, настоятель Китайгородських церков протоієрей Сергій Пігарєв. Отець Сергій закликав присутніх до миру і злагоди між собою та попрохав приймати рішення виважено.
— Ніхто не знає насправді, як буде далі, — звернувся священик до присутніх у залі, — та яким би не було сьогоднішнє рішення, воно повинно бути відповідальним. Моя думка про об’єднання така: треба скликати референдум. Хто візьме відповідальність із громади за утримання сусідніх сіл: Рудки і Цибульківки? Чи зможемо ми вижити? Яке у нас буде фінансування? Виникає багато питань, а відповідей мало. — Та якщо сьогодні оці два відсотки людей, — звернувся отець Сергій до присутніх, — взяли на себе таку відповідальність, то прошу вас, прийміть правильне і відповідальне рішення.
Слово взяла голова сільської ради Наталія Вербицька. Наталія Іванівна наголосила на тому, що на депутатах сільської ради лежить велика відповідальність за прийняття рішень. У даній ситуації депутати є заручниками і почувають себе, як на мінному полі. Відповідальність за Рудку і Цибульківку ми не можемо взяти. Що там люди хочуть — ми не знаємо. Рудка і Цибульківка як мовчали, так і мовчать. Тому ми маємо звернутися до цих громад з питанням: до кого вони хочуть приєднатися: до Царичанки чи до нас, — зауважила сільський голова.
Виступали й місцеві жителі. Сергій Дашко висловився так:
— Чому ми зобов’язані з кимось об’єднуватися? Чому ми не зможемо бути самостійними?
А Юрій Мосійчук вважає, що коли громада буде меншою (мається на увазі — не приєднаною до Царичанки. — Авт.), то легше буде домовлятися з інвесторами, яких би можна було заохотити до громади. — У держави грошей немає, а кошти потрібні. Звичайно, це ризиковано, але треба пробувати, — запевняє Мосійчук.
Нарешті настала мить, коли два питання поставили на голосування. 12 депутатів сільської ради із 13 присутніх проголосували за рішення добровільного об’єднання сіл Китайгорода, Рудки і Цибульківки із центром у Китайгороді. Один депутат проголосував проти. Таким чином, рішення Китайгородської сільської ради «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи» від 30 червня 2016 року за № 146–13/УІІ, вважається таким, яке втратило чинність. Нагадаємо, що на сесії 30 червня депутати дали згоду на об’єднання із Царичанкою. Друге питання, за яке одноголосно проголосувал5;ЏЂДШ’3U¶Лglsvчў+