Вхід | Реєстрація

Замість Леніна — Сало і Кочерга

Замість Леніна — Сало і Кочерга

У вівторок 23 серпня на площі перед адміністративною будівлею райдержадміністрації і районної ради відбувся урочистий мітинг із нагоди Дня Державного Прапора України і відкриття пам’ятника засновникам Царичанки — Гаврилу Салу і Олексію Кочерзі.

Відкриття пам’ятника було приурочене до 25‑ї річниці Незалежності України і відбувалося під супровід «Пісні про Царичанку» у виконанні викладачів школи естетичного виховання. Пам’ятник був включений у проектний план селищної ради з благоустрою Царичанки.

Пам’ятник Гаврилу Салу і Олексію Кочерзі встановлений на місці колишньої кам’яної споруди комуністичного вождя Володимира Леніна. У 2014 році громадськість прийняла рішення демонтувати пам’ятник вождю пролетаріата. І у лютому місяці царичани були свідками того, як група радикально налаштованих чоловіків знесла його. Зараз пам’ятник Іллічу зберігається в житлово‑комунальному господарстві (комунгоспі). У той же період було схвалено думку, щоб на місці Леніна встановити пам’ятник першопоселенцям Салу і Кочерзі, які поселилися на березі Орелі й започаткували містечко Царичанка. До речі, нащадки козаків живуть і нині й прославляють свій рід. У районі громадян, які носять прізвище Сало, налічується 71, а Кочерг — 29.

Ініціативна група у складі краєзнавця, історика Анатолія Білоконя, селищного голови Геннадія Сумського, козака Протовчанської паланки і волонтера Вадима Тимощенкова запропонувала громадськості надавати свої пропозиції щодо ескізів майбутнього пам’ятника. Тоді це широко обговорювалось у соціальних мережах, місцевих ЗМІ, сайтах організацій. Авторами пам’ятника стали Анатолій Білокінь, Геннадій Сумський, Вадим Тимощенков, а художниками — майстри з Петриківщини Іван Позняков та Юрій Шиманський.
Пам’ятник першозасновникам має висоту 4,5 метрів, пофарбований у колір бронзи, виготовлений із бетону. Дніпровська будівельна компанія «Континент» облаштувала постамент, підпірні стіни та уклала плитку поряд із пам’ятником. Вартість пам’ятника — 50 тисяч. Гроші на його виготовлення були виділені з селищного бюджету. Один із авторів Анатолій Білокінь у розмові з нами повідомив, що це перший у Дніпровській області пам’ятник козакам, відкритий після Революції Гідності.

— І не просто козакам, а людям, які в часи заснування не тільки мирно ростили хліб, а й боронили свій край від ворогів, — зауважив краєзнавець. — Усе це відображено в сучасному варіанті, який ми маємо наразі. І їхні нащадки через 400 років однією рукою піднімають економічний добробут країни і селища, а іншою — борються з військовою агресією Росії.

Зі слів селищного голови Геннадія Сумського, він сподівається на те, що встановлений пам’ятник дуже швидко стане візитівкою селища і району, а також туристичним об’єктом.
Керівників району та гості з числа козацьких осередків привітали присутніх. Прапор підняли заступник районного військового комісара Анатолій Хоменко зі своїм сином Богданом. Потім присутні поклали квіти до пам’ятника Кобзарю.

Далі відбувся театралізований виступ козаків Сала і Кочерги, ролі яких виконали Олександр Бойко і Сергій Огарко.


Автор: Олена Маренич


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації