У понеділок на апаратній нараді начальник відділу освіти Наталія Коваль розповіла про підготовку загальноосвітніх навчальних закладів району до нового навчального року.
Зі слів Наталії Коваль, огляди дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів проводилися з 15 по 19 серпня. У ході перевірки комісія відзначила підготовку Кобеляцького НВК №1, Кобеляцької №2, Світлогірської, Шенгурівської, Бутенківської, Радянської та Дашківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Білицької №2, Григоро-Бригадирівської, Кобеляцької №3, Марківської та Канавської ЗОШ І-ІІ ступенів.
Дитсадок відкриють у Василівці, додаткову групу — у Радянському
Спершу доповідач зупинила на дошкільній освіті:
— Для забезпечення дітей дошкільною освітою в районі функціонують 22 заклади. Із них три знаходяться в місті, 19 — у сільській місцевості. Усього в дитсадках виховуються 1119 дітей. Технічний стан приміщень закладів є задовільним. Для проведення ремонтів було витрачено 200 тисяч гривень бюджетних коштів. Постійно проводиться робота з покращення матеріально-технічної бази дошкільних закладів. У 2016‑му проведено капремонт кухні Кобеляцького ДНЗ №1 «Світлячок» (заміна вікон на пластикові), на що було витрачено 39 тисяч. Придбано ноутбук для Бережнівського ДНЗ «Берізка» (9,8 тисячі), комп’ютер у комплексі для Бутенківського ДНЗ «Барвінок» (12 тисяч) та меблі для групової кімнати (26 тисяч), миючі й дезінфікуючі засоби для всіх дитсадків (28 тисяч).
Із метою розширення мережі будуть відкриті дитсадок «Малятко» у Василівці та друга група в Радянському ДНЗ «Сонечко». Для проведення їх капремонту та придбання необхідного обладнання і меблів із районного бюджету додатково виділено 500 тисяч гривень.
Як пояснила Наталія Мефодіївна, відповідно до закону «Про дошкільну освіту», у сільській місцевості, де немає дитячих садків, із 1 жовтня при школах працюватимуть 9 груп короткотривалого перебування. Їх відвідуватимуть діти 5‑річного віку.
Дві школи реорганізували, три залишаються під питанням
Що ж до оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів, то Наталія Коваль розповіла, що у 2016-2017 навчальному році працюватимуть 33 школи, у яких навчатимуться 3842 учні. У 11‑и ЗОШ І-ІІІ ступенів — 2856 дітей, у 20‑и ЗОШ І-ІІ ступенів — 946; у 3‑х ЗОШ І ступеня — 40. Із 1 вересня у п’яти школах буде запроваджене інклюзивне навчання для цієї категорії дітей. Мережа шкіл потребує оптимізації, адже серед ЗОШ І-ІІ ступенів діють 7 малокомплектних із наповнюваністю до 40 учнів.
— Рішенням шостої сесії райради, Перегонівську ЗОШ І-ІІ ступенів реорганізовано у школу І ступеня, а Солошинську ЗОШ І-ІІІ ступенів — у І-ІІ-го, — говорить заввіділу освіти. — Згідно законодавства, із 1 вересня фінансування шкіл, крім початкових, де навчаються менше 25 учнів, за рахунок освітньої субвенції не здійснюватиметься. Наразі у Дрижиногреблянській, Луценківській та Лебединській (Кіровській) ЗОШ І-ІІ ступенів кількість дітей становить 25–26 учнів. Якщо 1 вересня дітей буде менше, то школи реорганізують, а вчителі, не читаючи уроків, отримуватимуть два місяці зарплату. А потім ми їм не зможемо запропонувати робочі місця. За підрахунками Кабміну, у рік на навчання одного учня виділяється 9 тисяч гривень. Для прикладу, у Кобеляцькій ЗОШ №2 ця цифра становить 8600, а в Луценківській — понад 30 тисяч.
Умовно район поділений на 8 освітніх округів. Підвезення здійснює шкільний автопарк, що налічує 21 автобус, два з яких — орендовані.
— 20 травня за рахунок освітньої субвенції та коштів місцевих бюджетів, на умовах 50 на 50, були придбані два автобуси «Богдан», — продовжує доповідач. — Ці транспортні засоби передадуть для підвезення учнів до Бутенківської та Білицької ЗОШ №1. Усього в районі буде здійснюватися підвіз до 27 шкіл району. Підвозитимуться 934 школярі (24 відсотки від загальної кількості) та 67 педагогічних працівників із 87 населених пунктів.
Учні недоотримають підручники
У 2016 році продовжується заміна підручників для 4‑х, 7‑х і 8‑х класів. Уже отримані підручники для 4‑х та 7‑х класів за рахунок державного бюджету, що становить 50 відсотків від загальної потреби. Укладені угоди з 17 видавництвами на придбання підручників за кошти місцевого бюджету.
— Станом на 17 серпня п’яти видавництвам перераховано 32121 гривень, — каже Наталія Коваль. — Відділ освіти отримав 23 найменування підручників для 8‑го класу, кількістю 2330 примірників, що становить 35 відсотків від потреби. Загальний показник забезпеченості учнів 1–11 класів підручниками становить 81,65 відсотка. До отримання нових підручників, учителі можуть використовувати матеріали з попередніх видань та електронні версії нових.
Як харчувати білицьких дітей?
Наталія Коваль сказала, що це питання поки що залишається невирішеним:
— На вересень-жовтень для харчування школярів депутати виділили 200 тисяч гривень, але не враховуючи 120 учнів білицьких шкіл. Ці діти харчувались за рахунок ТОВ «Сільські традиції». Зараз відкритим залишається питання щодо організації харчування учнів Білицьких ЗОШ І-ІІ ступенів №2, №3, №4. Справа в тому, що обіди для дітей потрібно підвозити, оскільки в школах відсутні приміщення для обладнання харчоблоку. Це можуть робити приватні підприємці. Та з 5 гривень, які виділяються на харчування, половину вони вираховуватимуть за послуги. Тобто, дітям, можливо, даватимуть лише чай і булочку.
Проблемних питань вистачає
Доповідач наголосила і на проблемах, які стосуються навчальних закладів. Під час перевірки комісія виявила, що школи потребують додаткового фінансування.
— По-перше, необхідно провести капремонт приміщення початкових класів Кобеляцької ЗОШ №2, — говорить заввідділом освіти. — По друге, спортзалів у Дашківській, Бродщинській та Кобеляцької ЗОШ №2. По-третє, додатково виділити 200 тисяч для харчування дітей початкових класів та пільгових категорій до кінця поточного року, а також 500 тисяч — на підвіз учнів (листопад-грудень).