Днями до редакції зателефонувала жінка. Вона живе в Кобеляцькому районі. Її прізвище ми називати не будемо, а ось історію, яку розповіла ця людина, оприлюднюємо. Адже йдеться про новий вид шахрайства, жертвами якого можуть стати люди, чиї родичі служать в армії. Зокрема, перебувають у зоні АТО.
Сталося це в Орлику. До жінки, яка зателефонувала до редакції, звернулася її подруга. Було це вже ввечері. Подруга попросила терміново позичити їй п’ять тисяч гривень. За її словами, жінці кілька хвилин тому зателефонували із мобільного телефону. І розповіли, що її син, який проходить службу в зоні АТО, отримав чи то тяжке поранення, чи то був контужений. Зараз він перебуває на лікуванні в госпіталі. Та через поранення особисто говорити не може. Тому телефонує і розмовляє медсестра. Потрібно терміново зібрати п’ять тисяч гривень на лікування.
Отримавши таке повідомлення, мама хлопця, який дійсно перебуває в АТО, миттєво втратила контроль над своїми емоціями. Жінка навіть не подумала про те, щоб передзвонити своїй дитині і перевірити інформацію. Натомість вона побігла до подруг і знайомих, щоб позичити необхідну суму. Аферисти сказали, що самі приїдуть за грошима.
Далі події розвивались наступним чином. Жінка, яка розповіла цю історію, таки позичила подрузі певну суму грошей. Але думка про те, що відбувається якась афера, на давала їй спокою. Тоді вона подзвонила іншій своїй знайомій. Як виявилось, та теж вже позичила гроші мамі «пораненого» солдата. Але теж не могла позбутись думки, що нещасну подругу обдурюють. Вони вирішили діяти. Разом пішли до мами солдата і передзвонили на номер «медсестри». Почали розпитувати про подробиці поранення та лікування. Почуте ще більше посилило їх упевненість у тому, що подругу безсоромно обдурюють. Жінки зажадали від «медсестри» номер начальника госпіталю чи іншої відповідальної особи. Їм відмовили. Урешті-решт жінки задали згорьованій мамі головне запитання: чи вона особисто дзвонила своєму «пораненому» сину? Виявилось, що ні. Телефонний дзвінок одразу все розставив на свої місця. Син був живий-здоровий, без поранень і контузій. На жаль, жінки не додумались перетелефонувати у поліцію на номер 102 і не призначили аферистам зустріч для передачі коштів. Тому шахраї залишаються непокараними і обов’язково продовжать свою діяльність. Говорять, що в Кобеляцькому районі вже були схожі випадки.
Як не стати жертвою таких шахраїв? Головне — не втрачати контроль над собою. Зробити це звичайній людині досить важко. Шахраї про це знають і користуються людськими слабостями. Бували випадки, коли мами, яким рано вранці по телефону розповідали, що їх син скоїв ДТП і знаходиться в поліції, бігли в сусідню спальню, щоб глянути на свою дитину. Хоча прекрасно знали, що син вдома і автомобіля у нього немає. А тут мамі говорять, що її дитина може загинути, якщо вона не збере певну суму грошей. Потрібні залізні нерви, щоб не втратити самоконтроль у такій ситуації.
Тому не сподівайтесь лише на себе. Обов’язково повідомляйте про подібні дзвінки своїх знайомих, яким довіряєте. Не приховуйте ні в якому разі, для чого збираєте гроші.
Задавайте аферистам питання щодо ідентифікації вашої дитини: зріст, вага, колір волосся та очей. Але шахраї можуть і це знати або просто вгадати.
Обов’язково просіть номери відповідальних осіб: начальника госпіталю, командира частини тощо.
А головне — подзвоніть своїй дитині особисто. Та знайте, що шахраї, як правило, видурюють гроші вночі або вранці, коли ваш син чи донька можуть спати і не візьмуть слухавку.
Звичайно ж, бажано зателефонувати на 102 і розповісти всю історію. Шахраїв не обов’язково миттєво знайдуть і покарають. Але хоча б заспокоять вас і дадуть пораду, як перевірити шокуючу інформацію. І ви не втратите чесно зароблені або позичені кошти.