Згідно заявам, направленим від мешканців цих і навколишніх населених пунктів, тварини завдають шкоди городам і посівам, буквально знищуючи їх урожаї.
Першою про ситуацію з тваринами повідомила жителька Сокілки Тетяна Закупра. Жінка розповіла, що свині з’явились неподалік із населеним пунктом два-три роки тому:
— Це не дикі тварини. Вони один в один схожі з корейськими свинями. Одним словом, гібриди якісь. Ці свині абсолютно не бояться наближатись до людей. Раніше вони не завдавали шкоди людським посівам. Від них страждали фермерські поля, які знаходились далеко за межами села. Може, тоді свиней менша кількість була, може, їх мисливці встигали вистрілювати. У цьому ж році тварини майже дійшли до села. Вони хазяйнують на полях і городах метрів за п’ятдесят від Сокілки. Причому весною свині вибирали із землі щойно посіяне насіння. Потім людям доводилось підсіювати його вручну. Тепер з’їдають усю городину підряд: картоплю, цибулю, баштан, кабаки.
Тетяна Закупра пояснює, що через нашестя свиней збитків зазнають і дрібні, і великі орендарі. Оскільки вони користуються людськими паями, то плату доводиться проводити незалежно від того, знищили свині врожай чи він уцілів частково.
— Потрібно вживати термінових заходів, щоб урегулювати ситуацію з поголів’ям тварин, — наголосила жінка, — інакше скоро свині почнуть у наших дворах хазяйнувати.
Заступник голови РДА Володимир Катишков так прокоментував ситуацію:
— У понеділок 5 вересня члени комісії з питань екології та раціонального природокористування разом із представниками мисливських господарств і ветслужби виїжджали у Сокілку й Орлик. Ми оглянули пошкоджені посіви. Картина дійсно тривожна. Трапляється, що свині знищили поля до десяти гектарів. Тварини заходять на поля з болотистої місцевості або лісів. Були ми й на острові Вільховатський. Там також є сліди тварин.
Як розповів Володимир Катишков, велика кількість схрещених свиней живуть на острові Масловський. Після реорганізації колгоспу «Маяк», цей острів розпаювали. Одні орендарі вирощують там коней, інші тримають свиней. Можливо, саме острівні свині й наносять шкоду.
— Напрошується висновок, що норма у п’ять особин на 1 тисячу гектар перевищена в багато разів, — констатує заступник голови РДА. — Відстріляти цих свиней неможливо, оскільки вони знаходяться в природо-охоронній зоні. Відлов тварин також заборонений. У Інституті свинарства повідомили, що для того, аби зробити генетичний аналіз тварин, необхідно доставити 0,5 відсотка стада. У такий спосіб можна довести, що це не дикий кабан, а схрещений. Та незрозуміло, скільки їх насправді. Також виникають сумніви, що мисливські господарства правильно провели таксацію минулої осені. Мисливці пояснюють, що порахувати тварин можна лише взимку, коли ті приходять до кормушки. Єдиний вихід із ситуації — це направити звернення до обласного керівництва, щоб нам збільшили ліміт ліцензій на дикого кабана. Таку пропозицію ми виносимо на сесію райради, яка відбудеться в четвер. Фермери, щоб урятувати свої врожаї, наймають людей, які прочісують територію з собаками, лякають тварин петардами.
Також Катишков додав, що мисливці, які були присутні під час виїзду, виклали своє бачення ситуації. Вони вважають основною причиною такого скупчення свиней на цій території її природно-кліматичні умови. Мовляв, тут для свиней є необхідні харчі й вода. А тому вони й збігаються в ці краї. Після збору врожаю, свині повернуться на свої території.
Отож, виходить, що після того, як депутати підтримають звернення, а обласне керівництво задовольнить його, від нашестя тварин жителів Лівобережної Сокілки і Орлика може врятувати лише збільшення кількості ліцензій. Та чи виявлять бажання мисливці купувати їх, це питання залишається відкритим.